Kościół św. Antoniego z Padwy w Katowicach-Panewnikach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Antoniego z Padwy w Katowicach-Panewnikach
kościół parafialny
Ilustracja
Świątynia od strony północno-wschodniej (2022)
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Katowice

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Antoniego z Padwy

Położenie na mapie Katowic
Mapa konturowa Katowic, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Antoniego z Padwy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Antoniego z Padwy”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Antoniego z Padwy”
Ziemia50°13′42,0″N 18°54′59,0″E/50,228333 18,916389

Kościół św. Antoniego z Padwy w Katowicach-Panewnikachrzymskokatolicki kościół parafialny parafii św. Antoniego z Padwy w Katowicach-Panewnikach, położony przy ulicy Pniewnickiej 463 w dzielnicy Ligota-Panewniki. Powstał on w budynku dawnego gasthausu przekształconego na cele religijne, a jego konsekracja nastąpiła 22 lutego 1958 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1958 roku ojcowie franciszkanie otrzymali budynek po dawnej restauracji Waleski Schwertfeger w Starych Panewnikach, położony przy ulicy Panewnickiej 463. W budynku tym otwarto kaplicę pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy i dom zakonny[1]. Zamiany dawnej restauracji na kaplicę dokonał ojciec Korneliusz Czech i zrobił to bez wymaganej zgody władz. Poświęcenie kaplicy nastąpiło 22 lutego 1958 roku. Była ona pierwotnie filią panewnickiego kościoła[2].

W późniejszym okresie ojciec Ksawery Moczek wraz z ojcem Damianem Szojdą i przy wsparciu wiernych ze Starych Panewnik dokonał przebudowy i odbudowy zniszczonych obiektów mieszkalnych i kaplicy. Ojciec Damian Szojda przekształcił kaplicę, nadając jej obecny styl. Po 1974 roku dawną część mieszkalną restauracji przebudowano zaś na klasztor. Przez szereg lat władze administracyjne zażądały zamknięcia kościoła klasztornego jako nielegalnego miejsca kultu. Zezwolenie na budowę dzwonnicy i kostnicy oraz zatwierdzenie już wykonanych prac odbyło się w 1986 roku[2].

Parafię w Starych Panewnikach z parafii panewnickiej wydzielono 22 marca 1981 roku[1]. W II połowie lat 80. XX wieku przy kościele powstał dom katechetyczny[2].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Rzymskokatolicki kościół pw. św. Antoniego z Padwy położony jest w zachodniej części Katowic przy ulicy Panewnickiej 463, w osadzie Stare Panewniki[2], będącej częścią dzielnicy Ligota-Panewniki[3]. Jest to kościół parafialny parafii św. Antoniego z Padwy, będący częścią dekanatu Katowice-Panewniki. W budynku świątyni działa także klasztor franciszkanów[4].

Gmach ten jest przykładem adaptacji dawnego gościńca na cele religijne, podobnie jak znajdujący się w Katowicach-Załeskiej Hałdzie kościół Świętych Cyryla i Metodego zagospodarowany w hali dawnej cegielni. Charakterystycznym elementem niezbyt wysokiej świątyni jest zaś dzwonnica z krzyżem[2].

W prezbiterium kościoła centralnie znajduje jest ołtarz, po prawej stronie jest krzyż wykonany przez Zygmunta Binczaka, który jest namalowaną na desce kopią krzyża z Asyżu, zaś po lewej widnieje obraz przedstawiający św. Antoniego Padewskiego autorstwa Franciszka Janoszki. Tabernakulum w świątyni wykonał Anzelm Dziewior[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Barciak, Chojecka i Fertacz 2012 ↓, s. 612.
  2. a b c d e f Grzegorek i Tabaczyński 2014 ↓, s. 255.
  3. Urząd Miasta Katowice: Miejski System Zarządzania-Katowicka Infrastruktura Informacji Przestrzennej. emapa.katowice.eu. [dostęp 2022-07-18]. (pol.).
  4. Archidiecezja Katowicka: Świętego Antoniego z Padwy - Katowice Stare Panewniki. archidiecezjakatowicka.pl, 2019-06-23. [dostęp 2022-07-18]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]