Zawalidroga (skała)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zawalidroga (niem. Branntweinstein) – skałka

  1. położona w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich, we wschodniej części Wysokiego Grzbietu, w połowie drogi między wzniesieniem Wysoki Kamień po wschodniej stronie, a wzniesieniem Zwalisko, po zachodniej stronie, około 2,2 km na południowy wschód od Rozdroża Izerskiego, na wysokości 999 m n.p.m. Położona jest na zboczu poniżej Rozdroża pod Zwaliskiem[1] przy drodze prowadzącej ze Szklarskiej Poręby do kamieniołomu Stanisław. Do skałki można dojść z Rozdroża pod Zwaliskiem około 150 m szlakiem niebieskim na południe, a potem około 50 m drogą na zachód.
  2. położona (według niektórych map[2]) około kilometr dalej wschód w stronę Wysokiego Kamienia, na samym grzbiecie, na wysokości około 1020 m n.p.m., swym szczytem sięgając około 1025 m n.p.m.[3] Ta skałka znajduje się bezpośrednio na szlaku czerwonym[4]. Poniższy opis pasuje do obu skałek, stąd niejednoznaczność.

Niewysoka około siedmiometrowej wysokości skała, wyrasta na grzbiecie górskim w postaci ostańca w obrębie bloku karkonosko-izerskiego, w strefie kontaktu granitoidowego masywu karkonoskiego oraz metamorfiku izerskiego. Górna część skały zbudowana jest z hornfelsów tworzących kulisty blok, dolną część tworzy żyła aplitowa, przetykana łuskami muskowitu. Nazwę Zawalidroga, skała zawdzięcza swojemu położeniu; usytuowana jest poprzecznie do drogi i trzeba ją obchodzić. Od strony zachodniej górna część skały przypomina sylwetkę ludzkiej głowy.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Do skałki można dojść szlakiem turystycznym:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geoportal2 | iMap [online], mapy.geoportal.gov.pl [dostęp 2019-01-24].
  2. "Góry Izerskie", mapa turystyczna 1:25000 Wydawnictwo PLAN, 2013.
  3. Geoportal2 | iMap [online], mapy.geoportal.gov.pl [dostęp 2019-01-24].
  4. mapa-turystyczna.pl. [dostęp 2023-10-21].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]