Przejdź do zawartości

Witeź II (ogier)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Witeź II (ur. 1 kwietnia 1938 w Janowie Podlaskim, zm. 1965 na ranczu Calarabia w Kalifornii) – polski ogier arabski. Syn ogiera Ofir i klaczy Federacja. Podczas II wojny światowej został wywieziony do Niemiec, a następnie – przez amerykańską armię – do USA. Inicjatorem przejęcia stada koni był generał George Patton, były olimpijczyk w pięcioboju nowoczesnym[1].

Witeź II zdobył Wieczysty Puchar Kelloga, który jest przyznawany najlepszemu koniowi w rasie[1].

Pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Drzewo Genealogiczne[2]
0 1 2 3 4
Witeź II Ofir Kuhailan

Haifi

- -
-
Kuhaylah -
-
Dziwa Abu Mlech Mlech I
Łania
Zulejma Koheilan
Pomponia
Federacja Burgas - -
-
- -
-
Koalicja Koheilan IV Koheilan II
O'Bajan
Amurath-25 Amurath
Malta

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzony 1 kwietnia 1938 roku w SK Janów Podlaski. Należał do tzw. Wielkiej Czwórki (Witraż, Wielki Szlem, Witeź II, Wyrwidąb czyli najsłynniejszych synów Ofira[1].

II Wojna Światowa[edytuj | edytuj kod]

11 września 1939 roku Stanisław Pohoski, dyrektor SK Janów Podlaski podjął decyzje i ewakuował stadninę do Rumunii, nie udało to i ostatecznie wrócili do stadniny. Witeź II z braćmi w okolicy Chotyłowa uciekli w czasie marszu[3]. Część stada, które powróciło zostało zagrabione przez Sowietów. W październiku 1939 roku stadnina przeszła pod zarząd Wehrmachtu, a jej dyrektorem został Hans Fellgiebel. 21 grudnia 1939 do Janowa powróciło 19 młodych koni, które uciekły w czasie ewakuacji, wśród nich był Witeź II z braćmi. W 1941, Gustav Rau, główny komendant stadnin państwowych III Rzeszy, przeniósł Witezia z kilkoma innymi najcenniejszymi końmi do ukrytej stadniny w Hostau (obecnie Hostuň). Gdzie Witeź II przebywał do 1945 roku.

Przejęcie przez Amerykanów[edytuj | edytuj kod]

15 maja 1945, wojska amerykańskie gen. George'a Pattona w uzgodnieniu z dyrektorem stadniny Hostau, Hubertem Rudofsky'im dokonali przepędzenia wszystkich koni ze stadniny z Hostau przez granicę Czechosłowacji, do strefy wpływów amerykańskich (Kötzting), a następnie część z nich w tym Witezia II wysłali do Mansbach. 1 października 1945, Witeź II został w Bremerhaven załadowany na statek "Stephen F. Austin" i przetransportowany do USA. Stamtąd został wysłany do Pomony w Kalifornii.

Ostatnie lata życia[edytuj | edytuj kod]

W 1946 ponownie został przeniesiony tym razem do Fort Reno w Oklahomie. 25 maja 1949 został sprzedany na aukcji do Rancza Calarabia w Kalifornii, gdzie dożył 27 lat i spełnił się jako reproduktor[4].

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

  • W USA utworzono "Witeź Fun Club"[1]
  • Tabliczka ze stadniny w Mansbach z napisem "Witeź, Sztab Polowy" znajduje się w Międzynarodowym Muzeum Konia w Lexington w Kentucky
  • Wizerunek Witezia II umieszczono w książkach: Album of Horses Marguerite Henry oraz All about Horses Margaret Cabell Self
  • Jego losy zostały przedstawione w książce Elizabeth Letts Koń doskonały

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d bazakoni.pl - Karta konia - Ogier "Witeź II" [Ofir-Federacja] [online], www.bazakoni.pl [dostęp 2022-02-14].
  2. bazakoni.pl - Drzewo genealogiczne "Witeź II" [online], www.bazakoni.pl [dostęp 2022-02-14].
  3. Katarzyna Izak, Wyrwidąb – nieznane losy polskiego araba [online], Hodowca i Jeździec, 10 kwietnia 2015 [dostęp 2022-02-17] (pol.).
  4. CZY KONIE W POLSCE TO ARABY?. polskiearaby.com. [dostęp 2023-02-20].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]