Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Zimoziół północny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zimoziół północny[edytuj | edytuj kod]

Takie tam o roślinie. Nie ma ona zbyt wielu zastosowań, więc i trudno rozpisać się nie wnikając w mało istotne detale. Anatomię pominąłem, bo nie znam niemieckiego, a tylko monografia w tym języku obszernie o tym traktuje (jest w źródłach, dla dociekliwych). Wszystko co istotne i obecne w publikacjach jest w mojej opinii w haśle zawarte. Kenraiz (dyskusja) 00:28, 29 cze 2011 (CEST)

  • Głosy za:
  1. Yusek (dyskusja) 09:14, 29 cze 2011 (CEST)
  2. Panek (dyskusja) 09:38, 29 cze 2011 (CEST)
  3. The Orbwiki107 (dyskusja) 11:07, 29 cze 2011 (CEST)
  4. raziel (dyskusja) 16:07, 30 cze 2011 (CEST)
  • Głosy przeciw:
  • Dyskusja:
  • 1.Zimoziół jest rośliną pospolitą w strefie arktycznej i subarktycznej[2]. Dalej na południe występuje jako relikt glacjalny. Strefy podbiegunowe są dwie. Czy na południowej też występuje?
  • 2.Do parametrów klimatycznych ograniczających zasięg należy średnia maksymalna temperatura roczna wynosząca do 32°C Chyba chodzi o maksymalną temperaturę w roku bo obszary z maksymalną (średnią) roczną to w Europie raczej niewystępują.
  • 3. W Polsce zimoziół spotykany jest rzadko – przez kraj przebiega południowa granica zwartego zasięgu. skoro w Polsce są obszary zwartego zasięgu to chyba nie może występować zbyt rzadko.
  • 4. Na niżu opisano ok. 150 jego stanowisk, głównie w północnej części - obecnie w geomorfologii odchodzi się od terminu niżu określającego bardzo rozległą nizinę zostawiając go meteorologom.
  • 5. Ogólnie czytając dalej można odnieść wrażnie, że rośnie prawie wszędzie i co kawałek szczególnie na północy można go spotkać.
  • 6. Cienkie, nitkowate (do 2–3 mm średnicy) pędy czołgające się po ziemi są ogruczolone i delikatnie owłosione[3][8]. Osiągają zwykle do 1 m długości, najdłuższe do 3–6 m spora różnica, zresztą czy chodzi o najdłuższe w gatunku czy w pojedyńczych roślinach?
  • 7. Zimoziół nie jest wymieniany na Czerwonej liście roślin Polski, jednak w skali regionalnej uznany został za wymierający w Wielkopolsce i za narażony na wymarcie w przyszłości na Pomorzu[33]. Na Dolnym Śląsku gatunek jest już wymarły[34], a w Karpatach krytycznie zagrożony w sumie się wyjaśniło ale trzeba by wspomnieć wyżej.
    • Ad. 1) Strefy podbiegunowe są dwie, ale arktyczna jest jedna (pod drugiej stronie jest antarktyczna). Ew. wątpliwości powinno rozwiewać następne zdanie, gdzie zasięg jest dokładniej opisany. Ad. 2. A jednak źródło podaje taką średnią roczną temperaturę maksymalną (mean annual maximum temperature). Ad. 3. Źródła przedstawiają zasięg ciągły obejmujący północną Polskę. Ciągły zasięg nie oznacza, że gatunek występuje w każdym miejscu, zwłaszcza przy granicy zasięgu (tak jak w tym przypadku). Ad. 4. Zmieniłem. Ad. 5. Cóż 150 to sporo, a w artykule wspomnianych jest i tak mniej niż 10 miejsc występowania. Ad. 6. Sprecyzowałem informację. Ad. 7. Nie za bardzo rozumiem, trochę przeredagowałem zapis we wstępie na ten temat. Kenraiz (dyskusja) 01:12, 29 cze 2011 (CEST)
    • 1. Nie wiem jak jest w botanice ale w klimatologii ze względu na podobieństwo strefy południowe oznacza się tak samo jak strefy północne (z oznaczeniem S).Yusek (dyskusja) 09:14, 29 cze 2011 (CEST)
  • "ulubionych przez Karola Linneusza (Carl von Linné)" - te nawiasy się słabo prezentują -- Bulwersator (dyskusja) 12:11, 8 lip 2011 (CEST)
    • Usunąłem. Chodziło o to by wskazać na oryginalny zapis nazwiska, by jasne było skąd wzięło się takie a nie inne brzmienie nazwy naukowej, ale w gruncie rzeczy jest to dość jasne. Dociekliwi w razie czego znajdą oryginalny zapis nazwiska w haśle o Linneuszu. Kenraiz (dyskusja) 12:55, 8 lip 2011 (CEST)