Przejdź do zawartości

Rummikub: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Groszek (dyskusja | edycje)
m śródtytuły
very good rummikub sites resources
Linia 12: Linia 12:


[[Kategoria:Gry]]
[[Kategoria:Gry]]

==Externe link==
*{{en}} [http://www.rummikub.com Rummikub Official Site]
*{{en}} [http://www.rummikub.org Rummikub]


[[de:Rummikub]]
[[de:Rummikub]]

Wersja z 16:47, 3 sie 2007

Rummikub - gra dla dwóch, trzech lub czterech graczy autorstwa Ephraima Hertzano wydana po raz pierwszy w Izraelu. W 1980 roku gra uzyskała tytuł Spiel des Jahres.

Stojaki dwóch graczy z kośćmi

W grze używa się 104 kości z liczbami w czterech kolorach o wartościach od 1 do 13 oraz dwóch kości z symbolami jokerów. Do rozgrywki gracze używają specjalnych stojaków, które pozwalają rozłożyć wylosowane kamienie w sposób niewidoczny dla pozostałych graczy.

Rozgrywka

Na początku rozgrywki gracze ustalają przez losowanie, kto rozpocznie grę. Następnie każdy z graczy losuje 14 kości. Pozostałe kości układa się w oznaczeniami do dołu, które tworzą bank. Gracze mogą wykładać na stół swoje kości w układy nazywane seriami (co najmniej trzy kości o kolejnych numerach w tym samym kolorze) lub grupy (trzy lub cztery kości z tym samym numerem w różnych kolorach). Po raz pierwszy każdy gracz może wyłożyć swoje kości na stół pod warunkiem, że wyłoży jeden lub kilka układów o łącznej wartości co najmniej 30 punktów. Jeżeli gracz nie ma na swoim stojaku układu, który pozwoliłby mu rozpocząć wykładanie kości losuje jedną kość z banku. Tak samo dzieje się w każdej kolejce, w której gracz nie może wyłożyć chociażby jednej kości na stół.

Jeżeli gracz wyłożył swój pierwszy układ, może dokonywać przekształceń układów już istniejących przez dokładanie do nich kości z własnego stojaka zgodnie z zasadą, że każdy istniejący układ musi składać się przynajmniej z trzech kości. Dwa jokery używane w grze mogą zastąpić dowolną inną kość. Wyłożenie jokerów wiąże się z ograniczeniami: nie można rozdzielić grupy lub serii zawierającej jokera, jokera można zastąpić tylko kością ze stojaka, a zastąpionego jokera należy wyłożyć na stół w tej samej kolejce.

Zwycięzcą zostaje gracz, który pierwszy pozbędzie się wszystkich kości ze swojego stojaka.

Mistrzostwa

W Polsce i na całym świecie odbywają się Mistrzostwa w Rummikub. Co trzy lata miłośnicy tej gry mogą spróbować swoich sił, a zwycięzcy krajowych turniejów spotykają się na Mistrzostwach Świata. Wicemistrzem Świata w 2003 roku została Dominika Zakrzewska z Warszawy. Zwycięzcą krajowych rozgrywek w 2006 został Marcin Oleksik z Katowic.

Externe link