Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024
Miejscowość

Katowice

Organizator

Konsorcjum Akademickie – Katowice Miasto Nauki, Miasto Katowice, Województwo Śląskie, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia GZM

Strona internetowa

Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024 lub EMNK 2024 – tytuł uzyskany przez Katowice, które w 2024 roku będą pełniły funkcję Europejskiego Miasta Nauki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez organizację EuroScience[1] we współpracy z Komisją Europejską[2]. Uzyskanie tytułu to efekt wysiłków Katowic[3] oraz siedmiu publicznych uczelni Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki. Do jego przyznania przyczynił się również sukces Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE[4] – jednego z największych europejskich wydarzeń popularnonaukowych oraz istotnej platformy współpracy na rzecz rozwijania zainteresowań naukowych wśród mieszkańców regionu[5].

Tytuł Europejskiego Miasta Nauki przyznawany jest w celu pogłębienia zmian towarzyszących transformacji społeczeństwa poprzez naukę w poszczególnych miastach europejskich. EMN wskazuje na obecność oraz istotną rolę ośrodków naukowych w wyróżnionym mieście, a także zwraca uwagę na inicjatywy podejmowane przez społeczeństwo, które korzysta z nauki w celu rozwiązywania codziennych problemów i wyzwań. Ma na celu ukazanie bogactwa i różnorodności europejskiego krajobrazu naukowego, wspieranie samokształcenia, integracji naukowej i zwiększenie zainteresowania nauką wśród młodszych pokoleń, a także rozwoju europejskich badań bez granic. Przyznanie tytułu wzmacnia europejski i międzynarodowy profil społeczności naukowej w danym mieście oraz regionie, zwiększa zaangażowanie obywateli i środowiska naukowego w problemy lokalne, uruchamia inwestycje publiczne w regionalną naukę oraz jej infrastrukturę, jak również pobudza turystykę.

Dotychczas gospodarzami tytułu Europejskiego Miasta Nauki były: Lejda (2022), Triest (2020), Tuluza (2018), Manchester (2016), Kopenhaga (2014), Dublin (2012), Turyn (2010), Barcelona (2008), Monachium (2006) oraz Sztokholm (2004).

Geneza nadania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki[6][edytuj | edytuj kod]

Z inicjatywy prezydenta Katowic dr. Marcina Krupy i środowiska akademickiego reprezentowanego przez rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr. hab. Ryszarda Koziołka Katowice wystąpiły o przyznanie tytułu Europejskiego Miasta Nauki w 2024 roku, z którym wiąże się organizacja EuroScience Open Forum 2024 (Otwartego Forum EuroScience 2024 – ESOF2024). Wydarzenie odbywa się co dwa lata i poświęcone jest kluczowym dla przyszłości świata badaniom naukowym oraz innowacjom.

30 września 2021 roku podjęto uchwałę intencyjną Rady Miasta Katowice w sprawie ubiegania się o przyznanie Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki w 2024 roku. Od 8 do 10 października 2021 roku w Katowicach gościł prezes stowarzyszenia EuroScience prof. Michael Matlosz. Jego wizyta, a także udział w 5. Śląskim Festiwalu Nauki KATOWICE były okazją do prowadzenia rozmów na temat kandydatury Katowic i podjęcia działań związanych z ubieganiem się o tytuł. Starania zakończyły się sukcesem – stolica województwa śląskiego otrzymała tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 22 grudnia 2021 roku w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (CINiBA) nastąpiło ogłoszenie przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 oraz podpisanie umowy konsorcjum organizatorów EMN 2024[7]. Przyznanie tytułu EMN 2024 oraz organizacja konferencji ESOF2024 są konsekwencją uznania Katowic oraz uczelni wchodzących w skład Konsorcjum Akademickiego za doświadczonych współorganizatorów i gospodarzy ogólnoświatowych wydarzeń, takich jak UN Climate Change Conference (COP24), World Urban Forum 2022 (Światowe Forum Miejskie – WUF11) czy Śląski Festiwal Nauki KATOWICE. Wsparcie organizacyjne w ramach przyjęcia tytułu EMN 2024 przez Katowice i uczelnie regionu zapowiedziały władze Województwa Śląskiego[8] oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii[9]. Katowice są pierwszym w historii miastem z Europy Środkowo-Wschodniej uhonorowanym tytułem EMN.

Pierwszym działaniem podjętym w ramach przygotowań do przyjęcia tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 była organizacja 15 lipca 2022 roku w Katowicach konferencji ESOF 2022 Regional Site[10]. Wydarzenie towarzyszyło EuroScience Open Forum 2022 (ESOF2022), którego główną siedzibą została holenderska Lejda – Europejskie Miasto Nauki 2022.

Cele Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024[edytuj | edytuj kod]

Najważniejszym założeniem EMNK 2024 jest wsparcie i wzmocnienie transformacji regionu poprzez nowoczesne technologie i rozwój nauki, zapewnienie mieszkańcom nieograniczonego dostępu do wiedzy oraz uczynienie z niej podstawowego instrumentu dialogu obywatelskiego (proponowanie różnych aktywności w nurcie nauki obywatelskiej). EMNK 2024 pozwoli ukazać na europejskiej arenie badawczej bogactwo rozwijającej się w województwie śląskim nauki oraz umożliwi mieszkańcom regionu bliższe z nią obcowanie. Europejskie Miasto Nauki ma na celu tworzenie dynamicznego środowiska naukowego, technologicznego i edukacyjnego, promującego innowacje, współpracę międzysektorową oraz poprawę jakości życia społeczności lokalnej[11]. Jednym z celów lokalnych jest także rewitalizacja odcinka Rawy – w ramach EMNK 2024 podjęte zostaną próby przywrócenia mieszkańcom cieku wodnego i jego brzegów jako miejsca rekreacji oraz eksperymentów naukowych i społecznych[12].

W ramach EMNK 2024 zaplanowano sześć ścieżek tematycznych dotyczących wybranych zagadnień:

  • zdrowie i jakość życia – odpowiednie planowanie przestrzeni publicznych, promocja zdrowia i zrównoważonego rozwoju dla zapewnienia odpowiedniej jakości życia,
  • klimat i środowisko – zagadnienia związane z ekologią i ekonomią zmian klimatycznych, a także dotyczące zrównoważonych miast i społeczności,
  • przemysły przyszłości – nowe rozwiązania transformacyjne i rozwój sektorów kreatywnych, takich jak e-sport oraz gamedev,
  • innowacje społeczne – zwrócenie uwagi na ważną rolę tzw. citizen science, czyli nauki obywatelskiej, która przy wsparciu mieszkańców ma realną szansę wpłynąć na pracę naukowców,
  • dziedzictwo przemysłowe i kulturowe – procesy transformacji społeczno-gospodarczej w regionach, gdzie obecny był przemysł oraz specyficzna kultura wokół niego wytworzona,
  • kreacja i krytyka – aktywności skupione wokół m.in. zagadnienia kreowania i prowadzenia narracji, ale także krytycznego namysłu nad przedsięwziętymi działaniami[13].

Fundamenty Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 oraz korzyści dla miasta płynące z tytułu[edytuj | edytuj kod]

Fundamenty EMNK 2024[edytuj | edytuj kod]

  1. Całoroczny program obchodów EMNK 2024 budowany wokół inicjatywy 50 tygodni w Mieście Nauki. Program skupi się na 50 najważniejszych problemach i wyzwaniach polskiej i światowej nauki, których rozwiązanie ma bezpośredni wpływ na nasze życie[14].
  2. Doskonałość naukowa, w tym organizacja konferencji EuroScience Open Forum – europejskiej platformy dyskusji o przyszłości nauki.
  3. Infrastruktura Miasta Nauki, czyli dążenie do utworzenia w Katowicach Zielonej Strefy Nauki oraz zainicjowania w regionie Sieciowego Centrum Nauki prowadzonego przez uczelnie konsorcjum. Sercem i osią dla planowanych zmian infrastrukturalnych jest Rawa i dążenie do przywrócenia jej mieszkańcom[15].

Korzyści dla miasta otrzymującego tytuł Europejskiego Miasta Nauki[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Europejskiego Miasta Nauki, łączący się z organizacją konferencji ESOF, jest prestiżową marką i oferuje miastu gospodarzowi ogromną możliwość przyciągnięcia do siebie naukowców, polityków, biznesmenów i przedstawicieli mediów z całego świata. Ponadto tytuł EMN:

  • umożliwia zwiększenie zaangażowania mieszkańców i środowiska naukowego w rozwiązywanie problemów lokalnych,
  • wzmacnia możliwości pozyskania środków do realizacji planów inwestycyjnych w regionalną naukę,
  • podnosi turystyczną atrakcyjność miasta na arenie międzynarodowej,
  • pozwala na większe oddziaływanie uczelni na wszystkie sfery życia i poszerza ich rozpoznawalność na arenie międzynarodowej.

Konsorcjum Akademickie – Katowice Miasto Nauki[edytuj | edytuj kod]

W skład Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki wchodzą: Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider) oraz Miasto Katowice (partner strategiczny).

Współpracujące uczelnie wychodzą naprzeciw transformacji regionu, który stoi na progu kolejnych istotnych przemian dzięki nowemu przemysłowi, jakim jest nauka i edukacja akademicka. Jak podkreślają organizatorzy EMNK 2024, transformacja ta nie oznacza zerwania z unikalną tożsamością Śląska i Zagłębia, powstałą dzięki wielkoprzemysłowemu dziedzictwu regionu, na które składają się wysoka kultura techniczna, tradycja sięgania po nowoczesne rozwiązania oparte na nauce i technologii, a także organizacja pracy. Wszystko to daje oparcie do budowania kultury innowacji i przemysłów inteligentnych. Sektor nauki i edukacji przygląda się pokoleniom dotkniętych wyniszczającą zdrowie pracą, dewastacją ekologiczną środowiska, rabunkową eksploatacją złóż kopalnych oraz problemami społecznymi typowymi dla obszarów przemysłowych. Przedstawiciele nauk chemicznych i biologicznych, medycyny i techniki, nauk społecznych, humanistyki oraz edukacji współpracują ze sobą, a także z jednostkami samorządowymi i podmiotami gospodarczymi regionu w celu diagnozowania i modelowania rozwiązań problemów, z jakimi borykają się mieszkańcy miasta i regionu[16].

Program wydarzeń Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024[edytuj | edytuj kod]

Obok głównego programu 50 tygodni EMNK 2024 planowane są również działania młodych Miasta Nauki[17], programy edukacyjne (z tematem wiodącym: nauczyciele – nauczycielom), a także wydarzenia strategiczne, m.in.:

  • 9–11 grudnia 2023 – otwarcie obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024 w Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek” oraz w Międzynarodowym Centrum Kongresowym podczas 7. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE wraz z widowiskiem naukowo-artystycznym KATOPOLIS otwierającym Miasto Nauki,
  • 12–15 czerwca 2024 – międzynarodowa konferencja EuroScience Open Forum (ESOF2024) w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach,
  • czerwiec–wrzesień 2024 – European Science in the City Festival – inicjatywa Komisji Europejskiej z szeregiem wydarzeń popularnonaukowych dotyczących europejskich misji badawczych,
  • czerwiec 2024 – EU Talent Fair – europejska inicjatywa targów pracy dla naukowców i naukowczyń,
  • wrzesień 2024 – europejskie finały EUCYS (European Union Contest for Young Scientists)[18],
  • wrzesień 2024 – organizacja TalentON – europejskiej inicjatywy dla młodych naukowców i naukowczyń[19],
  • październik 2024 – Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025,
  • 6–10 grudnia 2024 – zamknięcie obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024 w Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek” oraz w Międzynarodowym Centrum Kongresowym podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE[20],

EMNK 2024 a ŚFN KATOWICE[edytuj | edytuj kod]

Siódma edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE (9–11 grudnia 2023) była równocześnie weekendem otwarcia obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, zapoczątkowanym przez widowisko naukowo-artystyczne KATOPOLIS[21]. To właśnie m.in. działania w ramach ŚFN oraz popularność wcześniejszych edycji przyczyniły się do uzyskania przez miasto tytułu EMN. Wydarzeniom związanym z obchodami EMNK 2024 towarzyszy hasło „Nauka da nam przyszłość”[22].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. EuroScience Open Forum [online] [dostęp 2023-07-18]..
  2. Komisja Europejska, commission.europa.pl [dostęp 2023-12-14].
  3. Urząd Miasta Katowice, katowice.eu [dostęp 2023-12-14].
  4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE, slaskifestiwalnauki.pl [dostęp 2023-12-14].
  5. Europejskie Miasto Nauki 2024, us.edu.pl [dostęp 2023-07-18].
  6. Europejskie Miasto Nauki. Informacje podstawowe, europejskiemiastonauki.us.edu.pl [dostęp 2023-07-19].
  7. Katowice z tytułem Europejskiego Miasta Nauki 2024, us.edu.pl [dostęp 2023-12-14].
  8. Województwo Śląskie, slaskie.pl [dostęp 2023-12-14].
  9. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, metropoliazgm.pl [dostęp 2023-12-14].
  10. Podsumowanie międzynarodowej konferencji ESOF2022 w Katowicach, us.edu.pl [dostęp 2023-12-14].
  11. Europejskie Miasto Nauki 2024, us.edu.pl [dostęp 2023-07-18].
  12. Cele Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, us.edu.pl [dostęp 2023-07-19].
  13. 50 tygodni Europejskiego Miasta Nauki, us.edu.pl [dostęp 2023-07-18].
  14. 50 tygodni w Mieście Nauki, us.edu.pl [dostęp 2023-12-14].
  15. Europejskie Miasto Nauki 2024, us.edu.pl [dostęp 2023-07-18]; Infrastruktura Miasta Nauki, us.edu.pl [dostęp 2023-12-14].
  16. Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki [dostęp 2023-07-18]
  17. Program obchodów EMNK – program młodych Miasta Nauki [dostęp 2023-12-14].
  18. EUCYS 2024 – europejski konkurs dla ambitnych uczniów pasjonujących się nauką, us.edu.pl [dostęp 2023-12-14].
  19. TalentON – konkurs dla młodych, ambitnych naukowców, którzy chcą kształtować przyszłość [dostęp 2023-12-14].
  20. 50 tygodni Europejskiego Miasta Nauki [dostęp 2023-07-18].
  21. KATOPOLIS – Inauguracja 7. ŚFN KATOWICE i EMNK 2024 [dostęp 2023-12-14].
  22. Podsumowujemy nabór zgłoszeń do siódmej edycji ŚFN – Co będzie wyróżniać 7. ŚFN?, slaskifestiwalnauki.pl [dostęp 2023-07-19].