Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Filtr rodzinny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Filtr rodzinny[edytuj | edytuj kod]

Artykuł pisałem przez około trzy miesiące. Uwzględniłem wszystkie znane mi wartościowe prace naukowe, badania i raporty. Próbowałem też opisać filtry rodzinne z różnych punktów widzenia: wychowawczo-społecznego, teleinformatycznego i prawnego. zacharyjos (dyskusja) 12:40, 18 gru 2009 (CET)

  • Głosy za:
  1.  Za zacharyjos (dyskusja) 12:40, 18 gru 2009 (CET) Toczy się dyskusja na temat głosów zgłaszających, obecnie głos nie jest skreślony ale nie może liczyć się do przyznania statusu.Rw23 (dyskusja) 15:19, 25 gru 2009 (CET)
  2.  Za Farary (dyskusja) 10:45, 29 gru 2009 (CET) Posegregowaliśmy nieco treść artykułu, wygląda teraz spójnie i logicznie, mamy nadzieję, że nie będzie zastrzeżeń.
  3. Zastrzeżeń nie ma :) Loraine (dyskusja) 15:55, 29 gru 2009 (CET)
  4.  Za Malcolmx (dyskusja) 13:29, 31 gru 2009 (CET)
  5.  Za Rw23 (dyskusja) 16:01, 31 gru 2009 (CET) Teraz w porządku.
  • Głosy przeciw:
Zrobione zacharyjos (dyskusja) 20:08, 22 gru 2009 (CET)

Dyskusja do głosu zgłaszającego:

Odkreśliłem, w regulaminie nie ma mowy, że zgłaszający nie może głosować. Rafostry 15:26, 22 gru 2009 (CET)
W regulaminie jest mowa o tym, że głos zgłaszającego nie jest liczony do przyznania statusu. Poczekajmy na wynik dyskusji. Rw23 (dyskusja) 15:19, 25 gru 2009 (CET)

Podoba mi się ten artykuł. Jedyne, co do tej pory wstrzymuje mnie przed oddaniem głosu, to poradnikowy styl niektórych zdań. Np. Rodzice nie posiadający żadnej wiedzy informatycznej mogą również korzystać z narzędzi filtrujących, zamawiając je u dostawcy Internetu. Zaletą tego rozwiązania jest również mniejsza szansa ominięcia tej blokady przez dziecko. Poza tym brakuje mi źródła do zdania Zupełnie innym podejściem do filtracji są filtry stosowane na popularnych portalach internetowych jak wyszukiwarka Google, portal YouTube czy nasza-klasa lub wyszukiwarki dedykowane dzieciom jak lupiko.pl czy minigogle.pl. Jest to podejście lokalne, działające w nikłym obszarze Sieci.. Loraine (dyskusja) 12:13, 27 gru 2009 (CET)

Też zwróciłam na to uwagę, jak artykuł był jeszcze w PANDA, ale autor chyba nie przychylił się do komentarza:) Farary (dyskusja) 22:24, 27 gru 2009 (CET)
Zupełnie innym podejściem do filtracji są filtry stosowane na popularnych portalach internetowych jak wyszukiwarka Google, portal YouTube czy nasza-klasa lub wyszukiwarki dedykowane dzieciom jak lupiko.pl czy minigogle.pl. Jest to podejście lokalne, działające w nikłym obszarze Sieci.
Zrobione Źródło dodane.
  • Rodzice nie posiadający żadnej wiedzy informatycznej mogą również korzystać z narzędzi filtrujących, zamawiając je u dostawcy Internetu. - to cytaty i parafrazy z trzech raportów CERT, NASK i TP S.A. dotyczących narzędzi filtrujących.
  • Zaletą tego rozwiązania jest również mniejsza szansa ominięcia tej blokady przez dziecko. - to zdanie wynika z logiki. Jeśli filtr jest zrealizowany od strony ISP zamiast w domu, dziecko nie ma do niego fizycznego dostępu, nie może więc go wyłączyć.
  • Napiszcie może jakieś sugestie tych zdań. Może da się to wyprowadzić bez umniejszania wniesionym informacjom. zacharyjos (dyskusja) 13:13, 28 gru 2009 (CET)

Uwagi Poprawiliśmy kilka kwestii. Złagodziliśmy nieco publicystyczny styl. Zmieniliśmy tytuł sekcji "Dane statystyczne", ponieważ nie odpowiadał treści. Mamy też pomysł na uporządkowanie kolejności rozdziałów, ale to dzisiaj rano:) Mógłbyś po zmianach zweryfikować? Farary (dyskusja) 01:23, 29 gru 2009 (CET)

Zrobione Spodobał mi się układ stron, wydaje mi się bardziej czytelny. Definicję też fajnie poprawiłaś. Wyciąga najważniejsze kwestie, super. Usunąłem z definicji zakazane przez polskie prawo gdyż polskie prawo zezwala min na zoofilię, ogrisz czy opowiadania erotyczne i inne. Leży to bardzie w kwestii wychowawczej rodziców. Z ważniejszych poprawek to przywróciłem też zdanie o łatwości dostępu do stron pornograficznych jako głównym problemie ochrony dzieci w Internecie. Jest to jedno z kluczowych zdań.
Dzięki za pomoc. Bardzo się cieszę, że ktoś zechciał mi pomóc i razem zrobiliśmy kawał dobrej roboty. zacharyjos (dyskusja) 15:35, 29 gru 2009 (CET)
Nie ma sprawy:) Pozdrawiam. Farary (dyskusja) 21:03, 29 gru 2009 (CET)