Wikipedia:Portal wikipedystów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Współpraca – informacje o inicjatywach, do których warto dołączyć, o rolach i zadaniach wikipedystów, przybornikach, metodach podejmowania decyzji.
Ciekawostka czy zadanie na dziś?
Ciekawostka Tworząc artykuł biograficzny lub inny, w którym sposób sortowania powinien być inny niż domyślnie (w przypadku biogramów po nazwisku, nie po imieniu), w edytorze wizualnym wchodzimy w opcje strony (VisualEditor - Icon - Menu.svg) i wybieramy opcje kategorii (VisualEditor - Icon - Tag-big.svg), a następnie wypełniamy pole „Domyślnie sortuj tę stronę jako”. W edytorze kodu źródłowego możemy albo dopisać ciąg znaków bezpośrednio w odnośniku do kategorii (np. [[Kategoria:Absolwenci Uniwersytetu Wileńskiego|Mickiewicz, Adam]]), albo stosując zapis {{SORTUJ:Mickiewicz, Adam}} przed listą kategorii – przydatne zwłaszcza przy dużej liczbie kategorii. Pierwszym sposobem można też tworzyć wyjątki od zasady narzucanej przez drugi. Więcej…
Aktualnie trwająe
Społeczność – strony opisujące sylwetki wikipedystów, subkulturę (w tym dowcipy i choroby!), kanały komunikacji i sposoby rozwiązywania konfliktów.
1898 zdeklarowanych wikipedystów, 3678 użytkowników, którzy byli aktywni w ciągu ostatniego miesiąca i 764 922 osób, które mają założone własne konta. Dzisiaj są urodziny: e.
Ostatnio na tablicy ogłoszeń (WP:TO)e

26 lipca

19 lipca

 • Wikiprojekt:Tygodnie Tematyczne zaprasza w egzotyczną podróż aż do Azji Południowo-Wschodniej. Rozpoczął się właśnie Tydzień Artykułu Birmańskiego. Do 25 lipca liczymy na Wasze zaangażowanie. W imieniu uczestników Wikiprojektu, Torrosbak (dyskusja) 09:35, 19 lip 2016 (CEST).

17 lipca

16 lipca

11 lipca

 • Wystartował nowy konkurs fotograficzny - WikiWakacje. Jego celem jest wzbogacenie zasobów Wikimedia Commons o zdjęcia zabytków, obszarów chronionych przyrodniczo, obiektów małej architektury i sztuki umieszczonej w miejscach publicznie dostępnych. Zdjęcia można przesyłać do 31 sierpnia. Najlepsze otrzymają nagrody. Szczegóły na stronie konkursu i na blogu Stowarzyszenia Magalia (dyskusja) 16:08, 11 lip 2016 (CEST)

10 lipca

9 lipca

 • Została zmieniona ikonka narzędzia do cytowania w edytorze wikikodu na Cytuj.png. Ikonka została „wyciągnięta” z sekcji „Zaawansowane” na główną belkę paska narzędziowego. Więcej informacji tutaj.. tufor (dyskusja) 20:41, 9 lip 2016 (CEST)

8 lipca

6 lipca

 • PG zrezygnował z uprawnień administratora. tufor (dyskusja) 18:46, 6 lip 2016 (CEST)
 • Wakacje wakacjami, ale to też czas, by pomyśleć, co można zrobić dla Wikipedii :) A jeśli macie ciekawy pomysł, to może warto wystąpić o dofinansowanie ze strony Stowarzyszenia Wikimedia Polska np. na zakup książki lub na jakiś lokalny wyjazd fotograficzny. Zapraszam do zapoznania się z programem Wikigrantów i składania wniosków (Wikigranty dostępne są również dla osób niebędących członkami Stowarzyszenia). Elfhelm (dyskusja) 23:05, 6 lip 2016 (CEST)
 • Jutro kolejna edycja Dnia Nowego Artykułu. W tym dniu warto skupić się na tworzeniu nowych artykułów. Elfhelm (dyskusja) 23:38, 6 lip 2016 (CEST)

3 lipca

2 lipca

30 czerwca

Propozycje do Dobrych Artykułów
odbieranie
Propozycje do Artykułów na medal
odbieranie
Propozycje do List na medal
Wybrane sekcje Czywiesza

27 czerwca

25 czerwca

24 czerwca

22 czerwca

 • 28 czerwca, w godzinach popołudniowych i wieczornych w Muzeum Narodowym w Warszawie odbędzie się spotkanie darczyńców wspierających Wikipedię z członkami społeczności. Ci z Was, którzy chcieliby na tym spotkaniu reprezentować społeczność i być może również wziąć udział w poprzedzającym spotkanie wspólnym edytowaniu proszeni są o kontakt ze mną, Halibuttem lub Martą Moraczewską (dokładny program spotkania jest w trakcie opracowania, stąd informacje raczej ogólnikowe) Magalia (dyskusja) 16:16, 22 cze 2016 (CEST)

20 czerwca

 • Peter Bowman stworzył skrypt umożliwiający wyróżnianie stron nieprzejrzanych oraz oczekujących na przejrzenie w widoku kategorii. Więcej informacji w kawiarence technicznej. Sir Lothar (dyskusja) 10:04, 20 cze 2016 (CEST)
 • Doświadczeni użytkownicy, którzy nie mają nic przeciwko temu, by ich nick pojawiał się pod automatycznie wysyłaną wiadomością powitalną dla nowych użytkowników proszeni są o dodanie swojego podpisu (bez daty, więc trzy tyldy ~~~) na tę stronę. Strona może być edytowana tylko przez administratorów, więc chętne osoby z uprawnieniem redaktora proszone są o wpis na dyskusję wyżej wymienionej strony. Dziękuję i pozdrawiam, tufor (dyskusja) 22:26, 20 cze 2016 (CEST)

18 czerwca

16 czerwca

 • Na mocy uchwały Zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska, podjętej w ostatni wtorek, nadzór nad prowadzonymi przez Stowarzyszenie działaniami promocyjnymi, w tym dotyczącymi polskojęzycznej Wikipedii, przeszedł od Wpedzicha do mojej skromnej osoby. Roszady te wynikają z faktu, że Wpedzich w obecnej kadencji Zarządu jest Sekretarzem Stowarzyszenia i ma dużo nowych obowiązków na głowie. Jeżeli ktoś z Was chciałby wyrazić jakąś opinię, zgłosić pomysł czy komentarz w kwestiach promocji plWiki, zapraszam do kontaktu tu, na wiki Stowarzyszenia lub mailem. Oczywiście w praktyce wszystkie sprawy z tego obszaru prowadzą na co dzień Magalia i Halibutt jako płatni pracownicy Stowarzyszenia, pod tym względem nic się nie zmienia. Powerek38 (dyskusja) 16:46, 16 cze 2016 (CEST)

11 czerwca

 • Na Commonsie zakończyło się głosowanie POTY na najlepszą grafikę wykonaną w 2015 roku. Pierwsze miejsce zdobyło zdjęcie Plutona zrobione przez NASA. Drugie miejsce przypadło zdjęciu wnętrza meczetu z irańskiego miasta Sziraz, a trzecie Drodze Mlecznej rozpościerającej się nad sylwetką kobiety w Trona Pinnacles w Kalifornii. Ogółem wyróżniono 12 prac, które można zobaczyć na tej stronie. Hortensja (dyskusja) 10:57, 11 cze 2016 (CEST)
1
Pierwsze miejsce – Pluton
2
Drugie miejsce – wnętrze meczetu w Szirazie
3
Trzecie miejsce – Droga Mleczna rozpościerająca się nad sylwetką kobiety
Grafiki nagrodzone w POTY 2015

10 czerwca

6 czerwca

 • W czasie warsztatów konferencyjnych pokazywałem moją stronę pomocy dotyczącą Wikidanych. Wiele osób było nią zainteresowanych, więc udostępniam powszechnie link. PMG (dyskusja) 20:37, 6 cze 2016 (CEST)
 • Podczas walnego zebrania członków Stowarzyszenie Wikimedia Polska wybrało skład Zarządu, Komisji Rewizyjnej oraz Sądu Koleżeńskiego. Szczegółowe informacje znajdziecie na blogu SWMPL. Nowym członkom władz gratulujemy, ustępującym dziękujemy za ich pracę Magalia (dyskusja) 22:12, 6 cze 2016 (CEST)

5 czerwca

3 czerwca


Ostatnio w Kawiarence (WP:BAR)

28 lip 2016

27 lip 2016

26 lip 2016

Śledzenie zmian na tej stronie bez wchodzenia na nią nie działa. Część rubryk wykorzystuje strony specjalne, inne można obserwować, ale część z nich jest obsługiwana przez boty, które domyślnie nie są widoczne w Obserwowanych.