Cmentarz mariawicki w Grabowie Szlacheckim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cmentarz mariawicki w Grabowie Szlacheckim
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Grabów Szlachecki

Typ cmentarza

wyznaniowy

Wyznanie

Kościół Katolicki Mariawitów w RP
Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP

Stan cmentarza

nieczynny

Zarządca

Parafia Przemienienia Pańskiego w Grabowie Szlacheckim

Położenie na mapie gminy Nowodwór
Mapa konturowa gminy Nowodwór, u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz mariawicki w Grabowie Szlacheckim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Cmentarz mariawicki w Grabowie Szlacheckim”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz mariawicki w Grabowie Szlacheckim”
Położenie na mapie powiatu ryckiego
Mapa konturowa powiatu ryckiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz mariawicki w Grabowie Szlacheckim”
Ziemia51°42′07,1″N 22°05′45,5″E/51,701972 22,095972

Cmentarz mariawicki w Grabowie Szlacheckim – założony na początku XX wieku, cmentarz mariawicki położony w Grabowie Szlacheckim, na terenie parafii Przemienienia Pańskiego w Grabowie Szlacheckim.

Mariawityzm w Grabowie Szlacheckim powstał za sprawą rzymskokatolickiego wikariusza ks. Jana Marii Ignacego Modrzejewskiego z parafii w Okrzei, który w roku 1906 opowiedział się za mariawityzmem. Z jego inicjatywy na terenie Grabowa wybudowano drewniany kościół mariawicki oraz ulokowano cmentarz wyznaniowy. W 1924 roku ks. Modrzejewski zdecydował się powrócić na łono Kościoła rzymskokatolickiego, pociągając za sobą znaczną część mariawitów. Ponieważ grunta parafialne zapisane były na jego nazwisko, kościół i cmentarz przeszły w posiadanie Kościoła rzymskokatolickiego. Jeszcze w 1929 roku na terenie Grabowa mieszkało około 230 mariawitów. Od tego czasu społeczność mariawicka w tych stronach znacznie zaczęła się kurczyć. Ostatni mariawici żyli na terenie miejscowości, jeszcze na początku XXI wieku.

W latach 70. na terenie cmentarza mariawickiego ulokowano drewnianą kaplicę rzymskokatolicką pw. Przemienienia Pańskiego, zaś w roku 1989 na jej miejscu rozpoczęto budowę murowanej świątyni.

Obecnie jedyną pozostałością cmentarza mariawickiego jest kilka nagrobków znajdujących się na tyłach kościoła parafialnego.