Zbigniew Czechowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zbigniew Czechowski
Państwo działania

 Polska

Profesor
Specjalność: geofizyka
Alma Mater

Uniwersytet Warszawski

Doktorat

1984 – fizyka
Polska Akademia Nauk

Habilitacja

1994 – fizyka
Polska Akademia Nauk

Praca naukowa
Instytut

Instytut Geofizyki PAN

Okres zatrudn.

1983-obecnie

Zbigniew Czechowski – polski geofizyk specjalizujący się w geofizyce teoretycznej. Profesor zwyczajny nauk o Ziemi. Kierownik Zakładu Geofizyki Teoretycznej Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W latach 1974-1979 studiował na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1979-1983 odbył studia doktoranckie w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN. Stopień doktora uzyskał w roku 1984 na podstawie rozprawy „Propagacja dźwięku w gazach monoatomowych i w binarnych mieszaninach gazów monoatomowych w szerokim zakresie częstotliwości”. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w roku 1994 na podstawie rozprawy: ”A kinetic model of the evolution of cracks”. W roku 2010 powołany został na profesora nadzwyczajnego w Instytucie Geofizyki PAN. Tytuł profesora zwyczajnego nauk o Ziemi został mu nadany w roku 2015.

Od 2014 pełni funkcję kierownika Zakładu Geofizyki Teoretycznej Instytutu Geofizyki PAN. W tym samym instytucie pełnił wcześniej funkcję kierownika Zakładu Dynamiki Wnętrza Ziemi oraz Zakładu Sejsmologii i Fizyki Wnętrza Ziemi. Od 2013 członek prezydium Polskiego Towarzystwa Geofizycznego. Od 2006 redaktor prowadzący czasopisma „Acta Geophysica”. Członek Komitetu Geofizyki PAN[2]. Od 2017 redaktor naczelny czasopisma "Przegląd Geofizyczny"[3].

Zbigniew Czechowski specjalizuje się w procesach stochastycznych, analizie szeregów czasowych, fraktalach, fizyce trzęsień ziemi i procesach powstawania planet. W roku 1990 został nagrodzony przez PAN za wybitne osiągnięcia naukowe[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]