Przestrzeń Johnsona-Lindenstraussa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Przestrzeń Johnsona-Lindenstraussa – pierwszy przykład przestrzeni Banacha, która nie jest WCG, ale jej przestrzeń sprzężona jest WCG. Nazwa przestrzeni pochodzi od nazwisk W.B. Johnsona i J. Lindenstrussa, którzy podali jej konstrukcję w 1974[1].

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Niech będzie rodziną mocy continuum złożoną z podzbiorów zbioru liczb naturalnych o tej własności, że dla dowolnych dwóch różnych część wspólna jest skończona. Niech będzie podprzestrzenią liniową przestrzeni generowaną przez podprzestrzeń c0 oraz rodzinę funkcji charakterystycznych zbiorów z rodziny Każdy element przestrzeni ma zatem jednoznaczne przedstawienie w postaci skończonej sumy

(1)

dla pewnych zbiorów oraz skalarów Wzór

określa normę w przestrzeni Przestrzeń Johnsona-Lindenstraussa to uzupełnienie przestrzeni unormowanej Powyższa definicja zależy od wyboru rodziny jednak niezależenie od doboru przestrzeń nie będzie WCG w przeciwieństwie do przestrzeni sprzężonej Rzeczywiście, przestrzeń jest (izometryczna z) podprzestrzenią Niech będzie dany wzorem (1). Wówczas

Ponieważ każde dwa zbiory mają skończoną część wspólną, istnieje taki element o skończonym nośniku (czyli ), że

czyli norma ilorazowa klasy abstrakcji w wynosi

Przechodząc do elementów w uzupełnieniu można wywnioskować, że

Przestrzeń sprzężona do JL2[edytuj | edytuj kod]

Dla każdej liczby naturalnej funkcjonał określony wzorem

jest liniowy i ciągły. Ponadto, zbiór jest liniowo gęsty w czyli *-słaba topologia w jest ośrodkowa. Ośrodkowość w *-słabej topologii wynika również z faktu, że operator inkluzji jest ciągły oraz operator sprzężony jest ciągły względem *-słabych topologii[2]. Istotnie, jest obrazem poprzez przestrzeni która jest ośrodkowa w *-słabej topologii (z twierdzenia Goldstine’a wynika, że jest *-słabo gęste w z ośrodkowości wynika ośrodkowość w *-słabej topologii). W szczególności, każdy zbiór słabo zwarty w jest ośrodkowy. Oznacza to, że nie jest WCG, gdyż jest nieośrodkowa ponieważ zawiera nieprzeliczalny zbiór dyskretny (na przykład, rodzina funkcji charakterystycznych zbiorów z rodziny ℬ jest nieprzeliczalnym zbiorem dyskretnym).

Istnieje izomorfizm

(2)

Rzeczywiście, niech

będzie krótkim ciągiem dokładnym, w którym jest operatorem inkluzji oraz jest przektszałceniem ilorazowym na Ciąg dualny

jest również dokładny. Ponieważ jest projektywną przestrzenią Banacha, ciąg ten się rozszczepia, tzn. zachodzi wzór (2). Przestrzeń jako suma dwóch przestrzeni WCG (przestrzeń ośrodkowej i przestrzeni refleksywnej), jest WCG.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W.B. Johnson and J. Lindenstrauss, Some remarks on weakly compactly generated Banach spaces, „Israel J. Math.” 17 (1974), s. 219–230.
  2. D. Yost, The Johnson-Lindenstrauss space, „Extracta Math”. 12 (1997), s. 185–192.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • J.M.F. Castillo, M. González, Three-Space Problems in Banach Space Theory, Lecture Notes in Math., vol. 1667, Springer, Berlin (1997).