Kolej do wywozu gruzu w Szczecinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Linia
Kolej do wywozu gruzu
Dane podstawowe
Lokalizacja

Szczecin

Długość

~3,6 km

Zdjęcie LK
Plac Odrodzenia, dawny punkt początkowy linii
Historia
Lata budowy

1946

Rok likwidacji

koniec lat 40.

Kolej do wywozu gruzukolej polowa w Szczecinie, zbudowana w celu usuwania gruzu z obszaru Śródmieścia zniszczonego przez bombardowania. Działała od 1946 r. do końca lat 40. XX w. Koleją zarządzały nowe polskie władze Szczecina.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wąskotorowa linia o długości około 3,6 km została oddana do użytku w 1946 r. i biegła z placu Odrodzenia (Friedrich-Karl-Platz) przez ulicę Armii Czerwonej (Arndtstrasse, dziś Monte Cassino), ulicę Edwarda Wyspiańskiego (Niebuhrstrasse) i aleję Juliana Fałata (Goetheweg) do Syrenich Stawów w parku Kasprowicza (Qustorppark)[1].

Do transportu gruzu wykorzystywano cztery składy. Gruz wyrzucano na łąki przy Syrenich Stawach lub wykorzystywano do utwardzenia parkowych alejek. Po uprzątnięciu gruzów w Śródmieściu pod koniec lat 40. XX w. kolej zlikwidowano[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Andrzej Kraśnicki jr., Ulewy odsłoniły w odległym miejscu gruz z ruin zniszczonego w czasie wojny Szczecina [ZDJĘCIA], „Gazeta Wyborcza Szczecin”, szczecin.wyborcza.pl, 28 lipca 2021 [dostęp 2024-05-13] (pol.).