Przejdź do zawartości

Zbigniew Fastnacht

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zbigniew Fastnacht
Data i miejsce urodzenia

25 października 1942
Sanok

Data i miejsce śmierci

16 maja 2001
Bystrzyca Kłodzka

Miejsce spoczynku

Cmentarz Grabiszyński

Zawód, zajęcie

działacz turystyczny

Alma Mater

Uniwersytet Wrocławski

Rodzice

Adam Fastnacht

Zbigniew Adam Fastnacht (ur. 25 października 1942 w Sanoku, zm. 16 maja 2001 w Bystrzycy Kłodzkiej) – polski działacz turystyczny, wieloletni gospodarz schroniska PTTK "Na Śnieżniku".

Zbigniew Fastnacht pochodził z rodziny inteligenckiej. W 1946 przeniósł się wraz z rodziną do Wrocławia, gdzie jego ojciec – Adam Fastnacht – pełnił funkcję kustosza Biblioteki im. Ossolińskich. Był absolwentem tamtejszego V Liceum Ogólnokształcącego, a następnie rozpoczął studia geograficzne na Uniwersytecie Wrocławskim. Studia ukończył, jednak nie przystąpił do obrony pracy magisterskiej. Podczas studiów działał w Uniwersyteckim Kole Turystycznym. Uzyskał uprawnienia przewodnickie: najpierw jako przewodnik miejski po Wrocławiu (klasa II – 1962), a następnie jako przewodnik terenowy i sudecki (klasa I – 1963). W latach 1971-1982 był członkiem komisji egzaminacyjnej dla przewodników sudeckich, natomiast w latach 1974-1982 przewodniczył Kołu Przewodników Terenowych i Sudeckich przy wrocławskim oddziale PTTK.

Zbigniew Fastnacht był początkowo pracownikiem wrocławskiego LZS, a następnie Ośrodka Badań i Kontroli Środowiska. W 1982 został zatrudniony w schronisku PTTK na Śnieżniku, którym kierował samodzielnie od 1983 roku. Pod jego kierownictwem przeprowadzono w obiekcie szereg remontów i inwestycji. m.in. schronisko zostało zelektryfikowane. Był fundatorem umieszczonej na budynku tablicy pamiątkowej ku czci księżnej Marianny Orańskiej – wielkiej miłośniczki tych terenów i fundatorki schroniska.

Zmarł w szpitalu w Bystrzycy Kłodzkiej. Po śmierci został pochowany na wrocławskim Cmentarzu Grabiszyńskim. Kierowanie schroniskiem przejął jego syn – Jacek. W uznaniu zasług Zbigniewa Fastnachta schronisko PTTK na Śnieżniku zostało nazwane jego imieniem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]