Przejdź do zawartości

Wikipedia:Zasady blokowania (druga stara wersja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pierwsza wersja propozycji zasad blokowania znajduje się na tej stronie. Trzecia wersja, która została przyjęta jako zasada, znajduje się na stronie Wikipedia:Zasady blokowania.

Blokowanie na Wikipedii oznacza uaktywnienie przez administratora mechanizmu technicznego, które uniemożliwia danej osobie edytowanie artykułów. Jest to czynność wprowadzająca w życie decyzję o banicji użytkownika. Na poniższej stronie zamiennie stosowane są te terminy jednak zwyczajowo przyjmuje się, że ban dotyczy długiego okresu czasu i użytkowników zalogowanych, a blokady użytkowników edytujących spod IP i blokad krótkotrwałych.

Możliwe jest zablokowanie prawa do edytowania dla zalogowanego użytkownika, adresu IP lub całej klasy adresowej (np. całej sieci danego operatora lub sieci z danego miasta).

Wszyscy administratorzy Wikipedii mają możliwość blokowania użytkowników, jednak ich działania muszą być uzasadnione i powinny pozostawać w służbie podstawowych zasada Wikipedii (patrz Wikipedia:Pięć filarów).

Blokady krótkotrwałe

Krótkotrwałe blokady użytkowników zalogowanych

Blokady krótkotrwałe mają charakter porządkowy głównie z celu zażegnania wojny edycyjnej i walki z wandalizmami, mogą być wprowadzane przez administratorów wedle własnej oceny.

Blokadę stosuje się gdy zawiodą inne środki nakłonienia do zaprzestania szkodliwych działań. Użytkownik powinien zostać ostrzeżony o możliwości zablokowania. Wyjątkiem jest sytuacja, w której wymagana jest szybka reakcja (np. użytkownik wprowadza wiele szkodliwych zmian).

Administrator nie może blokować osoby, z którą pozostaje w bezpośrednim sporze. Może natomiast, tak jak i inni użytkownicy, poprosić innego administratora o rozpatrzenie sporu.

Administrator winien jest użytkownikom wyjaśnienie swojej decyzji, powinien to zrobić na stronie dyskusji użytkownika - komunikat ten musi być jasny zarówno dla danego użytkownika jak i innych wikipedystów.

Blokady krótkotrwałe na zalogowanych użytkowników nie powinny przekraczać kilku godzin, najwyżej dni, w żadnym przypadku nie mogą natomiast przekraczać dwóch tygodni.

  • Kilkugodzinne blokady stosuje się, gdy użytkownika trzeba szybko zablokować, a w tym czasie wytłumaczyć mu co robi źle, a także w przypadku konieczności przerwania wojny edycyjnej.
  • Dłuższe blokady powinny być stosowane jedynie, gdy użytkownik był ostrzegany i stosowano wobec niego wcześniej krótkie blokady, a jednak dalej nie przestrzega zasad polskiej Wikipedii.

Blokady czasowe adresów IP

Administratorzy mogą blokować użytkowników niezalogowanych na dowolny okres czasu w celu walki z wszelkiego rodzaju wandalizmami. Szczegółowo jest to opisane na wspomnianej stronie w skrócie wygląda to następująco:

  1. Wandalizm powinien być możliwie oczywisty (nie należy go mylić z nieudolnością edycyjną).
  2. Nie można na stałe blokować adresów dynamicznych.
  3. Jeśli wandalizm jest wyjątkiem w działalności należy nałożyć krótką blokadę (tj. raczej parodniową) i ostrzec użytkownika.

Mimo dosyć dużego stopnia swobody co do terminu blokady adresu IP, zasadniczo nie powinien to być okres dłuższy niż rok lub dwa. W większości przypadków, mimo że adres IP może być stały (lub wydaje się stały), użytkownik danego adresu prędzej czy później się zmieni - chociażby ze względu na zmianę lokatorów danego mieszkania.

Uwagi dla administratorów: Wikipedia:Zalecenia dotyczące czasu blokowania IP

Blokady długotrwałe i banicja na stałe

Rzecz zasadniczo dotycząca użytkowników zalogowanych, chyba że zachodzi możliwość jednoznacznego powiązania adresu IP z konkretną osobą. W praktyce przypadek w zasadzie niemożliwy stąd dla niezalogowanych stosujemy zasady podane powyżej.

Blokowanie długotrwałe przez grupę administratorów

Jednym z zadań administratorów jest dbanie o to by Wikipedia mogła dalej się rozwijać i przestrzegane były podstawowe zasady (patrz Wikipedia:Pięć filarów). W tym celu administratorzy mogą nakładać długie blokady na użytkowników, którzy tym zasadom nie podporządkowują się i utrudniają przez to pracę innym. Ze względu na trudność w ocenie niektórych przypadków naruszeń zasad i ustalenia odpowiedniej reakcji, blokowanie długotrwałe jest ograniczone przez podane poniżej zasady. Wyjątkiem są blokady opisane w sekcji: Blokady wtórne i czysto porządkowe.

Blokowanie długotrwałe (powyżej dwóch tygodni) jest ograniczone przez następujące zasady:

  1. Takiej blokady nie można nakładać na użytkowników, którzy wcześniej nie byli ostrzegani - w szczególności bez blokad nałożonych w przeszłości.
  2. Blokada nałożona przez administratorów nie może być dłuższa niż dwa lata.
  3. Uzasadnienie blokady musi się znaleźć na stronie użytkownika. Zaleca się przy tym by uzasadnienie było możliwie konkretne i zwięzłe.
  4. Blokada od 2 do 6 tygodni musi odzwierciadlać konsensus w gronie minimum 10 administratorów. Konsensus ten musi być potwierdzony podpisami minimum 8 z nich pod uzasadnieniem blokady.
  5. Blokada powyżej 6 tygodni musi odzwierciadlać konsensus w gronie minimum 20 administratorów. Konsensus ten musi być potwierdzony podpisami minimum 16 z nich pod uzasadnieniem blokady.

W szczególności konsensus może być uzyskany przez Listę dyskusyjną administratorów (wikiadmins), jednak ustalenia poczynione na tej liście muszą być odzwierciedlone w uzasadnieniu blokady.

Banicja przez społeczność i wyznaczone instytucje

Nadrzędnie dla wszystkich projektów Wikipedii zbanować na dowolny okres mogą:

  1. Jimbo Wales założyciel Wikipedii.
  2. Rada Powiernicza Fundacji Wikimedia (w drodze głosowania).

W polskiej wersji Wikipedii takie uprawnienia ma również:

  1. Komitet Arbitrażowy jako jeden ze środków zażegnania głębokiego konfliktu.

Blokady wtórne i czysto porządkowe

Innymi słowy blokady umożliwiające utrzymanie wcześniejszych ustaleń. W szczególności administratorzy mają prawo blokowania:

  • Kont użytkowników i adresów IP jeśli korzysta z nich zablokowany użytkownik w celu ominięcia blokady. W wypadku wątpliwości administrator powinien skontaktować się z osobami posiadającymi uprawnienia CheckUser.
  • Kont co do których istnieje podejrzenie nieuprawnionego przejęcia.
  • Botów działających bez odpowiedniej flagi (zobacz Wikipedia:Boty).
  • Pacynki wykorzystywane w celach niedozwolonych (zobacz Wikipedia:Pacynka#Zakazane użycie pacynek).
  • Konta, których nazwy są niezgodne z przyjętymi zasadami tj. głównie obraźliwe lub umożliwiające podszywanie się pod inne osoby (szczegóły: Wikipedia:Nazwa użytkownika).
  • Konta których wkład ograniczania się do spamowania i działań niezgodnych z prawem. Przykładami takich działań może być namawianie do nienawiści czy szerzenie gróźb. Działania obejmują również spam w artykułach, na stronach dyskusji użytkowników bądź wykorzystujący adresy e-mail i inne dane użytkowników udostępnione w Wikipedii.

Każdą z podanych powyżej blokad należy zwięźle opisać i podać gdzie można się od niej odwołać lub wyjaśnić zaistniała sytuację. Jako że przedstawione powyżej przypadki powinny być oczywiste, administrator może w takich wypadkach nałożyć blokadę do odwołania lub nawet na stałe. Inny administrator może zdjąć blokadę po stosownych wyjaśnieniach użytkownika z zastrzeżeniami podanymi w sekcji #Zdejmowanie blokady.

Opisy blokad

Opis powinien być zwięzły, ale wskazywać na cel jaki ma być osiągnięty. Nie może on również wykpiwać użytkownika. Należy pamiętać, że opinia wygłoszona w opisie blokady może być krzywdząca, a później nie będzie można jej już zmienić.

Zdejmowanie blokady

Zgodnie z przyjętym obyczajem jeden administrator nie powinien odblokowywać użytkownika bez konsultacji z administratorem, który daną blokadę nałożył. Wyjątkiem są sytuacje, w której administrator nałożył blokadę niezgodnie z zasadami panującymi na Polskiej Wikipedii. Może się również zdarzyć, że administrator nie odpowiada na próby kontaktu - wówczas należy skontaktować się z drugim administratorem i wspólnie rozważyć zdjęcie blokady lub w szerszym gronie uzyskać konsens w tej sprawie. Ostatecznie o zdjęciu blokady należy powiadomić administratora, który taką nałożył także na stronie jego dyskusji.

Administratorzy powinni być ostrożni by przy blokadowaniu i odblokowywaniu nie wprowadzać zamieszania w projekcie w szczególności nie wszczynać tzw. wojny administratorów.

Ponadto administratorzy nie mogą samodzielnie zdejmować blokad nakładanych przez społeczność i instytucje do tego wyznaczone.

Blokowanie administratorów

Administrator z punktu widzenia tej procedury jest takim samym użytkownikiem Wikipedii jak pozostali uczestnicy projektu, i w przypadkach opisanych powyżej, również może zostać zablokowany.

Administrator ma możliwość techniczną odblokowania swojego konta, ale nie powinien z niej korzystać, a naruszenie tej zasady w złej wierze może stać się przesłanką do odebrania uprawnień; gdy wystąpi taka potrzeba, powinien poprosić innego administratora o pomoc.

Odwołanie od decyzji

Jeśli zostałeś zablokowany i nie zgadzasz się z decyzją administratora lub chcesz poprosić o przywrócenie możliwości edytowania, powinieneś podjąć kolejno następujące kroki:

  1. Spróbuj skontaktować się z administratorem poza Wikipedią i przedyskutować swoje wątpliwości. Dane kontaktowe wielu administratorów znajdziesz na stronie Wikipedia:Administratorzy. Możesz też skorzystać z opcji "wyślij e-mail do tego użytkownika" (widoczne na stronie danego użytkownika w pasku po lewej stronie).
  2. Jeśli to zawiedzie, spróbuj w analogiczny sposób nawiązać kontakt z innym administratorem, możliwie szczegółowo opisując wydarzenia oraz powody, dla których nie zgadzasz się z decyzją. Możesz też wejść na kanał IRC #wikipedia-pl albo skorzystać z systemu OTRS wysyłając e-maila na adres info-pl@wikimedia.org.

Jeśli te metody nie pozwolą na satysfakcjonujące Cię rozwiązanie problemu, zwróć się z prośbą o umożliwienie dostępu w celu rozpoczęcia procedury RFC i uzyskania opinii szerszej społeczności. Do czasu zakończenia RFC, oczekiwane będzie, że powstrzymasz się od dokonywania jakichkolwiek innych edycji w Wikipedii.

Zobacz też