Przejdź do zawartości

Grallistrix auceps

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grallistrix auceps
Olson & James, 1991
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

sowy

Rodzina

puszczykowate

Podrodzina

puszczyki

Rodzaj

Grallistrix

Gatunek

Grallistrix auceps

Zasięg występowania
Mapa występowania
Kauaʻi, wyspa na której występowała Grallistrix auceps

Grallistrix auceps – gatunek wymarłego ptaka z rodziny puszczykowatych (Strigidae), który w prehistorycznych czasach występował na wyspie Kauaʻi w archipelagu Wysp Hawajskich. Został on opisany na podstawie sfosylizowanych szczątków. Sowa ta charakteryzowała się wyjątkowo krótkimi skrzydłami i długimi nogami. Grallistrix auceps wyginęła najprawdopodobniej wkrótce po przybyciu na wyspy Polinezyjczyków, którzy sprowadzili ze sobą świnie i szczury polinezyjskie (Rattus exulans).

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Grallistrix auceps była stosunkowo smukłą sową o długich nogach i pazurach. Posiadała krótkie skrzydła, które umożliwiały jej zwinny lot pomiędzy drzewami. Wielkością zbliżona była do puszczyka zwyczajnego (Strix aluco) i była drugą w kolejności największą z rodzaju Grallistrix po Grallistrix geleches występującej na wyspie Molokaʻi. Posiadała ponadto drobną czaszkę w porównaniu z innymi sowami[1].

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

W przeciwieństwie do większości innych sów, Grallistrix auceps był najprawdopodobniej ptakiem dziennym, co wywołane było brakiem ssaków lądowych, których aktywność przypada na okres zmierzchu lub nocy. Drobne ptaki śpiewające występujące na wyspie Kauaʻi, spośród których część gatunków również wymarła, stanowiły główny pokarm Grallistrix auceps. Morfologia budowy tych sów wskazuje, że łapały one inne ptaki w locie. Gatunek ten gniazdował prawdopodobnie na ziemi, co sprawiło, że był szczególnie wrażliwy na niszczenie ich gniazd przez wprowadzone przez pierwszych ludzi inwazyjne gatunki ssaków[2][3].

Gęste lasy Kauaʻi były prawdopodobnie miejscem bytowania Grallistrix auceps

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Obszar występowania Grallistrix auceps ograniczony był jedynie do terenów najbardziej oddalonej wyspy archipelagu Wysp Hawajskich, tj., Kauaʻi[4].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Pomimo że Grallistrix auceps wielkością ciała zbliżony był do gatunku Grallistrix geleches występującego ma wyspie Molokaʻi, ich wspólne pokrewieństwo jest mało prawdopodobne ze względu na izolację geograficzną. Nie wykluczone więc, że najbliższym pod względem genetycznym przedstawicielem był Grallistrix orion z wyspy Oʻahu[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]