Wikipedia:Portal wikipedystów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Współpraca – informacje o inicjatywach, do których warto dołączyć, o rolach i zadaniach wikipedystów, przybornikach, metodach podejmowania decyzji.
Ciekawostka czy zadanie na dziś?
Ciekawostka Jeśli w edytorze kodu źródłowego chcemy zapisać szybciej linki nieleżące w przestrzeni głównej (niebędące artykułami), np. [[Dyskusja:Polska]], [[Szablon:!]], to wstawiamy pionową kreskę |, np. [[Dyskusja:Polska|]], [[Szablon:!|]]. W efekcie otrzymujemy [[Dyskusja:Polska|Polska]], [[Szablon:!|!]]. Więcej…
Aktualnie trwająe
Propozycje tematówe
Społeczność – strony opisujące sylwetki wikipedystów, subkulturę (w tym dowcipy i choroby!), kanały komunikacji i sposoby rozwiązywania konfliktów.
1933 zdeklarowanych wikipedystów, 4418 użytkowników, którzy byli aktywni w ciągu ostatniego miesiąca i 998 534 osób, które mają założone własne konta. Dzisiaj są urodziny: Vaeinaemoeinen i Gładkae.
Ostatnio na tablicy ogłoszeń (WP:TO)e

9 grudnia

 • Rozpoczęła się rejestracja na Zlot Zimowy Wikimedian, który odbędzie się 24-26 stycznia 2020 roku w Iławie. Hasłem zlotu jest Rośniemy razem, tak więc większość wydarzenia będzie poświęcona nauce praktycznych rzeczy związanych z edytowaniem i wymianie umiejętności, przy czym (słuchamy Was i Waszych opinii!) chcemy, żeby program miał w sobie coś i dla bardziej początkujących i dla superzaawansowanych. Poza tym w sobotę odbędzie się Walne Zgromadzenie członków WMPL, w czasie którego będziemy głosować nad zmianami w statucie (ale poznawać i omawiać je można już teraz!). Bardzo mocno zachęcam. Po cichu liczę na rekordową frekwencję :) Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja)
 • Znamy już wyniki konkursu fotograficznego Upamiętnienie. Jego celem było upamiętnienie osób zmarłych i włączenie się w obchody 1 listopada poprzez stworzenie dokumentacji fotograficznej miejsc pochówku, cmentarzy i nagrobków osób encyklopedycznych. Łącznie w konkursie zgłoszono blisko 900 zdjęć, czyli znacznie więcej niż zakładali organizatorzy. Dziękujemy za uczestnictwo i zapraszamy do wykorzystywania zdjęć w hasłach. Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 17:36, 9 gru 2019 (CET)

7 grudnia

 • Jeśli ktoś słucha mowy noblowskiej Olgi Tokarczuk, to usłyszał na pewno jej słowa Wikipedia, którą podziwiam i wspieram. Pomyślcie o tym, edytując - nasza praca przy hasłach, literówkach, ilustracjach i OZ-etach tworzy coś tak wspaniałego, że warto o tym mówić przy okazji nagrody Nobla :) Brawo wikipedyści i wikipedystki! :) Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 17:37, 7 gru 2019 (CET)

6 grudnia

 • Na Mikołaja miś-wikipedysta dostał kolejną stronicę słowniczka i dzięki temu będzie mógł lepiej rozumieć innych wikipedystów. A mniej slangowo – od października rozbudowałem zalinkowany w poprzednim zdaniu słowniczek o ponad 20 haseł/terminów, którymi starzy wyjadacze posługują się na co dzień. Jeśli jesteś tu od niedawna, koniecznie zajrzyj na tę stronę. Hedger z Castleton (dyskusja) 16:08, 6 gru 2019 (CET)

5 grudnia

 • Utente non Amministratore .svg
  Dziś międzynarodowy Dzień Wolontariusza. A więc również nasz dzień - wolontariuszy i wolontariuszek, którzy tworzą największą encyklopedię świata! To dobry dzień, żeby podziękować komuś za jego/jej pracę. Osobie, która pisze świetne hasła, komuś, kto niestrudzenie poprawia literówki, autorce/autorowi znakomitych ilustracji, bojownikom na froncie wersji przejrzanych, opiekunom wyróżnionych i Czywiesza - wszystkim, którzy robią dobrą robotę w różnych zakątkach Wikipedii. Zachęcam każdego i każdą z Was do wrzucenia dzisiaj co najmniej jednej osobie gwiazdki na stronę dyskusji i napisania paru miłych słów. Ja na pewno to zrobię. A tymczasem - wszystkim i każdemu i każdej z osobna: dziękuję za wszystko, co robicie dla Wikipedii i zobaczcie, jaka dzięki temu duża i piękna już jest :) Wszystkiego najlepszego z okazji dnia wolontariusza! Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 09:39, 5 gru 2019 (CET)

2 grudnia

Zierbena.jpg
 • Jutro, 3 grudnia rozpoczyna się Tydzień Artykułu Baskijskiego. Podczas tej akcji promowane są zagadnienia związane z Baskonią, Baskami i wszystkim co z nimi związane. W imieniu uczestników wikiprojektu tygodnie tematyczne zapraszam wszystkich zainteresowanych do udziału poprzez poprawianie i tworzenie nowych baskijskich artykułów. Rozpoczęło się głosowanie nad propozycjami tygodni tematycznych na Maj 2020. Mile widziane nowe propozycje. --Maattik (dyskusja) 14:38, 2 gru 2019 (CET)

1 grudnia

 • W listopadzie 2019 roku autorami największej liczby artykułów wyeksponowanych w Czywieszu byli: Mix321 (8 artykułów), Andrzei111 oraz Selso (po 6). Od początku 2019 roku autorami największej liczby Czywieszowych artykułów są: Carabus (59), Andrzei111 (55) oraz Mix321 (52). Szczegółowe statystyki znajdują się na tej stronie. Gratuluję, dziękuję i proszę o więcej! Szoltys [Re: ] 06:06, 1 gru 2019 (CET)
 • Z kolei najbardziej aktywnymi sprawdzającymi w Czywieszu byli: Ented (40), Olos88 (36) oraz niżej podpisany (35). Od początku roku najwięcej sprawdzeń na koncie ma Mpn (419), kolejne miejsca zajmują niżej podpisany (392) oraz D kuba (366). Pełne statystyki sprawdzeń znajdują się tutaj. Dziękuję i proszę o więcej! Szoltys [Re: ] 06:06, 1 gru 2019 (CET)
 • Aktualizacja zgłoszeń w ramach Wikiprojektu Wyróżniona zawartość Wikipedii:
Zapraszam do sprawdzania kolejnych zgłoszeń w ramach projektu Wyróżniona zawartość Wikipedii:
Propozycje do Dobrych Artykułów
Propozycje do Dobrych Artykułów – weryfikacja


Propozycje do Artykułów na medal


Propozycje do Artykułów na medal – weryfikacja

Ilustracja na medal


Propozycje do List na medal


Wikipedia:Propozycje do Grup ArtykułówZapraszam też do sprawdzania propozycji do Czywiesza. Jacek555 22:30, 1 gru 2019 (CET)

25 listopada

I miejsce

21 listopada

Samuilova tvrdina -- Ohrid 7.JPG

18 listopada

She-wikipedian.jpg
 • Ruszył z kopyta nowy Wikiprojekt - Wikiprojekt:Kobiety, założony dzięki staraniom m.in. Tomasza Raburskiego. Wszystkich chętnych do pisania nowych i rozbudowywania istniejących haseł o encyklopedycznych kobietach i tematyce kobiecej, oraz wszystkich ciekawskich zapraszamy na stronę projektu, gdzie można znaleźć informacje o potrzebnych hasłach. Wśród uczestników projektu mile widziane są nie tylko panie, ale i panowie. Hortensja (dyskusja) 20:53, 18 lis 2019 (CET)

15 listopada

Zapraszam do sprawdzania kolejnych zgłoszeń w ramach projektu Wyróżniona zawartość Wikipedii:
Propozycje do Dobrych Artykułów
Propozycje do Artykułów na medal

Ilustracja na medal


Propozycje do List na medal


Wikipedia:Propozycje do Grup ArtykułówZapraszam też do sprawdzania propozycji do Czywiesza. Jacek555 22:05, 15 lis 2019 (CET)

12 listopada

 • przypominam, że dzisiaj w godz. 19.00-21.00 na kanale IRC #wikimedia-pl zarząd Wikimedia Polska ma dyżur w sprawie strategii WMPL. Jeśli macie jakieś pytania, uwagi, zastrzeżenia, pomysły albo chcecie się włączyć, to przybywajcie :) Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 09:17, 12 lis 2019 (CET)
 • Szybkie info w kwestii Miesiąca Wyróżnionego Artykułu – jeśli niektórzy z Was zastanawiają się, dlaczego część osób otrzymała już odznaki, a część nie, to daję znać, że chodzi o to, że trwa jeszcze kilka głosowań i teoretycznie w zakresie odznaki za sprawdzanie haseł wiele może się jeszcze zmienić, dlatego nie zamykam tego wątku. No i z odznakami Belissariusa czekamy na finał wszystkiego :) Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 11:35, 12 lis 2019 (CET)

10 listopada

2010 09 25 Salduvė44.JPG
 • W przyszłym tygodniu (11-17 listopada) odbędzie się kolejny tydzień tematyczny. Tym razem, państwem na który zwrócimy szczególną uwagę będzie kraj bałtycki, trzeci w tym roku po Estonii i Litwie, czyli Łotwa. Zapraszam wszystkich zainteresowanych poszerzaniem i polepszaniem zasobów Wikipedii o zagadnienia związane z tym państwem do uczestnictwa w Tygodniu Artykułu Łotewskiego w imieniu uczestników wikiprojektu tygodnie tematyczne. Maattik (dyskusja) 11:37, 10 lis 2019 (CET)

7 listopada

5 listopada

 • Droga społeczności, zakreślcie sobie w kalendarzu datę 24-26 stycznia, a na mapie zaznaczcie Iławę, bo to właśnie tam w tych dniach odbędzie się Zlot Zimowy Wikimedian 2020. To okazja, żeby dowiedzieć się o Wikipedii i jej projektach siostrzanych więcej, wspólnie poedytować, posłuchać wykładów, wziąć udział w warsztatach. Zapraszam Was, niezależnie od Waszego poziomu wiki-doświadczenia! Z wszelkimi pytaniami możecie też zwracać się do mnie. Do zobaczenia w Iławie! Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 20:39, 5 lis 2019 (CET)
 • Drodzy wikipedyści i wikipedystki! Robię rozeznanie kto byłby chętny zostać wikipedystą-rezydentem dla wybranej przez siebie instytucji. Więcej na ten temat w tym ogłoszeniu. Przekażcie proszę informację również osobom, o których wiecie, że mogliby być zainteresowani. Celina Strzelecka (WMPL) (dyskusja) 17:56, 5 lis 2019 (CET)

4 listopada

3 listopada

1 listopada

 • W październiku 2019 roku autorami największej liczby artykułów wyeksponowanych w Czywieszu byli: W2k2 (10 artykułów), Hoa binh (9) oraz MOs810 (7). Od początku 2019 roku autorami największej liczby Czywieszowych artykułów są: Carabus (59), Zala (51) oraz Andrzei111 i Soldier of Wasteland (po 49). Szczegółowe statystyki znajdują się na tej stronie. Gratuluję, dziękuję i proszę o więcej! Szoltys [Re: ] 09:24, 1 lis 2019 (CET)
 • Z kolei najbardziej aktywnymi sprawdzającymi w Czywieszu byli: niżej podpisany (62), D kuba (33) oraz Mpn (26). Od początku roku najwięcej sprawdzeń na koncie ma Mpn (391), kolejne miejsca zajmują: niżej podpisany (357) oraz D kuba (338). Pełne statystyki sprawdzeń znajdują się tutaj. Dziękuję i proszę o więcej! Szoltys [Re: ] 09:24, 1 lis 2019 (CET)
 • Aktualizacja zgłoszeń w ramach Wikiprojektu Wyróżniona zawartość Wikipedii:
Zapraszam do sprawdzania kolejnych zgłoszeń w ramach projektu Wyróżniona zawartość Wikipedii:
Propozycje do Dobrych Artykułów


Propozycje do Dobrych Artykułów – odbieranie
Propozycje do Artykułów na medal

Ilustracja na medal


Propozycje do List na medal


Wikipedia:Propozycje do Grup ArtykułówZapraszam też do sprawdzania propozycji do Czywiesza. Jacek555 13:42, 1 lis 2019 (CET)

30 października

Хунархои халки 1.jpg

30 października

 • Droga społeczności, zapraszamy Was do zapoznania się z planem Strategicznym Wikimedia Polska na lata 2019-2022. Dzięki niemu będziemy wiedzieć jak lepiej i skuteczniej realizować misję naszej organizacji i naszego ruchu w nadchodzących latach. Zachęcamy Was do zapoznania się z nią, nie tylko dlatego, że pozwoli Wam ona więcej dowiedzieć się o WMPL i o tym, co będzie się działo w przyszłości. Ale też ponieważ wielu i wiele z Was jest jej współtwórcami i współtwórczyniami – powstał na bazie wywiadów przeprowadzonych z wolontariuszami i wolontariuszkami w toku audytu organizacyjnego 2018. Ale również dlatego, że – zgodnie z duchem projektów Wikimedia – chcemy, żebyście w centrum tej zmiany byli Wy, nasi sympatycy, członkowie i wolontariusze. Dlatego zapraszamy Was do czytania i komentowania.

Zarząd WMPL zachęca Was także do dyskusji:

 • podczas specjalnego dyżuru Zarządu na kanale IRC #wikimedia-pl, 12 listopada od 19:00 do 21:00
 • podczas Zlotu Zimowego (24-26 stycznia, Iława)

To ważny moment dla Wikimedia Polska, towarzyszcie nam, bo bez Was nic dobrego w Wikimediach nie może się wydarzyć! Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 09:43, 30 paź 2019 (CET)

29 października

Wikipedia-logo-v2-wordmark.svg

Tutaj już można zobaczyć plakaty-portrety wikipedystów, powstałe z okazji 18. Urodzin Naszej Wikipedii. Hortensja (dyskusja) 20:52, 29 paź 2019 (CET)

23 października

 • Wieści ze stowarzyszenia. Wczoraj na spotkaniu zarządu na ircu ogłoszono, że zarząd, zgodnie z uchwałą Komisji Rewizyjnej, wybrał w otwartym konkursie dyrektora ds. operacyjnych stowarzyszenia. Został nim znany wielu z nas wikipedysta, wikimedianin, pierwszy prezes WMPL, Łukasz "TOR" Garczewski. Z uszanowaniem, Ency (replika?) 11:36, 23 paź 2019 (CEST)
  • Dopisuję w imieniu zarządu: dziękujemy Encemu za pomoc w komunikacji, ale musimy dodać sprostowanie. Uchwała w tej sprawie jeszcze nie została przyjęta, a umowa jeszcze nie została ani napisana, ani zawarta. Po prostu niedawno odbyły się rozmowy kwalifikacyjne, oferta TOR-a okazała się najlepsza i wczoraj to ogłosiliśmy na jawnym i publicznym spotkaniu zarządu. Poinformujemy społeczność osobno, kiedy TOR zacznie wykonywać obowiązki. Ze względów organizacyjnych jest to odsunięte na pierwszą połowę listopada. Tar Lócesilion (dyskusja) 18:19, 23 paź 2019 (CEST)

19 października

Landtagsprojekt-bayern Aussicht Maximilianeum 2012 by-RaBoe 091.jpg
 • Jutro, czyli 20 października zaczyna się Tydzień Artykułu Bawarskiego. Chętnych do poszerzania i polepszania zasobów Wikipedii o zagadnienia związane z Bawarią (w tym ludzi tam urodzonych, geografii, historii (również Królestwo Bawarii i inne państwa istniejące na tych terenach), kultury - wszystko tak samo jak przy tygodniach „krajowych”) zapraszam w imieniu uczestników wikiprojektu tygodnie tematyczne do uczestnictwa. Maattik (dyskusja) 13:30, 19 paź 2019 (CEST)
 • Jako pomysłodawca tygodnia również serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w akcji Tydzień Artykułu Bawarskiego i napisaniu choćby tylko jednego hasła związanego w jakikolwiek sposób z krajem związkowym Niemiec Bawarią. Już można pisać. Four.mg (dyskusja) 22:10, 19 paź 2019 (CEST)

17 października

Zapraszam do sprawdzania kolejnych zgłoszeń w ramach projektu Wyróżniona zawartość Wikipedii:
Propozycje do Dobrych Artykułów
Propozycje do Artykułów na medal

Ilustracja na medal


Propozycje do List na medalZapraszam też do sprawdzania propozycji do Czywiesza. Jacek555 23:25, 17 paź 2019 (CEST)

12 października

Piątek z Wikipedią 19-10-2018 01.jpg
 • Urodzinowy Wiki-piątek! 18 października zapraszam serdecznie do Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach (ul. Teatralna 4) na kolejny Piątek z Wikipedią. W trakcie spotkania przy kawie i ciastku świętować będziemy 18. urodziny Wikipedii, a po spotkaniu proponujemy koncert orkiestry dętej Looft den Boornbergum w pobliskiej szkole muzycznej. I nie zapomnijcie o laptopach. Początek 16.30. Bardzo proszę uczestników o wpisywanie się na listę tutaj, pod datą 18 października 2019 roku, co pozwoli mi odpowiednio przygotować salę :) EwkaC (dyskusja) 23:03, 12 paź 2019 (CEST)

8 października

Flag of the Czech Republic 2007 Prague.jpg

4 października

 • Dziękuje wszystkim za zaangażowanie w Tydzień z książką lub czasopismem. Trochę to wygląda jakbym wrzucił temat i zupełnie o nim zapomniał - ale i przytłaczająca codzienność, i lekkie niedomaganie nie pozwala mi teraz na nic więcej, jak tylko Wam podziękować. Do północy jeszcze nieco czasu (i pewnie przez parę godzin któraś z bibliotek znajdujących się blisko was będzie jeszcze otwarta ;) Hedger z Castleton (dyskusja) 14:52, 4 paź 2019 (CEST)

3 października

2 października

 • Droga społeczności, to ogłoszenie w sprawie, że jesteście wspaniali. Z wielu powodów, ale tym razem dwa konkretne:
  • za nami Miesiąc Wyróżnionego Artykułu, w którym wykazaliście się ogromnym zaangażowaniem. Zliczam, podsumowuję, ale chwilę to zajmie, a poza tym jeszcze toczą się wrześniowe głosowania. To, co już wiem na pewno, to, że naprawdę włożyliście mnóstwo wspaniałej pracy w pisanie, zgłaszanie, sprawdzanie. Dziękuję wszystkim uczestnikom! Och, uwaga, korygując samą siebie - podtrzymując moją tezę o wspaniałości społeczności, Openbk już rozpoczął podsumowywanie, ale uwaga, liczby są tak super, że można się zdziwić.
  • do drukarni powędrowały właśnie plakaty z sylwetkami wikipedystów. Wywiesimy je podczas osiemnastki Wikipedii (5 października, Warszawa, Faktyczny Dom Kultury od godz. 15.00). Ich lektura to było przeżycie – Wasze motywacje i historie są wspaniałe. Po urodzinach plakaty mogą trafić do autorów i za ich zgodą - na Commons :)

Bardzo Wam dziękuję za zaangażowanie w obie te inicjatywy. Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 16:42, 2 paź 2019 (CEST)

1 października

 • We wrześniu 2019 roku autorami największej liczby artykułów wyeksponowanych w Czywieszu byli: Andrzei111 (9 artykułów), Mpn (8) oraz Mix321, Soldier of Wasteland i Zala (po 7). Od początku 2019 roku autorami największej liczby Czywieszowych artykułów są: Carabus (59), Zala (48) oraz Andrzei111 i Soldier of Wasteland (po 46). Szczegółowe statystyki znajdują się na tej stronie. Gratuluję, dziękuję i proszę o więcej! Szoltys [Re: ] 00:02, 1 paź 2019 (CEST)
 • Z kolei najbardziej aktywnymi sprawdzającymi w Czywieszu byli: D kuba (47), niżej podpisany (40) oraz Ented i Zsuetam (po 39). Od początku roku najwięcej sprawdzeń na koncie ma Mpn (365), kolejne miejsca zajmują D kuba (305) i niżej podpisany (295). Pełne statystyki sprawdzeń znajdują się tutaj. Dziękuję i proszę o więcej! Szoltys [Re: ] 00:02, 1 paź 2019 (CEST)

30 września

 • Trwa Miesiąc Wyróżnionego Artykułu 2019. Liczba zgłoszeń i aktywność sprawdzających – jeszcze większa. Poniżej zaktualizowane zestawienie. Jacek555 20:46, 30 wrz 2019 (CEST)
 • Imponujące! Ostatnie godziny trwania akcji MWA 2019 przyniosły jeszcze kilkanaście kolejnych zgłoszeń, więc tabelę aktualizuję. Uczestnikom gratuluję (płodności) i dziękuję. Zapraszam wszystkich do równie aktywnego sprawdzania zgłoszonych artykułów. Jacek555 05:05, 1 paź 2019 (CEST)
Zapraszam do sprawdzania kolejnych zgłoszeń w ramach projektu Wyróżniona zawartość Wikipedii:
Propozycje do Dobrych Artykułów
Propozycje do Dobrych Artykułów – cd


Propozycje do Artykułów na medal

Ilustracja na medal


Propozycje do List na medalZapraszam też do sprawdzania propozycji do Czywiesza. Jacek555 20:46, 30 wrz 2019 (CEST)

Ostatnio w Kawiarence (WP:BAR)
Wykaz skrótów:
p
Ta edycja może być problematyczna i należy ją przejrzeć (więcej informacji)
N
W tej edycji utworzono nową stronę (zobacz też listę nowych stron)
m
To jest drobna zmiana
b
Ta edycja została wykonana przez bota
d
Edycja w Wikidanych
(±123)
Zmieniony rozmiar strony (liczba bajtów)

13 gru 2019

12 gru 2019

11 gru 2019

10 gru 2019

9 gru 2019

Śledzenie zmian na tej stronie bez wchodzenia na nią nie działa. Część rubryk wykorzystuje strony specjalne, inne można obserwować, ale część z nich jest obsługiwana przez boty, które domyślnie nie są widoczne w Obserwowanych.