Przejdź do zawartości

Związek Niższych Pracowników Poczt Telefonów i Telegrafów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pocztowe Przysposobienie Wojskowe, czasopismo 1936 r.

Związek Niższych Pracowników Poczt, Telefonów i Telegrafów Rzeczypospolitej Polskiejzwiązek zawodowy, a także organizacja paramilitarna w II RP.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Związek Pracowników Poczt powstał w 1919 roku i liczył około 10 tysięcy członków. 25 lipca 1925 r. doszło do rozłamu i powstał Związek Niższych Pracowników Poczt, Telefonów i Telegrafów z główną siedzibą w Warszawie. W początkowym okresie członkowie związku walczyli o odpowiednie uposażenie i wyposażenie np. ciepłe czapki. Związkowcy mogli liczyć też na darmową pomoc lekarską, dostawali przeróżne dodatki socjalne, zniżki, zapomogi społeczne, jak i zadbali o jednolity typ umundurowania[1].

Dzięki sympatiom Józefa Piłsudskiego, przy związku utworzono Pocztowe Przysposobienie Wojskowe. Była to działalność paramilitarna w ramach związku, w której każdy pracownik musiał zostać przeszkolony[2].

W latach późniejszych związek liczył ok. 13,5 tysiąca osób[1][3].

Związek wydawał dwa pisma „Nasza poczta”[1], a także „Pocztowe Przysposobienie Wojskowe”[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Stanisław. Red. Kiszka, Nasza Poczta. Organ Związku Niższych Pracowników Poczt, Telegrafów i Telefonów Rzeczypospolitej Polski[!]. 1928, nr 12, 1 października 1928 [dostęp 2022-03-05] (pol.).
  2. a b Dobrowolska Halina i inni, Pocztowe przysposobienie obronne, 1937.
  3. Związek Pracowników Poczt, Telegrafów i Telefonów Rzeczypospolitej Polskiej, Książka pamiątkowa powstania Związku Niższych Pracowników Poczt, Telegrafów i Telefonów Rzeczypospolitej Polskiej 1924-1928, 1928.