Wikipedia:Strona główna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Witaj w Wikipedii, wolnej encyklopedii, którą każdy może redagować.
1 281 660 artykułów, w tym 3521 wyróżnionych

   Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji CEE Spring 2018. Obecnie skupiamy się na tematach związanych z Grecją, Bułgarią i obszarem dońskim.

Czy wiesz…

Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów o Ukrainie i Azerbejdżanie w Wikipedii napisanych podczas międzynarodowego konkursu CEE Spring 2018:

Oleshkivski sands.JPG
2017-09-30 COC Klingenthal Stepan Pasichnyk.jpg

…część której ukraińskiej półpustyni (na zdjęciu) zajmował poligon, na którym wojska Układu Warszawskiego przeprowadzały manewry?

…że chorążym ekipy Azerbejdżanu podczas ceremonii otwarcia i zamknięcia igrzysk w Vancouver nie był żaden ze sportowców?

…na dachu którego wieżowca w Charkowie umieszczono jedną z pierwszych anten telewizyjnych w Związku Radzieckim?

…dlaczego Stepan Pasicznyk (na zdjęciu) nie wystąpił w żadnym konkursie skoków narciarskich zimą 2017/2018?

…kiedy wystrzelono w kosmos pierwszą rakietę Jużmaszu?

…który skoczek narciarski w 1969 roku triumfował w II Zimowej Spartakiadzie Armii Zaprzyjaźnionych w Szpindlerowym Młynie?

Rocznice

23 maja: imieniny obchodzą m.in.: Dezyderia, Dezyderiusz i Michał
Okrągłe, pięcioletnie rocznice:

Artykuł na medal

Prof. Dr. Thomé's Flora von Deutschland, Österreich und der Schweiz, in Wort und Bild, für Schule und Haus; mit ... Tafeln ... von Walter Müller (Pl. 358) (7982392920) clear.jpg
Mikołajek nadmorskigatunek rośliny z rodziny selerowatych, z podrodziny Saniculoideae. Gatunek typowy rodzaju mikołajek Eryngium. Występuje na wydmowych wybrzeżach Europy, Afryki Północnej oraz Bliskiego Wschodu. W północnej części zasięgu jest zagrożony i tak też jest w Polsce, gdzie gatunek ten podlega ochronie prawnej. Populacje i ich siedliska są niszczone i dziesiątkowane ze względu na intensywne użytkowanie rekreacyjne wybrzeża wydmowego. Gatunek rozmnaża się przez nasiona, które wysiewać można zaraz po ich zbiorze, oraz przez sadzonki korzeniowe. Mimo odporności na suszę zaleca się podlewanie mikołajka w przypadku długotrwałego braku opadów. Bywa uprawiany jako roślina ozdobna, poza tym ma długą tradycję wykorzystywania jako roślina jadalna, lecznicza i służąca do umacniania wydm. Gatunek szeroko w swoim zasięgu wykorzystywany był, w mniejszym stopniu jest nadal, w ziołolecznictwie oficjalnym i ludowym. W basenie Morza Śródziemnego używano mikołajka do ochrony przed ukąszeniami żmij oraz skorpionów. Czytaj więcej…

Dobry artykuł

Miracle Mineral Solutionroztwór wodny chlorynu sodu sprzedawany w wielu państwach nielegalnie lub z ominięciem przepisów jako rzekome lekarstwo na szereg poważnych chorób. W rzeczywistości roztwór chlorynu sodu jest stosowany m.in. do wybielania włókien w przemyśle i do uzdatniania wody, natomiast działanie lecznicze tego związku w żadnej z chorób wymienianych przez sprzedawców nie zostało udowodnione w badaniach naukowych. Pierwszymi objawami zatrucia chlorynem sodu są najczęściej nudności, wymioty, bóle brzucha i biegunka, ale także odwodnienie wynikające najprawdopodobniej z podrażnienia błon śluzowych przewodu pokarmowego. Większe dawki mogą wywołać methemoglobinemię prowadzącą do niewydolności oddechowej, jak również niewydolność nerek. Nawet przy spożyciu tego środka według zaleceń sprzedających, przyjęta ilość chlorynu sodu może być kilkaset razy większa od dopuszczalnej dziennej dawki, która może być bezpiecznie przyjmowana w wodzie pitnej. Czytaj więcej…