Kolonia Poczesna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kolonia Poczesna
wieś
Ilustracja
Szkoła Podstawowa im. G. Morcinka w Poczesnej
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Powiat

częstochowski

Gmina

Poczesna

Liczba ludności (2008)

1 026

Strefa numeracyjna

34

Kod pocztowy

42-262[2]

Tablice rejestracyjne

SCZ

SIMC

0142438

Położenie na mapie gminy Poczesna
Mapa konturowa gminy Poczesna, na dole znajduje się punkt z opisem „Kolonia Poczesna”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kolonia Poczesna”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kolonia Poczesna”
Położenie na mapie powiatu częstochowskiego
Mapa konturowa powiatu częstochowskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kolonia Poczesna”
Ziemia50°42′17″N 19°08′56″E/50,704722 19,148889[1]

Kolonia Poczesnawieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Poczesna. Siedziba sołectwa. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Kolonia Poczesna przylega do rzeki Warty, leżąc w jej dolinie. Obszar ten objęty jest przez mezoregion Obniżenie Górnej Warty, który stanowi część Wyżyny Woźnicko-Wieluńskiej. Ta natomiast wchodzi w obszar Wyżyny Śląsko-Krakowskiej. Zlewisko Warty jest pod ochroną. Przez wieś przepływa mała rzeczka wpadająca do Warty, mająca swe źródło w okolicach Bargłów. Miejscowość znajduje się 3 kilometry na południowy wschód od Poczesnej, przylegając do jej granic. Znajduje się 12 kilometrów na południe od Częstochowy oraz 52 km na północ od stolicy województwa śląskiego, Katowic.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W dwudziestoleciu międzywojennym oraz powojennym wieś była siedzibą gromady, w gminie Poczesna, powiecie częstochowskim, w województwie kieleckim. Podczas II wojny światowej zginęło 5 mieszkańców wsi- dwóch żołnierzy- uczestników wojny obronnej 1939 roku, jeden żołnierz Armii Krajowej, dwóch zostało zamordowanych przez żołnierzy niemieckich. W latach 1954–1973 Kolonia Poczesna wchodziła w obszar gromady Poczesna, w powiecie częstochowskim, w województwie stalinogrodzkim (od 1956 r. katowickim). Na terenie wsi znajdują się budynki użyteczności publicznej: ośrodek zdrowia, szkoła podstawowa im. G. Morcinka, przedszkole oraz remiza strażacka. Gminny Zespół Ośrodków Zdrowia znajduje się w budynku wybudowanym w 1937 roku, gdzie przed II wojną światową znajdowała się szkoła podstawowa im. Józefa Piłsudskiego. Budynek w latach 2009–2010 przeszedł generalny remont. W 1965 roku przy wsparciu przedsiębiorstwa Kopalni Rud Żelaza „Osiny” wybudowano budynek szkoły podstawowej (tzw. tysiąclatkę). W 2011 roku, po wyburzeniu starej szkoły otwarto nowy budynek. Ochotnicza Straż Pożarna w obecnym miejscu ma siedzibę od 1926 roku. Remiza została wybudowana w latach 1954–1962.

W 2008 roku miejscowość zamieszkiwały 1026 osoby. W latach 70. i 80. na dawnych polach parafialnych utworzono osiedle domów jednorodzinnych.

W 2010 roku miejscowość została nawiedzona przez powódź w wyniku wylania rzeki Warty.

Kopalnie rud żelaza[edytuj | edytuj kod]

Wieś leży w Częstochowskim Obszarze Rudonośnym. W okolicach ulic Małej i Wiśniowej znajdowały się szyby wentylacyjne kopalni rud żelaza "Ludwik" w Poczesnej działającej do lat 50. XX w. Wzdłuż ulicy Szkolnej biegła linia kolei wąskotorowej od tej kopalni do Kolonii Borek, a następnie do pieców prażalniczych w Poraju. W latach 1900–1901 oddano do użytku linię kolei wąskotorowej, służącą kopalniom rud żelaza. Linia biegła z miejscowości Walaszczyki do Kolonii Poczesnej przez Kopalnię Rud Żelaza Dźbów, Kuźnicę, Hutę Starą i Szyb Romuald. W 1900 roku otworzono również linię biegnącą z Liszki Dolnej 1 do Kopalni Rud Żelaza Osiny. Linia ta biegła przez miejscowości: Walaszczyki, Nowa Kuźnica, kopalnia Maria w Sobuczynie, kopalnia Włodzimierz w Hucie Starej B, Kolonia Poczesna, Kolonia Borek, Szyb Tadeusz. Obie linie zostały rozebrane w 1980 roku, z powodu zamknięcia kopalń rud żelaza.

Parafia rzymskokatolicka[edytuj | edytuj kod]

Parafianie wyznania rzymskokatolickiego podlegają parafii św. Jana Chrzciciela w Poczesnej[3].

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Drogi[edytuj | edytuj kod]

Linie autobusowe[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 102968
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 497 [zarchiwizowane 2022-10-26].
  3. Poczesna – Św. Jana Chrzciciela | [online], kuriaczestochowa.pl [dostęp 2016-05-13] [zarchiwizowane z adresu 2014-07-06].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]