Pininfarina B95

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pininfarina B95
Producent

Automobili Pininfarina

Projektant

Pininfarina

Zaprezentowany

sierpień 2023

Okres produkcji

2025

Miejsce produkcji

Włochy Cambiano

Dane techniczne
Segment

hipersamochód

Typy nadwozia

2-drzwiowa barchetta

Napęd

AWD

Masa własna

2200 kg

Liczba miejsc

2

Dane dodatkowe
Pokrewne

Pininfarina Battista
Rimac Nevera

Pininfarina B95elektryczny hipersamochód wyprodukowany przez niemieckie przedsiębiorstwo Automobili Pininfarina w 2025 roku.

Historia i opis modelu[edytuj | edytuj kod]

Komercyjny sukces modelu Battista zachęcił Automobili Pininfarina do zbudowania na jej bazie swojego drugiego modelu, ściśle limitowanego hipersamochodu B95. Samochód przedstawiono podczas amerykańskiego corocznego wydarzenia Monterey Car Week w Kalifornii w sierpniu 2023. Nazwa pojazdu nawiązuje do nadwozia Barchetta, z kolei liczba 95 nawiązuje do 95. rocznicy powstania oryginalnej włoskiej firmy Pininfarina[1].

Pod kątem wizualnym Pininfarina B95 utrzymana została w agresywnej estetyce, w ramach koncepcji nadwozia typu barchetta nie posiadając ani bocznych szyb, ani szyby czołowej oraz ramek drzwi. Nadwozie pokryto dwubarwnym, kontrastowym lakierem łączącym jasną szarość z żółcią[2]. Pojad nawiązuje swoimi proporcjami oraz koncepcją stylistyczną do klasycznych włoskich samochodów wyścigowych[3]. Do budowy B95 użyto karbonowego poszycia nałożonego na wykonany z tego samego tworzywa monokok[4].

Sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

Automobili Pininfarina ściśle ograniczyło wielkość produkcji B95 do 10 sztuk, w cenie po 4,4 miliona euro za egzemplarz. Produkcja całej przewidzianej puli została wyznaczona na 2025 rok[5] z produkcją we Włoszech[6].

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

Pininfarina B95 to samochód w pełni elektryczny, do którego napędu wykorzystany został zespół 4 silników przenoszących moc na wszystkie koła i rozwijając moc 1874 KM oraz 2340 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Sprint do 100 km/h zajmuje mniej niż 2 sekundy, prędkość maksymalna ograniczona została do 300 km/h, z kolei akumulator o pojemności 120 kWh pozwala ładować z mocą do 270 kW i uzupełnić stan naładowania z 20 d0 80% w 25 minut[7]. Układ napędowy dostarczyło chorwackie Rimac Automobili[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]