Kers Wee

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kers Wee
Producent

Kers

Projektant

Carlos Motta

Zaprezentowany

Listopad 2021

Okres produkcji

od 2022

Miejsce produkcji

Brazylia Maringá

Dane techniczne
Segment

mikrosamochód

Typy nadwozia

3-drzwiowe coupe

Napęd

przedni

Masa własna

600 kg

Liczba miejsc

2

Dane dodatkowe
Konkurencja

JAC e-JS1

Kers Weeelektryczny trójkołowy mikrosamochód produkowany pod brazylijską marką Kers od 2022 roku.

Historia i opis modelu[edytuj | edytuj kod]

Po procesie konstrukcyjnym trwającym ok. 10 lat, brazylijskie przedsiębiorstwo Kers z południowego stanu Parana w listopadzie 2021 roku przedstawiło rezultat swoich prac w postaci niewielkiego, trójkołowego samochodu elektrycznego o nazwie Kers Wee[1]. To pierwszy elektryczny samochód miejski rodem z Brazylii od czasu nieudanego projektu Gurgel Itaipu z lat 70. XX wieku[2]. Samochód uzyskał sylwetkę popularną na początku XXI wieku wśród amerykańskich manufaktur, ze zwężanym ku tyłowi nadwoziu zwieńczonym jednym kołem oraz dwoma miejscami dla pasażerów[3].

Dwudzwiowy samochód zdobi szeroki przedni wlot powierza, a także agresywnie ukształtowane reflektory tworzone przez czarne obudowy z umieszczonymi w nich soczewkami. Za konstrukcję samochodu zbudowanego z myślą o poruszaniu się po brazylijskich miastach odpowiedzialny był inżynier i projektant stojący za ideą projektu, Carlos Motta[4].

Sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

Początek produkcji modelu Kers Wee wyznaczony został na połowę 2022 roku, za zakłady wytwarzające obierając zakład w brazylijskim mieście Maringá. Wielkość produkcji ma wynosić rocznie 10 tysięcy sztuk zgodnie z mocami produkcyjnymi fabryki, z kolei rynkiem zbytu ma zostać lokalny rynek brazylijski[5]. Kers chce zostać firmą sprzedającą najtańszy samochód elektryczny w tym południowoamerykańskim kraju, celując w dotychczas najtańszy w Brazylii chiński samochód JAC e-JS1.

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

Kers Wee to samochód w pełni elektryczny, który napędzany jest silnikiem o mocy 32 KM pozwalającym na maksymalne rozwinięcie prędkości elektronicznie ograniczonej do 100 km/h[3]. Umieszczone w bagażniku akumulatory pozwalają na uzyskanie maksymalnego zasięgu na jednym ładowaniu w postaci 200 kilometrów, z kolei uzupełnienie stanu akumulatorów do 100% zajmuje 8 godzin[3]. Masa pojazdu wynosi ok. 600 kilogramów[3].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]