Kamienica przy ul. Augusta Cieszkowskiego 3 w Bydgoszczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kamienica przy ul. Augusta Cieszkowskiego 3 w Bydgoszczy
Symbol zabytku nr rej. A/378/1 z 25 października 1993[1]
Ilustracja
Fasada kamienicy
Państwo

 Polska

Miejscowość

Bydgoszcz

Adres

ul. Augusta Cieszkowskiego 3

Typ budynku

kamienica

Styl architektoniczny

styl malowniczy, secesja

Architekt

Paul Böhm

Kondygnacje

4

Rozpoczęcie budowy

1903

Ukończenie budowy

1904

Pierwszy właściciel

Paul Böhm

Kolejni właściciele

Maria Schmidt

Położenie na mapie Bydgoszczy
Mapa konturowa Bydgoszczy, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kamienica przy ul. Augusta Cieszkowskiego 3 w Bydgoszczy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kamienica przy ul. Augusta Cieszkowskiego 3 w Bydgoszczy”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kamienica przy ul. Augusta Cieszkowskiego 3 w Bydgoszczy”
Ziemia53°07′50″N 18°00′25″E/53,130556 18,006944

Kamienica przy ul. Augusta Cieszkowskiego 3 w Bydgoszczy – zabytkowa kamienica w południowej pierzei ul. Augusta Cieszkowskiego, w pobliżu skrzyżowania z ul. Gdańską.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kamienica powstała w latach 1903–1904 według projektu bydgoskiego architekta Paula Böhma. Był on nie tylko projektantem i przedsiębiorcą budującym kamienicę, lecz także jej właścicielem. W 1906 roku kamienicę nabyła Maria Schmidt. W latach 20. XX w. właścicielami budynku byli m.in. p. Gajewski, a od 1925 roku Emilia Kirilienko. W okresie międzywojennym mieściła się tutaj Szkoła Przygotowawcza im. św. Kazimierza. W tym czasie w kamienicy mieszkał również Honorowy Obywatel Bydgoszczy dr Jan Biziel[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Budynek zaprojektowano na planie wieloboku zbliżonego do litery „U” z czterokondygnacyjnym budynkiem głównym i oficyną mieszkalną położoną w głębi działki, połączoną z budynkiem frontowym łącznikiem. Kryty jest wysokim dachem pseudomansardowym z facjatkami i świetlikami, kryjącym mieszkalne poddasze[2].

Elewacja urozmaicona jest tarasem, balkonami, konstrukcją szkieletową w najwyższej kondygnacji, oraz wieloboczną wieżą przykrytą hełmem z iglicą[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2014-03-01].
  2. a b c Winter Piotr: Ulica Augusta Cieszkowskiego w Bydgoszczy. Zespół architektoniczny z przełomu XIX i XX wieku, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Bydgoszczy, Bydgoszcz 1996, str. 44-45

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Winter Piotr: Ulica Augusta Cieszkowskiego w Bydgoszczy. Zespół architektoniczny z przełomu XIX i XX wieku, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Bydgoszczy, Bydgoszcz 1996