ACM City One

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ACM City One
Ilustracja
ACM City One
Producent

ACM

Projektant

Peter Naumann

Zaprezentowany

Lipiec 2021

Okres produkcji

od 2021

Miejsce produkcji

Indie Pune

Dane techniczne
Segment

A

Typy nadwozia

5-drzwiowy hatchback

Napęd

tylny

Długość

3600 mm

Szerokość

1650 mm

Wysokość

1670 mm

Rozstaw osi

2500 mm

Masa własna

950 kg

Liczba miejsc

4

Dane dodatkowe
Konkurencja

e.GO Life
Renault Twingo Z.E.
Smart EQ Forfour
Volkswagen e-up!

ACM City Oneelektryczny samochód osobowy klasy najmniejszej, który ma być produkowany pod niemiecką marką ACM od 2023 roku.

Historia i opis modelu[edytuj | edytuj kod]

ACM City One - tył

W październiku 2020 roku niemiecki startup Adaptive City Mobility wyłonił ostateczny projekt swojego pierwszego produkcyjnego samochodu w postaci małego, 5-drzwiowego hatchbacka ACM City One[1]. Finalny samochód został przedstawiony w lipcu 2021 roku, będąc projektem niemieckiego stylisty Petera Naumanna[2], wyróżniając się surowym wzornictwem łączącym szare i srebrne panele z tworzywa sztucznego. Drzwi pokryły charakterystyczne wytłoczenia, z kolei pas przedni w centralnym punkcie wyróżniła wtyczka do ładowania przykryta pomrańczową klapką.

ACM City One umożliwia na przetransportowanie do 4 pasażerów, a także na modyfikowanie kabiny pasażerskiej w razie potrzeby przewiezienia większej ilości bagażu. W tym celu można złożyć tylną kanapę, która pozwala pomieścić do 1450 litrów umieszczanego za pomocą skrzydłowej, jednoczęściowej klapy bagażnika[3].

Sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

Początek produkcji ACM City One ma rozpocząć się w 2023 roku, kiedy to też producent zakłada rozpoczęcie dostaw pierwszych egzemplarzy do klientów. Cena pojazdu na rynkach azjatyckich ma wynosić ok. 10 tysięcy euro za najtańszy model, z kolei na rynkach europejskich ma być to ok. 12 tysięcy euro[4].

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

Napęd ACM City One współtworzą cztery zestawy baterii o pojemności po 2,5 kWh każda, łącznie rozwijając moc 10 kWh. Pozwala to na przejechanie do 240 kilometrów w warunkach miejskich, wydłużając zasięg dwukrotnie dzięki możliwości szybkiej wymiany baterii na naładowane. Ładowanie do pełna trwa 5 godzin przy ładowarce miejskiej i do 8 godzin w domowej[5].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]