Przejdź do zawartości

Wireonek siwy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wireonek siwy
Vireo solitarius[1]
(A. Wilson, 1810)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

wróblowe

Podrząd

śpiewające

Rodzina

wireonkowate

Rodzaj

Vireo

Gatunek

wireonek siwy

Synonimy
  • Muscicapa solitaria A. Wilson, 1810[2]
Podgatunki
  • V. s. solitarius (A. Wilson, 1810)
  • V. s. alticola Brewster, 1886
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]

Zasięg występowania
Mapa występowania

     w sezonie lęgowym

     przeloty

     zimowiska

Wireonek siwy[4] (Vireo solitarius) – gatunek małego ptaka z rodziny wireonkowatych (Vireonidae), zamieszkujący Amerykę Północną. Nie jest zagrożony.

Zasięg, środowisko[edytuj | edytuj kod]

Lasy iglaste i mieszane w północnej i wschodniej części Ameryki Północnej. Zimę spędza w południowo-wschodniej oraz południowo-środkowej części USA, w Meksyku i w Ameryce Środkowej. Ptaki migrujące i zimujące odwiedzają wiele typów lasów i zadrzewień, w tym podmiejskie parki, przybrzeżne bagna, plantacje kawy, lasy deszczowe i lasy mgliste[5].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Takson ten bywał łączony w jeden gatunek z wireonkiem ołowianym (V. plumbeus) i wireonkiem oliwkowogrzbietym (V. cassinii), ale badania genetyczne wskazują, że należy je traktować jako osobne gatunki[2]. Hybrydy V. solitarius i V. flavifrons (wireonek żółtogardły) z zimowisk na południu Meksyku i w Gwatemali błędnie opisano jako odrębny gatunek V. propinquus[2]. Wyróżnia się dwa podgatunki V. solitarius[6][2]:

  • V. solitarius solitarius – Kanada przez północno-środkowe i północno-wschodnie USA; zimuje na południu i południowym wschodzie USA (od środkowego Teksasu na wschód po Karolinę Północną, na południe po środkową Florydę), we wschodnim Meksyku i dalej na południe, głównie po północną Nikaraguę, rzadko w zachodniej Kubie i na Isla de la Juventud.
  • V. solitarius alticola – południowe Appalachy (południowo-wschodnie USA); zimuje w południowo-wschodnich USA (południowo-wschodnia Luizjana na wschód po południową Karolinę Południową, na południe po południową Florydę).

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Długość ciała 12,5–15 cm, rozpiętość skrzydeł 22,2–24,2 cm[7]. Masa ciała 13,2–17,2 g[7].

Głowa szara. Grzbiet oliwkowozielony. Brew oraz obrączka oczna białe. Na skrzydłach widoczne 2 białe paski. Spód ciała biały, na bokach żółty i oliwkowoszary nalot. Podgatunek nominatywny jest z wierzchu bardziej zielony i ma więcej żółtego koloru na bokach; podgatunek alticola z Appalachów jest na grzbiecie bardziej szary[7]. Obie płci są podobne.

Status[edytuj | edytuj kod]

IUCN uznaje wireonka siwego za gatunek najmniejszej troski (LC, Least Concern) nieprzerwanie od 1988 roku. Według szacunków organizacji Partners in Flight, liczebność populacji wynosi około 13 milionów dorosłych osobników[5]. Trend liczebności populacji uznawany jest za wzrostowy[3][5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Vireo solitarius, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d Blue-headed Vireo (Vireo solitarius). IBC: The Internet Bird Collection. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-04)]. (ang.).
  3. a b Vireo solitarius, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  4. Systematyka i nazewnictwo polskie za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Rodzina: Vireonidae Swainson, 1837 - wireonkowate - Shrike-babblers, Erpornis and Vireos (wersja: 2021-01-16). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2021-03-07].
  5. a b c Blue-headed Vireo Life History. [w:] All About Birds [on-line]. Cornell Lab of Ornithology. [dostęp 2021-03-07]. (ang.).
  6. F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): Shrikes, vireos, shrike-babblers. IOC World Bird List (v11.1). [dostęp 2021-03-07]. (ang.).
  7. a b c Blue-headed Vireo Identification. [w:] All About Birds [on-line]. Cornell Lab of Ornithology. [dostęp 2021-03-07]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wiesław Dudziński, Marek Keller, Andrew Gosler: Atlas ptaków świata. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Multico, 2000. ISBN 83-7073-059-0.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]