Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Trałowce typu Jaskółka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Trałowce typu Jaskółka[edytuj | edytuj kod]

Po wyróżnieniu Jaskółki przyszedł czas na artykuł o Typie okrętów. Hasło głównie napisane na podstawie artykułów z popularnych okrętowych periodyków. Nie po raz pierwszy bardzo dziękuję za pomoc KrzysM99, bez którego to hasło by nie powstało. Bile widziane konstruktywne uwagi. Jaroz86 (dyskusja) 16:47, 28 wrz 2011 (CEST)

  • Głosy za:
  1. Bartekfm (dyskusja) 15:38, 29 wrz 2011 (CEST)
  2. Matrek (dyskusja) 04:20, 1 paź 2011 (CEST)
  3. Kobrabones (dyskusja) 21:33, 9 paź 2011 (CEST)
  • Głosy przeciw:
  • Dyskusja:

Drobne zastrzeżenia:

  • trauler czy trawler? Słownik ort. podaje obie wersje, choć odsyła od traulera do trawlera
Zdecydowanie trauler. Tym pojęciem określano dzisiejsze trałowce. Trawler to statek rybacki.
  • Trałowiec, trauler, minowiec - pojęcia używane w tekście wymiennie; czy są tożsame?
Tak, są to pojęcia tożsame Myślę, że nie do końca. Minowiec to raczej stawiacz min, trałowiec - ich stawiacz i "usuwacz"; trauler to przestarzałe określenie trałowca, obecnie kojarzone z rodzajem statku rybackiego. Może w okresie przedwojennym nomenklatura była inna - nie wiem. W każdym razie oczekiwałbym w tekście wyjaśnienia kwestii nazewnictwa.
  • "Postawione przed [Marynarką Wojenną - dop. mój] zadania m. in. w zakresie broni podwodnej, miały realizować zakupione we wrześniu 1920 cztery poniemieckie traulery" - niezrozumiałe: zakres broni podwodnej a traulery
Chodzi tutaj o trałowanie min morskich, które należą do broni podwodnej. Jest to termin stosowany w literaturze przedmiotu
  • Po opracowaniu linii teoretycznych kadłuba w Hamburgu przeprowadzone zostały badania modelowe kadłuba." W Hamburgu opracowano linie teoretyczne czy przeprowadzono badania modelowe? Postawiony w odpowiednim miejscu przecinek wyjaśniłby sprawę. Podobnie: "Po podpisaniu umowy w stoczniach przystąpiono do budowy okrętów" Siałababamak (dyskusja) 11:12, 1 paź 2011 (CEST)
Poprawione

Dziękuję za uwagi. Mam nadzieję, że prześledzisz dalszą część artykułu. Jaroz86 (dyskusja) 13:23, 2 paź 2011 (CEST)

  • " Wiele trudności przy budowie powodowało formowanie blach w części dennej na rufie okrętu oraz wykonanie dziobnicy, które zgodnie z założeniami zawartymi w projekcie miały tworzyć jeden staliwny odlew. " - niezrozumiałe
  • "Ponadto opóźnienia spowodowane były przetrzymywaniem w magazynach Urzędu Celnego urządzeń zamówionych u zagranicznych podwykonawców. Winę za taki stan rzeczy ponosiła również Stocznia Modlińska, która nie dostarczyła w terminie dokumentacji do gdyńskich stoczni. " - niejasne: czy powodem przetrzymywania w urzędzie celnym było niedostarczenie dokumentacji do stoczni?
  • "Ostatecznie zamówienia krajowe przy budowie traulerów typu Jaskółka wyniosły 79,20%" - procent czego?
  • "Łącznie moc maszyn stanowiła 1050 KM. Pozwalało to na uzyskanie maksymalnej prędkości 18 węzłów. Silniki napędzały dwie śruby niemieckiej firmy "Zaise" z Altony, które podczas prób rozpędziły okręty do prędkości 17,5 węzłów" - niejasne: podane dwie wartości prędkości max.
  • "Wyposażono ją w zamki w formie tłoka gazowego, a także w urządzenia celownicze systemu "Le Prieur D.A.C. 940". NKM odpalano poprzez naciśnięcie pedału. Jego całkowita masa wynosiła 350 kg, a pojedynczy karabin ważył 42,5 kg" - chyba nie chodzi o masę pedału Siałababamak (dyskusja) 21:41, 2 paź 2011 (CEST)
  • Istnieje w naszej wikipedii hasło Uzbrojony trawler. Może to rozwiąże wątpliwości? Natomiast stosowanie nazewnictwa wymiennie (raz trałowiec, raz minowiec, raz trauler - to ostatnie anachronicznie przestarzałe) bije po oczach. Tak nie powinno być, tym więcej, że w pewnym momencie doszły jeszcze jakieś kanonierki. Artykuł jest OK, ale cały ten gąszcz nazewniczy trzeba sprowadzić do wspólnego mianownika. belissarius (dyskusja) 05:09, 3 paź 2011 (CEST)
Poprawiłem wszystkie uwagi. Mam nadzieję, że teraz jest już wszystko ok Jaroz86 (dyskusja) 13:56, 3 paź 2011 (CEST)
Jeszcze kilka drobiazgów: Warto sprawdzić czy wszystkie nazwy okrętów są w cudzysłowie, typów - kursywą, zwłaszcza w podpisach do zdjęć. Dodałbym linki wewn. do fachowych pojęć, sprawdził te istniejące, bo np. nie pojawiają się przy pierwszym wystąpieniu terminu, tylko przy kolejnym. Kwestia cen budowy itp. - części dziesiętne w liczbach powinny być oddzielane kropką, a nie odstępem (mogę się mylić). Po drugie - takie surowe liczby niewiele mówią - pewnie ciężko będzie o dane, ale chciałbym dowiedzieć się czy dużo zapłacono za te okręty czy mało - np. jaki to był procent budżetu marynarki. A może takie dokładne podawanie tak wielu cen jest jednak przesadą? Siałababamak (dyskusja) 17:22, 3 paź 2011 (CEST)
Poprawiłem wszystkie uwagi, z wyjątkiem ostatniej. Niestety nie posiadam odpowiednich źródeł traktujących o procentowym obciążeniu budżetu Marynarki Wojennej poprzez budowę trałowców typu Jaskółka. Być może takie informacje posiadają inni shiploverzy? m.in. KrzysM99, PMG, Pibwl, Matrek, kkic, Muta112. Jeśli są jeszcze jakieś uwagi to proszę pisać. Jaroz86 (dyskusja) 21:19, 4 paź 2011 (CEST)
No, ale zapis cyfr był poprawny przecież. Nie chce mi się teraz szukać odpowiednich linków, ale tam spacja (najlepiej twarda) powinna być. A co do źródeł nt. wyżej wspominanych finansów, ja nie mam. KrzysM99 (dyskusja) 21:56, 4 paź 2011 (CEST)
części dziesiętne w liczbach powinny być oddzielane kropką, a nie odstępem (mogę się mylić). - mylisz się. Link. Materiałów nie mam bo nie interesuję się mocno PMW. PMG (dyskusja) 10:19, 10 paź 2011 (CEST)