Wikipedia:Portal wikipedystów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Skrót: WP:PW

Mamy 1857 zdeklarowanych wikipedystów, 4181 użytkowników, którzy byli aktywni w ciągu ostatniego miesiąca i 610 750 osób, które mają założone własne konta.

Witaj w portalu społeczności wikipedystów.

Dzisiaj są urodziny: Madcap i Czapel e

Wikipedyści

Wikipedyści zloty.jpg

Nie ma jednej definicji, kim jest wikipedysta. Na stronie Wikipedyści jest trochę informacji o tym terminie, ale już inna – Homo vicipaedicus – opisuje wikipedystów trochę bardziej żartobliwie.

Ogólnie wikipedyści są bardzo różni, tak, jak zwykłe społeczeństwo. Pochodzą z różnych zakątków świata, są w różnym wieku i mają różne wykształcenie. Nawet wyglądają inaczej, dlatego regularnie robią sobie zdjęcia.

Odróżnia nas wiele innych cech. W Wikipedii zajmujemy się przeróżnymi rzeczami, ponieważ mamy różne umiejętności i nie omieszkamy się tym pochwalić na swoich stronach. Regularnie sporządzamy rankingi podsumowujące naszą pracę.

Co ciekawe, niektórym z nas poświęcone są osobne artykuły biograficzne.

więcej stron poświęconych wikipedystom

Kultura wikipedystów

W Wikipedii wykształciła się subkultura będąca awangardą web 2.0. Specyfiką tej kultury nie jest tylko charakterystyczny żargon, ale także coś, co określa się mianem ducha Wikipedii – tworzymy encyklopedię będąc częścią ruchu wolnej kultury.

Kiedy nowy wolontariusz staje się wikipedystą, dokonuje wyboru, czym zajmuje się w Wikipedii, a także wyrabia sobie własną wizję Wikipedii. Niekiedy formułuje nawet deklaracje. Po pewnym czasie czuje się wśród wikipedystów tak dobrze, że wymyśla specyficzne dowcipy, nawet całkiem głupie, i staje się znany na tyle, by otoczenie wyrobiło sobie o nim opinię. Niestety, wszyscy wikipedyści są narażeni na osobliwe choroby.

więcej stron poświęconych kulturze społeczności wikipedystów

Komunikacja wikipedystów

Tradycyjnym kanałem komunikacji wikipedystów są strony samej Wikipedii, głównie strony dyskusji oraz Kawiarenka pod Wesołym Encyklopedystą z ośmioma stolikami tematycznymi. Ogłoszenia kierowane do wszystkich wikipedystów wędrują na Tablicę ogłoszeń lub do ogłoszeń lokalnych, które wikipedyści widzą, odwiedzając strony obserwowane. Nowym mechanizmem są powiadomienia ułatwiające podejmowanie różnorodnych interakcji.

Poza Wikipedią, lecz także w Internecie, funkcjonują: kanał IRC #wikipedia-pl (wejdź przez klienta albo przez stronę) i listy dyskusyjne (z własną netykietą). Poza tym możemy wysyłać do siebie indywidualne maile. Wikipedyści komunikują się za pomocą mediów społecznościowych. Stowarzyszenie Wikimedia Polska prowadzi profile projektów Wikimedia na Facebooku, Twitterze i Google+. Na Facebooku funkcjonuje grupa o nazwie pl.Wikipedia. Ze względu na prywatny charakter kont subskrybentów, ograniczony dostęp do mediów społecznościowych i mniejszą kontrolę nad zamieszczonymi tam treściami, aktywność na tych profilach i w przedstawionej grupie ma wyłącznie charakter towarzyski.

Polskojęzyczni wikipedyści widują się także na żywo, z okazji specjalnie organizowanych zlotów, a raz w roku uczestniczą w konferencji Stowarzyszenia Wikimedia Polska i ogólnoświatowej Wikimanii.

O Wikipedii i naszej społeczności można poczytać też na blogach Planety Wikimedia. Informacje o wydarzeniach międzynarodowych znajdują się na stronie poświęconej międzynarodowej społeczności Wikimediów oraz na profilach Fundacji Wikimedia w serwisach społecznościowych.

więcej stron poświęconych komunikacji wikipedystów

Rozwiązywanie konfliktów

Wikipedia rozwija się dzięki zgodnej współpracy wikipedystów. Najlepsze efekty osiągamy stosując wikietykietę i przyjmując chłodne nastawienie w duchu WikiLove. Natomiast szczególnie źle oceniamy ataki osobiste i gryzienie nowicjuszy. Aby uniknąć nowych niepotrzebnych problemów, spisaliśmy swoje najczęstsze nieporozumienia.

Prędzej czy później, niezależnie od intencji, możemy się zetknąć z sytuacją konfliktową. Na przykład, gdy niezależnie dwie osoby w tym samym czasie edytują ten sam artykuł, mogą wywołać konflikt edycji. Przy znacznej różnicy zdań może to prowadzić do rewertów, a nawet do wojny edycyjnej.

W takich sytuacjach stosujemy niezmienny schemat rozwiązywania konfliktów: najpierw rozmawiamy ze sobą – to zazwyczaj działa. Jeżeli nie dajemy rady, prosimy o pomoc mediatora. Jeśli jest bezradny, możemy zgłosić wniosek do Komitetu Arbitrażowego. W drobnych sprawach najlepiej jednak wybaczyć i zapomnieć.

więcej stron poświęconych rozwiązywaniu konfliktów

Information icon.svg