Wspinaczka sportowa na letnich igrzyskach olimpijskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wspinaczka sportowa na letnich igrzyskach olimpijskich zadebiutowała podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020 w Tokio.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Starania o wpisanie do programu[edytuj | edytuj kod]

Starania o wpisanie wspinaczki sportowej do programu igrzysk olimpijskich sięgają co najmniej lat 90. XX w. W 1992 rozegrano zawody we wspinaczce sportowej Pro-Olympique, których celem było promocja dyscypliny z myślą o przyszłych igrzyskach olimpijskich. W 2007 powołano Międzynarodową Federację Wspinaczki Sportowej. Dzięki wysiłkom tej organizacji 12 lutego 2010 Międzynarodowy Komitet Olimpijski oficjalnie uznał wspinaczkę za dyscyplinę sportową[1].

28 września 2015 wspinaczka sportowa znalazła się na liście dyscyplin oczekujących na wpisanie do programu igrzysk olimpijskich, z myślą o ewentualnym debiucie w 2020 w Tokio. Zgodnie z decyzją, która została podjęta 3 sierpnia 2016 na 129. sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Rio de Janeiro, dyscyplina znalazła się w programie letnich igrzysk olimpijskich, począwszy od Igrzysk Olimpijskich 2020[1].

Kontrowersyjny debiut[edytuj | edytuj kod]

Wspinaczka sportowa zadebiutowała na letnich igrzyskach olimpijskich 3 sierpnia 2021.

Debiut wspinaczki sportowej na letnich igrzyskach olimpijskich w 2020 był krytykowany ze względu na rozegranie tylko jednej konkurencji - wspinaczki łącznej (będącej wielobojem składającym się z trzech konkurencji wspinaczki na szybkość, boulderingu oraz prowadzenia), co mogło odebrać szanse medalowe zawodnikom specjalizującym się tylko w jednej konkurencji. Rozdanie tylko jednego zestawu medali było kompromisem, na który Międzynarodowa Federacja Wspinaczki Sportowej przystała, aby dyscyplina mogła zagościć na igrzyskach olimpijskich[2].

Podczas Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu medale zostaną rozdane w dwóch konkurencjach: wspinaczce łącznej składającej się z boulderingu i prowadzenia oraz osobno we wspinaczce na szybkość[2].

Kalendarium[edytuj | edytuj kod]

Rok Miejsce Kraj Zawody
2020 Tokio  Japonia Wspinaczka sportowa na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2020

Zawody[edytuj | edytuj kod]

Kategorie 20 24
wspinaczka łączna kobiet
wspinaczka łączna mężczyzn
wspinaczka na szybkość kobiet
wspinaczka na szybkość mężczyzn
Ogólnie 2 4

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja medalowa
Pozycja Reprezentacja Złoto
Złoto
Srebro
Srebro
Brąz
Brąz
Razem
Razem
1.  Hiszpania 1 0 0 1
1.  Słowenia 1 0 0 1
3.  Japonia 0 1 1 2
4.  Stany Zjednoczone 0 1 0 1
5.  Austria 0 0 1 1

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Tomasz Ręgwelski, Ewa Roszkowska. Wspinaczka sportowa konkurencją olimpijską? Śladami starań o miejsce w programie igrzysk. „Dzieje kultury fizycznej w Polsce i na świecie”. 15. 
  2. a b Tokio dyscypliny olimpijskie: Wspinaczka sportowa. RMF24. [dostęp 2021-08-05]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]