Zdzisław Zakrzewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zdzisław Zakrzewski
Data i miejsce urodzenia

11 listopada 1919
Lwów

Data i miejsce śmierci

21 marca 2013
Hayward Kalifornia, USA

Zawód

inżynier optyk

Współmałżonek

Zofia z Witwickich

Odznaczenia
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski Medal Lotniczy

Zdzisław Zakrzewski herbu Jastrzębiec (ur. 11 listopada 1919 we Lwowie, zm. 21 marca 2013 w Hayward w Kalifornii) – amerykański inżynier optyk, filantrop, bankier, działacz społeczno-polityczny pochodzenia polskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie Wilhelma, legionisty, funkcjonariusza Policji Państwowej we Lwowie. Ojciec i matka zostali zabici przez Sowietów. Także jego dziadek Józef najprawdopodobniej został zamordowany w 1937, w ramach operacji polskiej NKWD w Płoskirowie.

Abiturient gimnazjum klasycznego św. Jadwigi, student Wydziału Inżynierii Politechniki Lwowskiej, ministrant, harcerz, działacz Lwowskiego Koła Młodzieży Wszechpolskiej, „Bratniej Pomocy” i Chrześcijańskiej Korporacji Akademickiej „Ikaria”.

We wrześniu 1939 wyruszył ze Lwowa z kolegami na poszukiwanie wojska. Grupa wpadła w ręce ukraińskich nacjonalistów, którzy chcieli ich rozstrzelać. Następnie wpadli w ręce bolszewików. Zdzisław i jego przyjaciele uciekli z więzienia i przedostali się do Rumunii, gdzie zostali internowani. Zbiegli z obozu internowania i przez Jugosławię i Grecję na gapę dopłynęli statkiem do Francji.

We Francji wstąpił do podchorążówki. Żołnierz Brygady Strzelców Podhalańskich, uczestnik walk pod Narvikiem oraz kampanii francuskiej 1940. Zbiegł z kolegami z niewoli niemieckiej i przedostał się do nieokupowanej części Francji. Razem z kolegami jachtem popłynął do Gibraltaru. Burza rozbiła jacht u wybrzeża Hiszpanii i został aresztowany i osadzony w obozie Miranda de Ebro, w którym Hiszpanie uznali ich za komunistów[1].[2] Według Alfonsa Jacewicza, "podchorąży Zakrzewski" był jednym z wybitnych przywódców młodych w obozie. Po kilku próbach ucieczki i w wyniku strajku głodowego więźniów oraz naciskowi alianckiej dyplomacji Polaków zwolniono i przez Portugalię dotarli do Anglii[3][4][5].

Został przyjęty do Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. W stopniu kaprala pełnił służbę w 304 Dywizjonie Bombowym Ziemi Śląskiej im. ks. Józefa Poniatowskiego i został odznaczony Medalem Lotniczym.

Szef Młodzieży Wszechpolskiej w Wielkiej Brytanii.

Dwukrotnie organizował bunt lotników: pierwszy (w sierpniu 1944) – przeciw brakowi pomocy dla powstania warszawskiego oraz drugi (w czerwcu 1945) – po cofnięciu uznania prawowitemu rządowi RP przez władze alianckie.

Po wojnie organizował studentów polskich w Europie Zachodniej, załatwiając im m.in. stypendia do uczelni katolickich, przede wszystkim w Belgii.

Kontynuował studia na Polskim Uniwersytecie na Uchodźstwie i w The Royal Institute of Technology, gdzie uzyskał stopień magistra inżyniera ze specjalizacją inżynierii optycznej[1].

W 1949 przeniósł się do USA. Pracował w sektorze bezpieczeństwa narodowego, m.in. przy projekcie bomby wodorowej i satelitów szpiegowskich. Ostatnią pracą były Wojny Gwiezdne (Strategic Defense Initiative), szczególnie nad komponentem lustrzanym systemu obronnego.

Związany z ruchem konserwatywnym. Animator życia społecznego i politycznego Polonii w San Francisco Bay Area. W 1974 założyciel i prezes Polskiej Federalnej Unii Kredytowej „Polam” w Kalifornii. Dyrektor Kongresu Polonii Amerykańskiej w Północnej Kalifornii[6][7][8].

Twórca kilku organizacji charytatywnych, a w tym „Help to Poland” i Fundacji im. Tadeusza Ungara[9]. Prowadził polski program radiowy, redagował biuletyn polamowski, napisał liczne artykuły o tematyce społecznej, politycznej i kulturowej. Opublikował też książkę O Polsce i Polakach (Warszawa: Ronin, 1996).

W latach 70. XX wieku wspierał opozycję antykomunistyczną (grupę harcerską KOR) w Polsce, a później „Solidarność”.

Po 1989 założył Fundację Niezależny Zespół Badawczy, wspomagał fundację „Samostanowienie” i finansowo pismo Glaukopis. Przede wszystkim koncentrował się na działalności charytatywnej na obszarze post-sowieckim: od Wilna i Lwowa po Kazachstan.

Był autorem wielu patentów i licznych artykułów naukowych z zakresu inżynierii. Opublikował książkę Myśli o Polsce i Polakach (Warszawa: Ronin, 1996).

Zdzisław Zakrzewski był żonaty z Zofią z Witwickich, z którą miał siedmioro dzieci.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Marek Jan Chodakiewicz, „Śp. Zdzisław Zakrzewski: Z żałobnej karty,” Glaukopis, 2013.
  2. Jan Stanisław Ciechanowski, Czarna legenda Mirandy: Polacy w hiszpańskim obozie internowania Miranda de Ebro, 1940-1945, 2021.
  3. Alfons Jacewicz, Miranda (Pamiętnik więźnia), 1962.
  4. Marek Jan Chodakiewicz, "Pystar z Mirandy," Nowe Panstwo, 30 sierpnia 1996, 8 września 2017, DOI10.4324/9780203788349 [dostęp 2020-04-22].
  5. Marek Jan Chodakiewicz, Najwyzszy Czas [online], 23 marca 2013, 23 marca 2013.
  6. Betsy Cepelik, "PolAm Credit Union in San Francisco,", „News of Polonia” (September), 2007.
  7. Who is Who in California, 1979.
  8. 43 Years of Service and Still Going Strong! [online], Polam Federal Credit Union, 4 lipca 2017 [dostęp 2020-04-24] (ang.).
  9. Betsy Cepelik, “Tadeusz Ungar Foundation,”, „News of Polonia [Pasadena, CA],” (September), 2007.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]