Przejdź do zawartości

Grallistrix geleches

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grallistrix geleches
Olson & James, 1991
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

sowy

Rodzina

puszczykowate

Podrodzina

puszczyki

Rodzaj

Grallistrix

Gatunek

Grallistrix geleches

Zasięg występowania
Mapa występowania
Molokaʻi, wyspa na której występowała Grallistrix geleches

Grallistrix geleches – wymarły gatunek ptaka z rodziny puszczykowatych (Strigidae). W prehistorycznych czasach występował na wyspie Molokaʻi w archipelagu Wysp Hawajskich. Został on opisany na podstawie sfosylizowanych szczątków. Grallistrix geleches wyginął wraz z innymi przedstawicielami czwartorzędowej awifauny Hawajów najprawdopodobniej w pierwszym tysiącleciu naszej ery, wkrótce po zaludnieniu wysp przez Polinezyjczyków. Podobnie jak inni przedstawiciele rodzaju Grallistrix był prawdopodobnie sową o całodobowej aktywności, z tym że pożywienie stanowiły raczej dzienne leśne ptaki śpiewające.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Grallistrix geleches osiągał mniej więcej wielkość puszczyka zwyczajnego (Strix aluco). Wraz z gatunkiem Grallistrix auceps występującym na wyspie Kauaʻi należał do największych przedstawicieli swojego rodzaju. Sowa ta posiadała długie nogi i wyjątkowo silne pazury jak na ptaka tej wielkości. Czaszki były dość wąskie i długie, podobnie jak u innych przedstawicieli Grallistrix, skrzydła natomiast stosunkowo krótkie i zaokrąglone. Taka budowa ciała była niewątpliwie wynikiem przystosowania się do leśnych siedlisk i potrzeby polowania na zwinne leśne ptaki. Podobne zależności zostały stwierdzone u wymarłych sów zamieszkujących niegdyś tereny Maskarenów z rodzaju Mascarenotus. Szczątki kości skoku wskazują, że u Grallistrix geleches występował dymorfizm płciowy, wyrażający się różnicą wielkości ciała pomiędzy samicami i samcami. U innych gatunków tego rodzaju nie stwierdzono takiej cechy[1].

Tereny wyspy Molokaʻi, na których występowała Grallistrix geleches

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie sfosylizowanych wypluwek przedstawiciela Grallistrix geleches można stwierdzić, że główny ich pokarm stanowiły drobne ptaki śpiewające, przede wszystkim sierpodzioby (Drepanidinae). Jedynym nieśpiewającym ptakiem występującym w wypluwkach są szczątki wymarłego chruściela z gatunku Porzana menehune. Odnalezienie kości i wypluwek na wydmach wskazuje, że ptaki te bytowały w nadmorskiej roślinności, a gniazda swe zakładały na ziemi we wnękach klifów[2][3].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Szczątki Grallistrix geleches odkryto w jaskini jedynie na wydmach Momooni i Illio Point na wyspie Molokaʻi. Grallistrix geleches wymarła prawdopodobnie w pierwszym tysiącleciu naszej ery, wkrótce po przybyciu na wyspy Polinezyjczyków, którzy sprowadzili ze sobą świnie i szczury polinezyjskie (Rattus exulans). Czynnikiem determinującym wymieranie tego gatunku było niewątpliwie zakładanie przez te ptaki gniazd na ziemi, jak również wysoce prawdopodobne wybieranie z gniazd jaj i piskląt przez ludzi[4].

Historia badań i etymologia[edytuj | edytuj kod]

Sfosylizowane szczątki Grallistrix geleches zostały zebrane przez Storrsa L. Olsona i Joan Aidem 9 i 12 lipca 1976 roku na wyspie Molokaʻi. Wśród szczątków znajdowała się między innymi niemal kompletna czaszka sowy. Wraz z pozostałymi trzema gatunkami został włączony do nowo powstałego rodzaju Grallistrix i opisany w 1991 roku w „Ornithological Monographs”[5]. Nie dokonano dotychczas analiz DNA szczątków rodzaju Grallistrix[6].

Pełną naukową nazwę gatunku Grallistrix geleches można przetłumaczyć jako Grallistrix (sowa na szczudłach) i geleches, z języka greckiego (spać na ziemi). Ta ostatnia nazwa odnosi się do miejsca odnalezienia szczątków sowy. Przypuszcza się, że wydmy były miejscem odpoczynku tych ptaków[7].

Relacje w obrębie rodzaju Grallistrix są niejasne. Ścisłe powiązanie Grallistrix geleches z podobnym morfologicznie gatunkiem Grallistrix auceps z wyspy Kauaʻi jest mało prawdopodobne ze względu na dużą odległość pomiędzy obiema populacjami sów. Jest to o tyle interesujące, że pomiędzy oboma tymi gatunkami występuje gatunek na wyspie Oʻahu Grallistrix orion, dużo mniejszy i zbudowany znacznie delikatniej[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Olson i James 1991 ↓, s. 68–72, 80.
  2. Olson i James 1991 ↓, s. 84.
  3. Harold Douglas Pratt, The Hawaiian honeycreepers: Drepanidinae, Oxford University Press, 2005, ISBN 0-19-854653-X.
  4. Olson i James 1991 ↓, s. 78, 81.
  5. Olson i James 1991 ↓, s. 68.
  6. Beth Slikas. Hawaiian Birds: Lessons from a Rediscovered Avifauna. „The Auk”. 120 (4), s. 958, 2003. JSTOR: 4090266. (ang.). 
  7. Olson i James 1991 ↓, s. 78.
  8. Olson i James 1991 ↓, s. 81.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]