Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Historia Zielonej Góry/2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
  • Uzasadnienie:

Wyróżnienie przyznane w 2006 r. Artykuł posiada braki w uźródłowieniu i błędy merytoryczne. Dużo mu brakuje do wzorcowego artykułu historycznego dot. miasta. Artykuł był zgłaszany do naprawy do PANDA i do Poczekalni/naprawa. Nie spełnia kryteriów artukułu medalowego. JDavid dyskusja 23:10, 31 sty 2011 (CET)

  • Głosy za odebraniem medalu:
  1. Farary (dyskusja) 22:19, 23 lut 2011 (CET) Kilka informacji o braku źródeł dyskwalifikuje medal. Nie bardzo rozumiem sensu umieszczenia sekcji dotyczących zabytków w tym artykule. Nie wiadomo, dlaczego wydzielono Inne ważne wydarzenia. Jeżeli jest sekcja Gospodarka (w sensie historycznym), to aż się prosi dodanie też sekcji Sztuka, Architektura, Oświata, Komunikacja itd.
  2. Obecnych kryteriow, chocby wzgledem weryfikowalnosci, nie spełnia. Zatem w stanie obecnym, nie jest po prostu i nie moze byc haslem na medal, a tym samym wzorem dla innych hasel. Co do bardziej szczegolowych zastrzen - nizej. Masur juhu? 13:42, 24 lut 2011 (CET)
  • Głosy przeciw odebraniu medalu:
  • Dyskusja:

Przeniesiono z Wikipedia:Warsztat PANDA oraz z Wikipedia:Poczekalnia/naprawa

Zostały wskazane błędy merytoryczne przez IP w dyskusji hasła, a także poprzez szablony Fakt. M.in. informacje, że Jan II Szalony to ostatni z Piastów śląskich, że w Zielonej Górze pochowano Henryka III Głogowczyka, a także że na początku swego istnienia ZGóra była w orbicie zainteresowania czeskich królów. Bardzo dużą część hasła zajmuje opis obiektów historycznych, które są lub powinny być w osobnych hasłach. Niestety ubogie uźródłowienie nie pozwala wydzielenie i przenoszenia tekstu. Medal z 2006 r. JDavid dyskusja 12:27, 19 gru 2010 (CET)

  • Gorąco zachęcam wszystkich do udziału w poprawianiu tego hasła. Jednocześnie jednak zachęcam do bardzo uważnego czytania tekstu, bowiem obecnie widniejące tam sformułowanie, zakwestionowane przez IP brzmi dosłownie:

[ZGóra] znajdowała się na terenach będących od początków polskiej państwowości w orbicie zainteresowań tak pierwszych Piastów, jak i niemieckich cesarzy i czeskich królów

  • czyli że to teren (domyślnie Śląsk) był w tej orbicie, a nie sama osada (przyszłe miasto). Podobnie, co do Głogowczyka, napisane jest

...Konrad I głogowski ufundował kościół pod wezwaniem św. Jadwigi (skądinąd własnej babki). Kościół ten – dziś konkatedra – ukończony został w 1294 przez Henryka Głogowczyka, syna Konrada; sam fundator został pochowany w obrębie świątyni

  • czyli, że Henryk Głogowczyk ukończył konkatedrę, a pochowany tam został jego ojciec, Konrad I głogowski, który był fudatorem. Może więc warto tu i ówdzie po prostu zmienić (uprościć) styl, żeby uniknąć błędnych interpretacji? Julo 13:50, 19 gru 2010 (CET)
    • Z kontekstu nie wynika, że nie chodzi o Śląsk tylko o okolice Zielonej Góry. Ponadto, co już pisałem, należy wykazać istnienie królów czeskich w okresie panowania w Polsce pierwszych Piastów. Jeśli chodzi o Konrada głogowskiego to i on nie został pochowany w Zielonej Górze bo i niby dlaczego? Miasto nie było jego stolicą a kościół świątynią klasztorną. Książąt zazwyczaj chowano w klasztorach bo tam modlili się za ich dusze zakonnicy. Miejsce pochówku Konrada głogowskiego wymienia, np. K. Jasiński, Rodowód Piastów śląskich, t. 1, Wrocław 1973, s. 122.--79.186.58.97 (dyskusja) 21:26, 19 gru 2010 (CET)
      • Jeśli kontekst jest niejednoznaczny, to można go poprawić tak, żeby było bardziej jasne, że chodzi o cały Śląsk. Jeśli chodzi o czeskich królów, to zastąpienie wyrazu "królów" słowem "władców" byłoby zabiegiem niewątpliwie łatwiejszym i bardziej poprawiającym jakość hasła, niż oznaczanie tego sformułowania szablonem. Co do Konrada głogowskiego - nie przeprowadzałem analiz dlaczego miałby być gdzie pochowany i nie wiem co jest w książce z 1973, ale o miejscu pochówku w katedrze zielonogórskiej można przeczytać w opracowaniu z 2003 r.: Małgorzata Twarowska, Dzieje zielonogórskich cmentarzy, "Studia Zielonogórskie", t.9, str. 63 i nn., wyd. Muzeum Ziemi Lubuskiej, ISSN 1233-815-X
        Jeszcze raz zapraszam do konstruktywnych działań, a nie do szarad. Julo 07:39, 23 gru 2010 (CET)
        • Cóż. Na tę chwilę jednak uznaję, że rację ma Jasiński. Błędy w powyżej podanym artykule są dyskwalifikujące dla tej pani (Henryk Wierny był nie synem, a wnukiem Konrada, a jego numer to II (IV). Pozdrawiam. — Paelius Ϡ 19:11, 18 sty 2011 (CET). I kolejny błąd — Jadwiga śląska była babką a nie prababką Konrada. To są kardynalne błędy. — Paelius Ϡ 19:16, 18 sty 2011 (CET)
          • Warto zauważyć, że akurat te "kardynalne błędy" nie zostały powielone w dyskutowanym tu haśle "Historia Zielonej Góry" (tu napisane jest Konrad I głogowski ufundował kościół pod wezwaniem św. Jadwigi (skądinąd własnej babki). Kościół ten – dziś konkatedra – ukończony został w 1294 przez Henryka Głogowczyka, syna Konrada - nie ma nic o Wiernym ani o prababce); faktem jednak jest, że nienajlepsze światło rzucają na opracowanie Małgorzaty Twarowskiej.
            Szkoda jednak, że nikomu spośród Wikipedystów mających dostęp do lepszych źródeł zwyczajnie się nie chce nic poprawić i poprzestają na wytykaniu usterek i wstawianiu szablonów. Julo (dyskusja) 09:25, 1 lut 2011 (CET)
            • Jeśli nie dość wyraźnie zaznaczyłem, że chodzi mi o artykuł pani M. Twarowskiej, a nie o artykuł o historii Zielonej Góry w wikipedii, to przepraszam. Niestety już od dłuższego czasu nie mam dostępu do mojej "biblioteki", stąd gdybym nawet chciał nie mogę się udzielać inaczej niż poprzez polemikę. Pozdrawiam. — Paelius Ϡ 16:26, 1 lut 2011 (CET)
  • Szczegolowe zastrzezenia:
    • weryfikowalnosc. Aktualnie jedynie przypisy.
    • nie widze za bardzo celu, zeby mieszac historie miasta z historia poszczegolnych zabytkow (koscioly, cmentarze). Te, albo powinny miec swoje wlasne hasla, albo (o ile ich rola w historii ogolnej byla znaczaca) byc wplecione w historie miasta. Inaczej mamy szwarc, mydlo i powidlo.
    • Inne ważne wydarzenia = POV
    • gospodarka. Mozna odniesc wrazenie, ze w miescie (w aspekcie historycznym) byli wylacznie tkacze i "bimbrownicy", w dodatku zapaleni czytelnicy.
    • zdecydowany nadmiar uwag rzeczowych (przypisow). Albo dana tresc jest scisle zwiazana z tokiem hasła i jest niezbedna do zrozumienia danej informacji, zatem powinna byc wtraceniem w zdaniu, albo jest nieistotna, wtedy nie ma sensu dawac przypisu. Przypisy, odruchowo, nie sa zwykle czytane. Zatem jak znajduja sie tam wazne informacje, to znajduja sie w zlym miejscu. Jak niewazne, to po co w ogole. Przypisy rzeczowe w Wikipedii to powinna byc rzadkosc.
    • rozumiem, ze prehistorii ZG nie ma? Masur juhu? 13:42, 24 lut 2011 (CET)