Wikipedia:Strona główna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Czy wiesz…

Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów o łyżwiarzach figurowych w Wikipedii:

Adam Rippon at Skate America 2016 (cropped).jpg
2018-01-11 Olympiaeinkleidung Deutschland 2018 by Sandro Halank–20.jpg

…że Adam Rippon (na zdjęciu) to pierwszy Amerykanin deklarujący się jako gej, który zdobył medal zimowych igrzysk olimpijskich?

…dlaczego Ałbena Denkowa i Maksim Stawiski, pierwsi bułgarscy mistrzowie świata w łyżwiarstwie figurowym, zakończyli karierę?

…w jaki sposób Jamie Salé i David Pelletier zostali mistrzami olimpijskimi w Salt Lake City?

…który łyżwiarz figurowy, medalista olimpijski, po zakończeniu kariery był lekarzem reprezentacji Węgier w piłce nożnej?

…jak do tego doszło, że Francuz (na zdjęciu) i Ukrainka zdobyli dla Niemiec złoto olimpijskie w łyżwiarstwie figurowym?

…która kanadyjska łyżwiarka figurowa zakończyła karierę trzy dni po zdobyciu mistrzostwa olimpijskiego w Pjongczangu?

Wydarzenia

Giro d’ItaliaOgólne rozporządzenie o ochronie danych

Zmarli: Daniel RobinJurij KucenkoPhilip RothPatricia Morison

Rocznice

27 maja: imieniny obchodzą m.in.: Augustyn, Fryderyka i Julian; Zesłanie Ducha Świętego w Kościołach wschodnich
Okrągłe, pięcioletnie rocznice:

Artykuł na medal

National-league-most-valuable-player-award 2015.jpg
Major League Baseball Most Valuable Player Award – w Major League Baseball nagroda nadawana corocznie najbardziej wartościowemu zawodnikowi w American League oraz w National League. Od 1931 roku przyznawana przez zrzeszenie dziennikarzy Baseball Writers Association of America. Głosowanie przeprowadzane jest po zakończeniu sezonu zasadniczego, ale nie jest ujawniane do momentu zakończenia World Series. Początkowo udział brał w nim jeden dziennikarz, zaś od 1938 roku trzech z każdego miasta, posiadającego drużynę baseballową. W 1961 roku liczbę zredukowano do dwóch. Biorąc pod uwagę liczbę nagród ze względu na pozycję, najwięcej przyznano pierwszobazowym - 34 razy. Najwięcej razy nagrodzono Barry’ego Bondsa - aż siedmiokrotnie, w tym cztery razy z rzędu w latach 2001–2004, jednak pierwszym zawodnikiem, który zdobył tę nagrodę trzykrotnie był Jimmie Foxx. Najwięcej zawodników, którzy zostali uhonorowani tą nagrodą pochodzi z New York Yankees - aż dwudziestu dwóch. Czytaj więcej…

Dobry artykuł

Amsterdam Hotel Polen na de brand op 9 mei 1977.jpg

Pożar w hotelu Polen w Amsterdamiepożar budynku, do którego doszło w dniu 9 maja 1977 roku w Amsterdamie, w Holandii. Pożar zniszczył pięciokondygnacyjny Hotel Polen, położony w centrum miasta, który został zbudowany w 1891 roku, a także sklep meblowy na parterze i sąsiadującą księgarnię. Wielu turystów, którzy przebywali w hotelu zginęło, skacząc z okien, próbując uciec przed płomieniami. Straż pożarna po przybyciu używała sieci ratowniczej w celu ratowania ludzi, ale nie każdemu można było pomóc. W katastrofie zginęły 33 osoby, a 21 odniosło ciężkie obrażenia. Przyczyna pożaru nie jest znana. Jedna z możliwości jest taka, że ogień tlił się w sklepie meblowym Inden pod hotelem, a otwarcie rano szybu windy spowodowało dopływ tlenu, doprowadzając do rozprzestrzeniania się ognia. Istnieje również hipoteza, iż ogień został podłożony przez włamywaczy, którzy starali się zatrzeć ślady przestępstwa, jednakże nie stwierdzono dowodów włamania. Duża liczba ofiar była spowodowana drewnianą konstrukcją budynku, słabo oznaczonymi drogami ewakuacyjnymi oraz brakiem sprzętu przeciwpożarowego. Czytaj więcej…