Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Wiera Gran

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wiera Gran[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie wielu rozproszonych źródeł napisano ciekawe i bogate w szczegóły hasło, które według mnie spełnia kryteria DA. Być może w niektórych miejscach przydałyby się dodatkowe przypisy, a chronologia wymagałaby uporządkowania. Utworom Wiery Gran poświęcone jest osobny artykuł. Filip em 15:17, 1 wrz 2010 (CEST)

  • Głosy za:
  1. Kobrabones (dyskusja) 18:30, 14 wrz 2010 (CEST)
  2. Bladyniec (dyskusja) 11:17, 15 wrz 2010 (CEST)
  3. --Orbwiki107 (dyskusja) 17:12, 19 wrz 2010 (CEST)
  • Głosy przeciw:
  1. Selja (dyskusja) 11:38, 15 wrz 2010 (CEST) Proszę o dokładne zapoznanie się z regułami wyboru DA. kićor wrzuć jakiś txt! 04:35, 25 wrz 2010 (CEST) Selja wypunktował swoje uwagi w dyskusji. Stefaniak ---> śmiało pytaj 23:24, 25 wrz 2010 (CEST) Wycofanie sprzeciwu. Selja (dyskusja) 12:37, 27 wrz 2010 (CEST)

# malax5 (dyskusja) 22:46, 24 wrz 2010 (CEST)Proszę o dokładne zapoznanie się z regułami wyboru DA. kićor wrzuć jakiś txt! 04:35, 25 wrz 2010 (CEST)

  • Dyskusja:
  • Nie wiem czy możemy mówić o polskiej piosenkarce skoro w latach 1916-1918 i 1950-2007 polskiego paszportu nie miała, to jest prawie 65% życia, lepiej już polskiego pochodzenia.
    • To, że ktoś nie ma paszportu nie oznacza, że nagle przestaje być Polakiem. Jeżeli już to była pochodzenia żydowskiego (z tym nie należy wszystkim automatycznie wpisywać pochodzenia - było to wielokrotnie dyskutowane na polskiej Wikipedii, chociażby w haśle Adam Michnik; dokładnie taka sama sytuacja jest z WG, co wynika z jej ksiązki). Ze względu na prześladowania ze strony Polski i Izraela Wiera Gran miała ambiwalentny stosunek do tego "kim jest". Ale to nie oznacza, że my (jako encyklopedyści) mamy poddać się wypaczonej logice komunistycznego reżimu, który zabierał ludziom paszporty tylko dlatego, bo chciali mieszkać poza Polską. Pcirrus2 (dyskusja) 20:29, 1 wrz 2010 (CEST)
      • Ale biorąc pod uwagę to w jaki sposób ktoś obywatelstwo stracił? Z drugiej strony komuniści dawali też paszporty (a w zasadzie dowody osobiste) osobom, które nie były narodowości polskiej a chciały poprostu żyć po tej stronie granicy. Yusek (dyskusja) 21:59, 1 wrz 2010 (CEST)
    • Nie bardzo wiem co insynuujesz? Wierze Gran odebrano obywatelstwo być może za cene tego, że mogła wyjechać w środku Stalinizmu w Polsce. Zresztą przyjechała już po wyjeździ i nagrała wtedy nawet płytę. Posłuchaj na youtube jak śpiewa o Warszawie swojej młodości (Varsovie), to może przestaniesz kwestionować, że była Polką. Pcirrus2 (dyskusja) 23:32, 1 wrz 2010 (CEST)
    • Poniżej jest email od Jerzego Płaczkiewicza z 1 września 2010. Cześć Piotrze ! "JESTEM POLKĄ, URODZONĄ W POLSCE  !" Tak WG deklarowała samą siebie, wielokrotnie i mam to nawet nagrane. Rozważanie tego zagadnienia podług paszportów, liczby lat tu czy tam jest dziecinnym nieporozumieniem. O wyznaniu, wierze, pochodzeniu, przynależności, decyduje tylko jego podmiot. Nawet jeśli druga część ww. deklaracji jest naciągana. Ona tak się czuła i za taką uważała. Była polską artystką. O bogatym i powiklanym losie, również artystycznym, to fakt. I najlepiej i najchętniej posługiwała się językiem polskim. A gdy ktoś próbował ją włączyć do żydowskich artystów - to dostała furii. Myslę, ze to pomoże wyprostować rzecz o ktorą zapytujesz. Pozdrawiam Cię, Jurek. 98.234.39.205 (dyskusja) 18:55, 3 wrz 2010 (CEST)
  • Brakuje źródeł.Yusek (dyskusja) 17:02, 1 wrz 2010 (CEST)
    • Jest bardzo dużo referowanego materiału źródłowego co jest widoczne w sekcji referencje i jest napisane na początku artykułu, że "Wiera Gran napisała autobiograficzną książkę Sztafeta oszczerców[1]. Piosenkarka udzieliła Polskiemu Radiu wywiadu, który nagrał w jej mieszkaniu Jerzy Płaczkiewicz. Z tego materiału powstały dwie audycje radiowe wyemitowane jesienią 1991 przez program III Polskiego Radia. Biogramy piosenkarki napisali Tomasz Lerski[2] i Jerzy Płaczkiewicz[3]". Na tej podstawie (autobiografia, biogramy Lerskiego z książki o firmie Syrena Elektro i biogramy Płaczkiewicza) są podane informacje o życiorysie. Natomiast sprawa kolaboracyjna jest oparta głównie na artykule Joanny Szczęsnej z Gazety Wyborczej, na podstawie książki Wiery Gran "Sztafeta Oszczerców" oraz na cytatach ze źródeł pierwotnych (np książka Marianowicza). Jest to także udokumentowane w tekście przez odpowiednie referencje. 98.234.39.205 (dyskusja) 18:10, 7 wrz 2010 (CEST)
        • Materiał jest wybiórczy, nie odnosi się do dokumentów urzędowych, ani nijak do akt IPN, omawiających nieopisaną tu działalność Wiery Gran po opuszczeniu przez nią więzienia. Nie przytacza wypowiedzi żyjących jeszcze świadków wydarzeń, zaś przytacza plotki i opinie własne często nie znających Wiery Gran ludzi. Opinia Antoniego Marianowicza, który spędził wojnę głównie poza gettem (na aryjskich papierach) może tylko znaczyć, że nie widział osobiście sytuacji, które by Wierę Gran obciążały i nic poza tym. W obronę Gran angażowali się jednak jej przyjaciele z "Hotelu Polskiego". Jest dużo dowodów na współpracę Wiery Gran z Gestapo w czasie wojny; w getcie zadawała się z Hellerem, zaś po wyjściu na "aryjską" stronę Warszawy brała udział w akcji "Hotel Polski", namawiając ukrywających się Żydów do zakupu fałszywych paszportów od Niemców. Większość z nich zginęła później w niemieckich obozach koncentracyjnych. Po wojnie Turkow oskarżał wszystkich kolaborantów i oskarżył również Wierę Gran o kolaborację z okupantem. Zachowały się zeznania Marka Rudnickiego, który zarabiał na życie w kawiarni na Lesznie, później działacza Żegoty, który wypowiedział się jednoznacznie na temat Wiery Gran i opisał realia w getcie i ludzi z którymi się stykał. Istnieją też meldunki Armii Krajowej dotyczące kolaboracji i obciążające Wierę Gran i zostały one opublikowane w gazecie "Prawo i Życie" w 1977 roku wraz z artykułem Jacka Wilczura pt. "Zbrodniarka oskarża". Nie udowodniono nigdy niewinności Wiery Gran, a jedynie umorzono prowadzone przeciw niej postępowanie z nieznanych bliżej powodów. Zezwolono jej na wyjazd z Polskido Izraela w listopadzie 1950 roku, w okresie stalinowskiej tzw. "zimnej wojny", gdy granice były najszczelniej zamknięte. W Izraelu szereg żyjących wówczas jeszcze świadków wydarzeń w getcie podjęło działania zmierzające do usunięcia Wiery Gran z życia publicznego w Izraelu. Po opuszczeniu Izraela śpiewała w Alhambra u Maurice Chevalier, który podobnie, jak Wiera Gran był oskarżony o współpracę z Niemcami w czasie wojny i wiele lat nie otrzymywał wizy do USA (http://en.wikipedia.org/wiki/Maurice_Chevalier)
  • Komentarz do anonimowego wpisu powyżej. Na temat Hotelu Polskiego i możliwej współpracy WG komunikowałem się z Joanną Szczesną i zdecydowałem nie umieszczać tych informacji w artykule na Wikipedii ze względu na to, że są to pogłoski. Tutaj jest fragment emailu od Szczęsnej: "Szanowny Panie, Przyglądałam się sprawie Hotelu Polskiego, ale artykuł mój w ”Wysokich Obcasach” nie był z gumy. Wiera Gran nie miała żadnych możliwosci, żeby byc "naganiaczka" do Hotelu Polskiego. Obie ksiażki, o których Pan wspominał czytałam. A też różne relacje tych, którzy ocaleli. Zauważylam zreszta, że im dalej od wojny, tym więcej wysuwano wobec niej zarzutów. Źrodłem tej plotki był Jonas Turkow. Niestety, też Szpilman. Który choć na procesie zachowywał się powściagliwie, prywatnie bardzo Wierze Gran szkodził. A Groński - z którym rozmawiałam - uwierzył im, choć nie było żadnych podstaw. WG byla w tym czasie w Babicach, a Ci, ktorzy przeżyli nie widzieli jej tam. Dla bardzo poważnego i dociekliwego historyka, Dariusza Libionki, już sam fakt, ze Wiera Gran nie wyjechala z Hotelem Polskim to dowód jej niewinności. Wszyscy znani "naganiacze" uwierzyli, że to jest droga do ocalenia i wyjechali. Niektorzy, jak Franciszka Man, z która często mylono Wierę, zgineli razem z innymi w obozach. joanna szczesna (email Joanny Szczęsnej do pcirrusa z dnia 18 września 2008). Pcirrus2 (dyskusja) 02:59, 14 wrz 2010 (CEST)
  • Sprawa Hotelu Polskiego jest omawiana w książce "The Case of Hotel Polski", w ksiażce Agnieszki Haski, Jestem Żydem, chcę wejść. Hotel Polski w Warszawie, 1943, Instytut Filozofii i Socjologii PAN, 2006, ISBN 83-7388-096-8, jest też materiał Haski na temat pamiętnikow Adam Żurawina. Przy pisaniu artykułu korzystałem z tych materiałów. Na podstawie tych materiałów doszedłem do podobnego wniosku co Joanna Szczęsna, które napisała do mnie tak: "W świetle nowych badań wygląda na to, że odpowiedzialni za smierć Żydow z Vittel Warszawe są ... biurokraci do społki z dyplomatami wolnego wówczas świata. Otóż państwa Ameryki Łacińskiej nie potwierdziły prawdziwości wiz. I wtedy dopiero z Vittel, który był obozem internowania, zaczęto wywozić do obozów koncentracyjnych. Jednak ci, którzy mieli prawdziwe paszporty, to jest faktycznie byli obywatelami obcych państw - ocaleli (jak na przyklad Mary Berg, autorka dziennika z getta warszawskiego. Ocaleli również ci, którzy mieli certyfikaty palestyńskie (to byl wtedy protektorat brytyjski), bowiem Palestyna potwierdziła gotowość ich przyjęcia." (email Joanny Szczesnej do pcirrusa z 18 września 2008). Ponieważ wygląda to na insynuacje w artykule nie jest poruszona sprawa Hotelu Polskiego. Pcirrus2 (dyskusja) 02:59, 14 wrz 2010 (CEST)
  • Komentarz od na temat wpisu anonima. "Strumień nieczystości, tendencji i złej woli, jaki oblewał WG za życia - nadal płynie ... To strona oskarżająca musi winę wykazać i udowodnić. Dotychczas jeszcze nikomu się to nie udało. Z wszystkim co tu się pojawia, Turkowem, artykułem Wilczka itd. "oskarżona" dokładnie, a nawet rozwlekle, rozprawia się w swojej książce; nie jestem w stanie tego przytaczać. Rozprawić się z "Hotelem Polskim" już... nie zdążyła. Wtedy już "zaczęła" odchodzić... Jeśli za argument obciążający mamy przyjąć Jej występy w Alhambrze z M. Chevalier, to może innych artystów tam wówczas występujących, Ymę Sumac, Aznavoura, Brassensa, Brela... też należałoby posądzić o niechlubną przeszłość...? (fragmenty emailu od Jerzego Płaczkiewicza do picirrusa z dnia 14 września 2010). Pcirrus2 (dyskusja) 01:07, 15 wrz 2010 (CEST)
  • Co do innych uwag anonima. Sprawę wyjazdu Wiery Gran do Izraela opisuję w artykule na Wikipedii i korzystałem m.in. z materiałów z jej książki "Sztafeta Oszczerców" (wiem, że jest to autobiografia wydana własnym sumptem, i znam przyczyny dlaczego tak się stało, ale to też jest materiał jaki trzeba uwzględnić), na podstawie artykułu Szczęsnej, ale też materiałów Turkowa. To, że Wiera Gran śpiewała w Chevaliera też jest opisane w artykule. Z tym, że wyciąganie wniosku że to oznacza, że Gran jest winna jest jakimś koszmarnym nieporozumieniem. Warto też wspomnieć, że Wiera Gran była głównie piosenkarką. Tak naprawdę to starałem się napisać artykuł o tym jaką była artystką - stąd jest osobny artykuł dotyczący jej dyskografii. Artykuł czytali m.in. Tuszyńska, Lerski, Płaczkiewicz i Szczęsna; których uwagi uwzględniłem, zarzut że materiał jest wybiórczy jest absurdalny. Dowiadywałem się też o Gran w Paryżu w 2010 i rozmawiałem z osobami, które ją znały (m.in. z T. Czekaj). Jest nowa książka Agaty Tuszyńskiej (2010) na temat Wiery Gran z tym, że kontaktowałem się z Autorką przy pisaniu tego artykułu. Z pewnością z czasem będzie więcej materiału, ale na dziś artykuł jest pełen. Pcirrus2 (dyskusja) 02:59, 14 wrz 2010 (CEST)
Wnoszę o przedłużenie dyskusji nad przyznaniem DA, ponieważ za późno zgłaszam zastrzeżenia.
  1. Należy wyraźnie oddzielić dane biograficzne od twórczości, co przyczyni się do gruntownej przebudowy artykułu.
  2. Artykuł, wymagający dodania źródła, moim zdaniem, nie może być wzorowym. Należy tego źródła poszukać.
  3. Tekst wymaga poprawy stylu, chociażby nagminnie powtarzające się zaimki i słowo "występowała" (nawet po kilka razy w jednym zdaniu).

Artykuł ma potencjał, tematyka ciekawa, jednak, dopóki nie zostaną dokonane wymagane wygładzenia, oddaję głos "przeciw". Selja (dyskusja) 11:38, 15 wrz 2010 (CEST)

  • No rzeczywiście troche te uwagi za późno i to nie są uwagi merytoryczne tylko uwagi techniczne. Być może ja jestem innej daty wikipedystą, ale zasadą kiedyś było robienie prostych poprawek samodzielnie. Jeżeli masz problemy ze stylem, to sam popraw tekst. Ja nie mam pojęcia o co Ci chodzi. Natomiast nie bardzo się zgadzam z tym, że wymagana jest gruntowna przebudowa. Po pierwsze sprawa kolaboracyjna jest oddzielona od sekcji o twórczości i życiu; tak jak sugerujesz. Po drugie napisałem osobny artykuł, w którym jest jej dyskografia (twórczość). W dodatku życie Gran łączy się z jej twórczością bo była pod presją sprawy kolaboracyjnej, trudno to rozdzielać kompletnie. Usunąłem fragmencik o tym, że "list" był jej największym przebojem, bo to było w czasach kiedy nie był listy przeboi więc trudno to mierzyć. Mimo to nie ma żadnej wątpliwości, że to jej największy przebój - pisał o tym Płaczkiewicz i Lerski. Jak chcesz się o tym szybko przekonać to popatrz na http://www.youtube.com/watch?v=a23BrHseLC4 i przeczytaj o tym, co pisze Płaczkiewicz. Dokładniej "On that special and very sad occasion I want to present the song that first made her popular and which remained in her repertoire throughout all her difficult career. Composed in 1937 by Edward Kurtz (later known as Eddy Courts) to the lyrics of Sewer (Miss Gran, much later revealed to me that these lyrics actually she wrote herself, Sewer only adjusted them to the music...) became from the very first moment her most important song. "List" (A Letter) was recorded by the singer a few times. I decided to select recording (despite of its minor technical quality) that she made in 1965 during her short stay in Poland." Pcirrus2 (dyskusja) 19:52, 15 wrz 2010 (CEST)
  • Jeszcze email od Jurka Płaczkiewicza na temat pytania czy "List" był największym przebojem Wiery Gran: "Piotrze, tak to ja. I nie wiem co mam zrobić, żeby podać Ci "zródlo" na taki temat. Nikt nie tworzył takich materiałów. Gran i jej droga artystyczna nie była obiektem zainteresowania niemalże nikogo, póki nie zaczęła sie zabierać z tego świata. Niezręcznie mi, ale jako jedyne źródlo takiej wiedzy umiem wskazać tylko siebie - bez przesady i megalomanii. To były lata mojego skupienia i uwagi nad tym repertuarem, korespondencji, również z kompozytorem "Listu" by np. móc rzec: to byla jej największa piosenka. I ona sama tak ją okreslala. Jurek." (email od JP do picirrusa z 15 września 2010." Pcirrus2 (dyskusja) 19:52, 15 wrz 2010 (CEST)
  • Czy to mozliwe, ze Wiera Gran wystepowala ze Szpilmanem 8 listopada 1945 roku, podczas gdy jeszcze nie zakonczono jej procesu (26 listopada 1945 a takze 20 kwietnia 1946)? Szpilman byl juz wowczas kierownikiem w Polskim Radiu. Pozniej nagrywala z nim ponownie w 1965 roku. Jak to sie ma do zarzutow Szpilmana wobec Gran? Czy oni by razem wystepowali? Pojawiaja sie oszczerstwa wobec Szpilmana majace na celu jego znieslawienie. Chyba nalezy przyjrzec sie montowanej tu akcji. Nie jest ona zgodna z zamierzeniem Wikipedii.
    • Wszystkie informacje w artykule pochodzą z opublikowanych źródeł. Wszystkie odpowiedzi w dyskusji są oparte na istniejących opublikowanych źródłach lub, dodatkowo, na podstawie emaili od osób, które pisały na temat Wiery Gran; a dokładniej od dwóch osób Joanny Szczęsnej, redaktorki z Gazety Wyborczej oraz Jerzego Płaczkiewicza. Każdej wypowiedzi przypisane jest żródło. Informacje nie opublikowane nie znajdują się w artykule. Pcirrus2 (dyskusja) 05:09, 19 wrz 2010 (CEST)
    • Co do wystąpienia w studio przy Alejach Ujazdowskich dnia 9 listopada 1945, Wiera Gran w swojej książce "Sztafeta Oszczerców" tak pisze na stronie 56 „Świadomie omijając Szpilmana, zgłosiłam sie niezwłocznie do Romana Jasińskiego. Przedstawiłam powyższy dokument [legitymacje Związku Artystów Scen Polskich numer 411 otrzymaną w tym czasie], opowiedziałam o innych staraniach, zapewniając że się nie boję, nie kryję, nadal nie ukrywam od wyjaśniania pomówień. Wezwał Szpilmana, który źle ukrywając rozczarowanie, „powinszował” mi, a nie mając pretekstu do dalszej odmowy, obiecał audycję. Po kilku dniach otrzymałam ją w istocie.” Pcirrus2 (dyskusja) 05:09, 19 wrz 2010 (CEST)
      • powtórzę za Pcirrusem, że hasło jest pisane na podstawie źródeł, więc wypowiedzi takie jak "oszczerstwa (...) majace na celu jego znieslawienie", "nalezy przyjrzec sie montowanej tu akcji" są wysoce obraźliwe dla Autora hasła. Filip em 10:29, 23 wrz 2010 (CEST)
  • Ponieważ to hasło jest od 5 tygodni dosyć krytykowane, więc dodaję email od Tomasza Lerskiego jaki dostałem dzisiaj. from=Tomasz Lerski, to=pcirrus, date Tue, Sep 21, 2010 at 1:56 PM Jestem pod wielkim wrazaniem hasła o Wierze Gran! Znakomita, po prostu znakomita robota! Mnóstwo nowej wiedzy, niezwykle interesujące i drobiazgowo opracowane hasło. Naprawde - gratuluje! I dziekuje! Pcirrus2 (dyskusja) 23:34, 21 wrz 2010 (CEST)
  • Poniewaz w tej dyskusji jest sporo nieprawdy, oczekuje pozostawienia tego wpisu na zasadach uczciwosci i niezaleznosci informacyjnej Wikipedii. W przeciwnym razie zglosze calosc hasla do rewizji odpowidnich administratorow Wikipedii. Wikipedia nie moze sluzyc rozpowszechnianiu falszywych informacji, "naginanych" do potrzeb waskiej grupy, probujacych tworzyc legendy ludzi. Usuniecie, wraz z dowodem edycji czesci tej dyskusji przypomina czasy najgorszej ubeckiej cenzury PRL i stanowi nastepna probe usuniecia niewygodnych pytan, o ktorych i tak bedzie w tych dniach coraz glosniej. Teraz merytorycznie: Agata Tuszynska opublikowala ksiazke o Wierze Gran. Oskarza tam Szpilmana, w oparciu o zeznanie Wiery Gran (nikt, jak pisze, poza Gran tego oskarzenia nie potwierdzil) o to, ze byl policjantem w getcie. Zapomina zadac sobie pytanie i szukac odpowiedzi, ze gdyby Szpilman mial cos na sumieniu to :

1) wiedzielibysmy o tym od Gran juz od 1945 roku, gdy ja oskarzyl o kolaboracje. ( o to za co partyzanci Polkom golili glowy) 2) powiedzialby to ktos inny, kto przezyl: np. Turkow, ktory bezwzglednie oskarzal kolaborantow (18 osob) Ranicki (pracowal w Judenracie), Grodzienska (Szpilman nie ukrywal, ze wiedzial o jej i Gran dzialalnosci w Hotelu Polskim), Rudnicki (przezyl Getto - pracowal w Sztuce) Helena Merenholc - wyszla z getta 4.8.1942, Edelman, Mary Berg i inni. A takze 3) Dlaczego p. Gran musiala latami prowadzic proces w Izraelu? Nie wystarczylo pokazac juz w 1950 roku te "uniewinniajace" ja wyroki z Polski? Oba kraje utrzymywaly wowczas ze soba zywe kontakty dyplomatyczne. Dlaczego musiala uciekac z Izraela? Wtedy zylo tam wielu swiadkow, ktorzy z pewnoscia potwierdziliby jej niewinnosc. Czyzby nie udalo sie ich odnalezc wsrod tysiecy ocalalych z Warszawy imigrantow z Polski i Rosji? 3) Setki ludzi przezylo getto i oni przeczytali Smierc Miasta w 1946 roku. 64 lata nikt nie watpil w opisane tam fakty. 10 lat temu Pianiste przeczytalo i zobaczylo kilkadziesiat milionow ludzi. Nikt Szpilmana nie rozpoznal i sobie nie przypomnial? Nikt nigdy po tej lekturze ksiazki w 1946 roku nie zaprotestowal (ani Gran) ze pominieto w niej nazwisko glownej gwiazdy "Sztuki"? 4)Na ile sprawdzono agenturalna dzialalnosc Wiery Gran po "uwolnieniu" jej z 2 tygodniowego aresztu w 1945 roku? Po wojnie nie zaaresztowano poza nia nikogo z ocalalych z getta. Jakie byly wiec prawdziwe zarzuty wobec niej? 4) Szpilman mial wplyw na kariere wielu ludzi w Polskim Radiu. Wielu by go chetnie zalatwilo. Skoro byly takie fakty, dlaczego nikt tego nie wykorzystal? Szpilman w UB i Partii nie byl. Swiadcza o tym badania IPN. 5) Szpilman byl wybitnym pianista. Inaczej nie mialby po wojnie tysiecy koncertow. W getcie mial szereg koncertow klasycznych i rozrywkowych. 6) W getcie bylo wiele artystek, Gran byla z nich najmniej znana. Byla zaprzyjazniona z p. Wajntraub, wspolwlascicielka "Sztuki" ktora miala rowniez "kontakty" z Niemcami (Engelking Leociak) 7)Tuszynska nie przedstawia zadnych dokumentow obciazajacych Szpilmana. Opiera sie na wypowiedziach Gran. Tuszynska nigdy nie moze udowodnic, ze Gran jest niewinna. Oskarzen Gran bylo zbyt wiele. Niech nikt sobie nie wmawia, ze wszystkie sprowokowal Szpilman. A jesli nawet, tym mniej prawdopodobne sa zarzuty Gran przeciw niemu. 8)Jesli Gran zyskala juz w latach 60-tych we Francji, USA (Carnegie Hall) i calej Europie spora popularnosc, to kto i po co wypisuje o zrujnowaniu jej kariery wskutek "oskarzen Szpilmana" w 1945 roku? Po co Gran wrocila w 1965 roku aby nagrywac piosenki w Warszawie na plyty, a nie dala zadnych koncertow w sali kongresowej palacu kultury, albo sali Filharmonii Narodowej? 9)Ile otrzymala pani Tuszynska z pokaznej sumy pieniedzy, pozostawionej przez Wiere Gran na jej kontach w Szwajcarii Co sie stalo z gotowka z jej mieszkania, tak czesto odwiedzanego przez p. Tuszynska w ostatnich latach zycia p. Gran? Co sie stalo z legendarnym wrecz szkicu Picassa, wiszacym zawsze w jej mieszkaniu na scianie, ofiarowanym jej przez artyste po koncercie w Alhambrze? Co sie stalo z calym pozostalym spadkiem pani Gran, jej antykach, jej pamiatkach, bizuterii, szlachetnych kamieniach, z ktorych slynela nawet w ostatnich latach jej zycia, pieknej porcelanie, o ktorej mawiano w Paryzu, ze byla antyczna. Czy ktos oficjalnie nad tym majatkiem czuwal? 10)Z jakich srodkow oplacala pani Tuszynska swoje sledcze podroze i pobyty w Paryzu, Kaliforni, Warszawie i innych miejscach odwiedzonych w czasie trzech (!!!) lat "pisania" tej ksiazki? Przeciez na poprzednich kasiazkach nie zarobila wiele - bestsellerami nie byly, wiec milionow Tuszynskiej nie przyniosly, a Tuszynska jest, jak wynika z jej biografii, w ostatnich latach samotna kobieta. Moze ktos z tu piszacych "biografow" - specjalistow od zyciorysu Wiery Gran te dyskusje o odpowiedzi na powyzsze pytania rozszerzy?

    • To jest dyskusja nad przyznaniem statusu DA hasłu o Wierze Gran, a nie polemika z nieopublikowaną jeszcze książką. Ostatnie pytania naruszają dobra osobiste pani Tuszyńskiej i zastanawiam się czy nie usunąć powyższego wpisu, ale chciałbym żeby najpierw więcej głosujących się zapoznało z poziomem dyskusji anonima. Filip em 11:33, 26 wrz 2010 (CEST)
      • Hm, no ale dlaczego niewydana jeszcze książka jest źródłem do tego artykułu i pisze się o nim w czasie teraźniejszym?  « Saper // @dyskusja »  15:25, 29 wrz 2010 (CEST)
        • zdanie we wstępie w czasie teraźniejszym jest niefortunne, zaraz je zmienię. Przypis odnosi się tylko do informacji o książce – książka nie jest źródłem dla pozostałych fragmentów hasła. Filip em 15:37, 29 wrz 2010 (CEST)
    • Poziom uwag anonima jest skandaliczny. Artykuł nie jest pisany przez Agatę Tuszyńską ani nie opiera się na książce Tuszyńskiej i nie miałem do tej ksiązki dostępu w ostatnich 2 latach. Kiedy ta książka się ukaże (5 października, 2010) bedziemy mogli dodać infromację i z pewnością to zrobimy/zrobię. Reszta uwag moim zdaniem nadaje się na sprawę sądową przeciw osobie, która to wypisuje. Powiadomiłem o wpisie Agatę Tuszyńską. Pcirrus2 (dyskusja) 03:07, 27 wrz 2010 (CEST)