Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Szpinak warzywny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Szpinak warzywny[edytuj | edytuj kod]

Z powodu zgłoszenia błędu zająłem się trochę niechcący tym hasłem. Na temat niemal każdego gatunku rośliny użytkowej można napisać obszerną monografię, więc w tym przypadku starałem się tylko przedstawić wszystkie ważniejsze zagadnienia. Na medal można by pisać i pisać o odmianach, właściwościach itd., mam jednak nadzieję, że na DA wystarczy to co jest. Jak ktoś lubi szpinak to zapraszam do rozwijania hasła... Kenraiz (dyskusja) 21:46, 15 kwi 2011 (CEST)

  • Głosy za:
  1. Krzyycho (dyskusja) 20:16, 16 kwi 2011 (CEST)
  2. Gabriel3 (dyskusja) 13:28, 17 kwi 2011 (CEST)
  3. -- Bulwersator (dyskusja) 18:44, 17 kwi 2011 (CEST)
  4. sp5uhe dyskusja edycje 01:38, 18 kwi 2011 (CEST)
  5. Enzo^ (dyskusja) 20:50, 26 kwi 2011 (CEST)
  6. Cathy Richards (dyskusja) 20:26, 28 kwi 2011 (CEST)
  7. The Orbwiki107 (dyskusja) 10:53, 29 kwi 2011 (CEST)
  • Głosy przeciw:
  • Dyskusja:
Wydaje mi się, że kwestia żelaza wymaga podania źródła i danych ilościowych - oznaczyłem szablonem.
Widzę rozbieżność w tekście, albo wszystkie szpinaki są zimowe albo większość - dwa zdania
Ponieważ w naturze szpinak rósł w sezonie chłodnym – nie kiełkuje latem, gdy temperatury przekraczają 30 °C
Wyróżnia się dwie grupy odmian szpinaku warzywnego – letnie i zimowe(...)Większość odmian współcześnie uprawianych pochodzi od szpinaku zimowego.
Zdanie niejednoznaczne - czy szpinak nie jest zalecany, a zwłaszcza u osób... czy też nie jest zalecany osobom ze skłonnością...? Chodzi o to czy jeśli jestem zdrowy to też nie powinienem jeść szpinaku?
Warzywo to nie jest zalecane w diecie zwłaszcza osób ze skłonnością do reumatyzmu, zapalenia stawów, dny moczanowej, kamicy nerkowej lub nadkwaśności, ponieważ może pogorszyć ich stan zdrowiu
Po poprawieniu tych drobiazgów jestem za. sp5uhe dyskusja edycje 12:21, 17 kwi 2011 (CEST)
1) Wstawiłeś {{fakt}} do streszczenia. Konkrety i źródła są dalej – w sekcji „Cechy fitochemiczne” dwukrotnie podana jest zawartość żelaza – w odniesieniu do suchej masy liści i w tabelce w składzie 100 g liści świeżych. 2) Odmiany „letnie” i ”zimowe” nazywają się tak, bo tak je kiedyś nazwano, ale nazwy te nie mają związku z tym kiedy, które rośliny są uprawiane. W artykule jest zdanie „W przeszłości uważano, że szpinak zimowy jest lepiej znosi mróz, ale nie zostało to potwierdzone” (tzn. wyhodowano z odmian letnich – gładkoowocowych kultywary z powodzeniem uprawiane zimą). 3) Tak stanowi źródło, a ja sam jestem żywym przykładem takiej sytuacji. Jestem zdrów, ale dietetyk kazał mi wykluczyć wszystkie produkty ze szczawianami. Tego typu warzywa, jeśli już ktoś musi jeść, to lepiej w niewielkich ilościach. Kenraiz (dyskusja) 18:31, 17 kwi 2011 (CEST)
1) Słyszałem już o pomyłce dotyczącej szpinaku wcześniej. Nie chodziło mi o źródło dotyczące ilości żelaza, a źródło dotyczące błędu pokutującego przez lata. Ponieważ błąd był powtarzany przez wiele lat, gdy go wykryto zapewne pojawiła się na ten temat publicznie dostępna informacja naukowa,a przynajmniej prasowa i to ona powinna być źródłem. Ciekaw jestem, a może i inni czytelnicy kto i kiedy ten błąd odkrył i kiedy ogłosił. Umieszczanie tego w samym artykule to może byłaby przesada, ale w dobrze dobranym źródle można by to odnaleźć. Dobre źródła to nie tylko weryfikowalność, ale i bibliografia. sp5uhe dyskusja edycje 01:38, 18 kwi 2011 (CEST)