Wikipedia:Portal wikipedystów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Współpraca – informacje o inicjatywach, do których warto dołączyć, o rolach i zadaniach wikipedystów, przybornikach, metodach podejmowania decyzji.
Ciekawostka czy zadanie na dziś?
Ciekawostka Czasem niezarejestrowani użytkownicy widzą starszą wersję ilustracji. Jeśli jesteś redaktorem, możesz spróbować to naprawić, oznaczając artykuł jako nieprzejrzany, a potem z powrotem jako przejrzany. Więcej…
Aktualnie trwająe
Propozycje tematówe
Zadania dla początkujących
Popraw formatowanie

Dodaj linki

Popraw błędy językowe

Więcej…Jak?
Więcej…Jak?
Więcej…Jak?
Zadania dla każdego (WP:SW)
Popraw styl

Wstaw infoboks

Popraw definicję

Więcej…Jak?
Więcej…Jak?
Więcej…Jak?
Mieszanka problemów

Uzupełnij źródła

Zaktualizuj

Więcej…
Więcej…Jak?
Więcej…Jak?
Społeczność – strony opisujące sylwetki wikipedystów, subkulturę (w tym dowcipy i choroby!), kanały komunikacji i sposoby rozwiązywania konfliktów.
1908 zdeklarowanych wikipedystów, 4248 użytkowników, którzy byli aktywni w ciągu ostatniego miesiąca i 794 944 osób, które mają założone własne konta. Dzisiaj są urodziny: McMonstere.
Ostatnio na tablicy ogłoszeń (WP:TO)e

21 stycznia

20 stycznia

15 stycznia

 • Z dniem dzisiejszym zmieniłem swój nick z TharonXX na Kamil.ryyKamil.ryy (dyskusja) 00:31, 15 sty 2017 (CET)

14 stycznia

11 stycznia

9 stycznia

 • Równo 10 lat temu wystartował Wikiprojekt:Botanika. Pod jego opieką w drzewie Kategoria:Botanika jest ponad 14,1 tys. artykułów, z czego 87 wyróżnionych (w tematyce botanicznej jest ich 2,36 razy więcej, niż wynosi ich udział w całej pl.wiki). Ok. 8% artykułów wciąż jeszcze jest bez źródeł lub z szablonami wołającymi o ich uzupełnienie, ale to i tak znacznie mniej niż średnia ogólna. Artykuły botaniczne, mimo że stanowią 1,2% zawartości pl.wiki, sporadycznie są przedmiotem kontrowersji i zgłaszania błędów. Badanie sprzed dwóch lat wykazało, że wikiprojekt jest najbardziej żywotnym/aktywnym w pl.wiki. Wikiprojekt wspierało w minionej dekadzie w sumie 34 edytorów, z czego aktywnych w minionym roku było 19. W imieniu wikibotaników życzę wszystkim podobnych sukcesów, a nam kolejnych pięknych i owocnych jubileuszy! Kenraiz (dyskusja) 19:23, 9 sty 2017 (CET)
 • Informacja o zakończonym głosowaniu w sprawie przyznawania uprawnień
Użytkownik Pit rock 9 stycznia 2017 dołączył do grona administratorów polskojęzycznej Wikipedii.
Wynik głosowania:
 • Ikona głosu „za” Za przyznaniem uprawnień oddano 73 głosy
 • Ikona głosu „przeciw” Przeciw przyznaniu uprawnień oddano 1 głos
 • Ikona głosu „wstrzymuję się” Wstrzymała się 1 osoba. tufor (dyskusja) 19:41, 9 sty 2017 (CET)

8 stycznia

 • Osoby z Katowic i okolic zapraszam na Dzień Wikipedii 2017, spotykamy się 15 stycznia o 14:00 w siedzibie Medialab Katowice. Będzie tort, ale weźcie laptopy, bo chcemy też coś napisać :). Yarl 19:37, 8 sty 2017 (CET)

6 stycznia

5 stycznia

 • Droga społeczności! Zapraszam serdecznie na spotkanie z okazji dnia Wikipedii, które odbędzie się w Poznaniu 14 stycznia o godz. 17.00 w kawiarni Pora Dnia na ul. Różanej 15. Choć spotkanie odbywa się w Poznaniu, to zapraszamy na nie osoby z każdego zakątka Polski, świata i wszechświata. Bądźcie choć na chwilę, będzie wiki-ciacho, wiki-rozmowy i (najlepsze!) wikipedyści :) Przy okazji przypominam, że Stowarzyszenie Wikimedia Polska oferuje wsparcie dla podobnych spotkań dla Waszych lokalnych społeczności. A więc jeśli macie ochotę spotkać się z wikipedystami z Waszej okolicy, dajcie znać, zobaczymy co da się zorganizować :) Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 19:02, 5 sty 2017 (CET)

4 stycznia

 • W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska (WMPL) chciałbym oficjalnie powiadomić, że od 1 stycznia 2017 @Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) jest w Stowarzyszeniu specjalistką ds. wspierania społeczności - czyli wspierania właśnie Was! (Wcześniej miała w WMPL nieco inne stanowisko). Śmiało zgłaszajcie się do Natalii ze wszelkimi sprawami, pomysłami, bolączkami itd., w których Stowarzyszenie mogłoby Wam pomóc. Jednym z kluczowych elementów misji WMPL jest wspieranie i pobudzanie rozwoju polskojęzycznych projektów Wikimediów. Oczywiście do Waszej dyspozycji jesteśmy niezmiennie my wszyscy w Zarządzie WMPL, a także wszyscy pracownicy Stowarzyszenia. Ale jeśli nie wiecie, do kogo z nas pójść ze swoim pomysłem czy problemem - idźcie do Natalii, a ona na pewno doradzi, jak działać dalej. Z najlepszymi życzeniami noworocznymi: Powerek38 (dyskusja) 14:40, 4 sty 2017 (CET)

3 stycznia

 • Szanowne wikipedystki, szanowni wikipedyści. Stowarzyszenie Wikimedia Polska również w 2017 roku kontynuuje program Wikigrantów, w ramach którego wikimedianie (nie tylko członkowie stowarzyszenia) mogą ubiegać się o dofinansowanie (do 1500 zł) działań mających na celu poprawę jakości lub dodanie nowych treści w projektach Wikimedia. Może to polegać w szczególności na pokryciu kosztów podróży, zakupie biletów do muzeum lub na wydarzenie kulturalne, opłaceniu kosztów kopiowania (kserowania, skanowania) materiałów archiwalnych, nabyciu wartościowych pozycji bibliograficznych, uzyskaniu dostępu do elektronicznych baz danych. Przykłady projektów, na rzecz których przyznano dofinansowanie, znajdują się w archiwum Wikigrantów (polecam zwłaszcza najnowsze lata). Skorzystanie z programu jest łatwe i przyjemne, a refundacja kosztów odbywa się na bieżąco. Zachęcam do zapoznania się z programem, a następnie do składania nowych wniosków. Ewentualnej pomocy czy wyjaśnień udzielą w miarę potrzeby członkowie Komisji Wikigrantów, w tym niżej podpisany jej przewodniczący. Elfhelm (dyskusja) 21:38, 3 sty 2017 (CET)

2 stycznia

 • Zmiany, zmiany w konkursie Tygodni Tematycznych. Od trwającego właśnie Tygodnia Artykułu Serbskiego zmienił się nieco sposób przyznawania nagród. Nagrodę główną będzie otrzymywać osoba, która stworzy lub rozbuduje najwięcej haseł. Druga nagroda będzie rozlosowana spośród wszystkich uczestników danego tygodnia. Szczegółowy regulamin znajdziecie tutaj. Zmienił się także koordynator konkursu - od 1 stycznia został nim Tournasol7. Powodzenia w nowej roli będziecie mu życzyć najlepiej poprzez liczne uczestnictwo w obecnie trwającym TT :) Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 10:47, 2 sty 2017 (CET)
 • Rozpoczęło się głosowanie nad przyznaniem uprawnień administratora wikipedyście Pit rock. Torrosbak (dyskusja) 19:37, 2 sty 2017 (CET)
 • Od ok. miesiąca w Kawiarence (Zasady) znajduje się wątek dot. uznania strony WP:Zalecenia dotyczące nazewnictwa chemicznego za zalecenie edycyjne (6 głosów poparcia, brak uwag dot. treści). Sprawa dotyczy stosunkowo wąskiego tematu, dość specjalistycznego i w dodatku są to reguły w praktyce funkcjonujące, co do których nie było w wikiprojekcie żadnych zastrzeżeń. O ile nie pojawią się żadne uwagi dot. treści tej strony bądź trybu przyjęcia tego zalecenia, po 17 stycznia uznam, że Społeczność nie ma żadnych zastrzeżeń i strona stanie się zaleceniem. Wostr (dyskusja) 20:16, 2 sty 2017 (CET)

1 stycznia

31 grudnia

 • Drogie wikipedystki, drodzy wikipedyści. Ponieważ to kolejny rok, w którym nie udało nam się zakończyć pisania Wikipedii ;) zamieszczam ogłoszenie o nieco zapomnianej kwestii. W kategorii Artykuły bez infoboksu, a właściwie w jej podkategoriach, znajduje się blisko 8 000 stron dyskusji z szablonem informującym, że do artykułu należałoby dodać infobox. Nie jest to specjalnie trudne (aczkolwiek i tu można się pomylić). Wystarczy wejść na stronę infoboksu (wyświetlanego w szablonie na stronie dyskusji), przejść do sekcji "Użycie", skopiować kod infoboksu, wkleić go do artykułu i wypełnić tyle pól, ile jest możliwe. Jeżeli nie ma danych w artykule, przy dodawaniu ich do infoboksu też należy podać źródła. Najlepiej, gdy co najmniej trzy parametry są wypełnione. W razie wątpliwości najlepiej pytać na stronie dyskusji odpowiedniego wikiprojektu, a gdyby się coś psuło od strony technicznej, można sprawę przedstawić w dziale technicznym. Aaa, jeszcze ważna rzecz - gdyby się ktoś chciał mocniej zaangażować w uzupełnianie artykułów o infoboksy, można się dopisać do listy uczestników tego wikiprojektu. Uwaga - w infoboksach biograficznych nie dodaje się ikon flag. Do siego roku! Hedger z Castleton (dyskusja) 10:32, 31 gru 2016 (CET)

29 grudnia

 • Dziś w nocy artykuł o lekkoatlecie Józefie Isenko powstał jako 1 200 000 w polskojęzycznej Wikipedii. Wraz z początkiem Nowego Roku mamy konkretny powód do konsumpcji szampana. Możemy sobie pogratulować. Kenraiz (dyskusja) 01:34, 29 gru 2016 (CET)

28 grudnia

 • Osoby, które chciałyby (a kto by nie chciał!) wybrać się na Zlot Zimowy 2017 mają jeszcze czas do końca tego tygodnia na rezerwację miejsc. Niezbędnym potwierdzeniem rezerwacji jest wpłacenie donacji na Stowarzyszenie w wysokości 50 zł (ta donacja to jedyna opłata, pokrywa noclegi i wyżywienie). Dokładną instrukcję znajdziecie tutaj. Proszę nie zapomnijcie potwierdzić rezerwacji. I dołączcie do nas na Zlocie Zimowym 2017 (są jeszcze miejsca!). W razie pytań, próśb, skarg i zażaleń - piszcie :) Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 18:39, 28 gru 2016 (CET)

25 grudnia

Od nowego roku zastąpię Torrosbaka w tworzeniu stron nowych TT. Jednocześnie chciałbym zasugerować, aby Tydzień republik byłego ZSRR zakończył się zgodnie z planem 31 grudnia 2016 roku. Pozwoli to uniknąć kilku problemów. Tournasol Słucham :) 16:19, 28 gru 2016 (CET)

23 grudnia

 • 27 grudnia obchodzimy 98. rocznicę powstania wielkopolskiego. W związku z powyższym zachęcam do udziału w dość spontanicznej akcji Powstanie wielkopolskie 98 lat później. Chodzi, jak zwykle, o tworzenie nowych i poprawianie starych haseł związanych ze zrywem z 1918 roku. Pzdr. MOs810 (dyskusja) 14:23, 23 gru 2016 (CET)

21 grudnia

 • Zachęcam do wzięcia udziału w toczącej się dyskusji na temat encyklopedyczności części miejscowości. Po Nowym Roku chciałbym poddać głosowaniu propozycje kryteriów, zatem czas na dyskusję i zgłaszanie propozycji jest właśnie teraz. Lajsikonik Dyskusja 12:27, 21 gru 2016 (CET)

16 grudnia

 • Pojawiła się nowa funkcja eksperymentalna – „Nowy tryb wikitekstu”, do włączenia tutaj. Więcej informacji w języku angielskim znajduje się tutaj. tufor (dyskusja) 00:11, 16 gru 2016 (CET)
 • Wczoraj ogłoszono wyniki Badania Życzeń Społeczności 2016, ankiety, w której każdy może zaproponować, a potem zagłosować za albo przeciw, co Wikimedia Foundation ma poprawić w technikaliach. W zwycięskiej dziesiątce spośród 265 propozycji znalazły się m.in.: globalne gadżety (1. miejsce), globalne ustawienia (4. miejsce) i kolorowanie składni w edycji wikitekstu (6. miejsce). Miejsca 2. i 3. zajęły propozycje usprawnień dla alfabetów niełacińskich. Tar Lócesilion (queta) 22:21, 16 gru 2016 (CET)

14 grudnia

 • Stowarzyszenie poszukuje osoby, która chciałaby podjąć się koordynowania konkursu działającego przy Tygodniach tematycznych. Jej zadaniem byłoby głównie ustalanie zwycięzcy i kontaktowanie go/jej z biurem. Resztą zajmować się będzie biuro Stowarzyszenia. Dotychczasowa koordynatorka Soldier of Wasteland nie będzie mogła dłużej pełnić tej roli (to więc dobra okazja, żeby jej podziękować za fantastyczną pracę). Jednocześnie w kawiarence otworzyłam dyskusję na temat dalszego rozwoju konkursu. Ogromnie zależy mi na Waszych wypowiedziach, pomysłach, refleksjach. Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 13:46, 14 gru 2016 (CET)

12 grudnia

7 grudnia

 • Ruszyły zapisy na Zlot Zimowy 2017, który odbędzie się 27-29 stycznia w okolicach Koluszek. To spotkanie poświęcone praktycznemu zdobywaniu i rozwijaniu wiki-wiedzy i wiki-umiejętności, dyskusjom, edytowaniu i integracji społeczności. Czekamy na Wasze zapisy, ale też na Wasze pomysły i oczekiwania związane z programem. Zapisy trwają do 31 grudnia. Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 11:14, 7 gru 2016 (CET)
 • Jeżeli wydawało wam się, że wszystkie ważne tematy są już w Wikipedii podjęte, a teraz trzeba się tylko skoncentrować na ich rozbudowie, to możecie się mocno zdziwić. Wczoraj w ramach mikołajkowego prezentu na stronę z ostatnimi zmianami i w ogłoszeniach lokalnych @Teukros wrzucił linijkę z czerwonymi linkami (czyli kilka artykułów do utworzenia), które już od dawna opisane są w innych wiki (literka "d" kieruje do interwiki poprzez Wikidane). Jeżeli pomysł się wam spodoba, a te czerwone linki będą się zaniebieszczać, to pewnie jeszcze jest tego sporo w zanadrzu. Szkoda byłoby tracić okazję i nie wziąć udziału w opracowywaniu "zapomnianych haseł". Liczę na nas :) Hedger z Castleton (dyskusja) 11:05, 7 gru 2016 (CET)
 • Dodam, że od jakiegoś czasu pracujemy nad konkursem powiązanym właśnie z takimi hasłami. Start już w styczniu, więc bądźcie czujni, zwłaszcza, że nagroda będzie zupełnie wyjątkowa :) Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 11:09, 7 gru 2016 (CET)

3 grudnia

 • witam, właśnie reaktywowałem Wikiprojekt:Mikrobiologia. Zapraszam wszystkich chętnych do współpracy i pomocy przy projekcie i przy rozwoju haseł związanych z mikrobiologią bo ich ilość oraz jakość jest pozostawiająca wiele do życzenia -- lansinho (dyskusja) 19:29, 3 gru 2016 (CET)

2 grudnia

1 grudnia


Ostatnio w Kawiarence (WP:BAR)

24 sty 2017

23 sty 2017

22 sty 2017

Śledzenie zmian na tej stronie bez wchodzenia na nią nie działa. Część rubryk wykorzystuje strony specjalne, inne można obserwować, ale część z nich jest obsługiwana przez boty, które domyślnie nie są widoczne w Obserwowanych.