Świergotek drzewny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez MastiBot (dyskusja | edycje) o 19:18, 6 kwi 2008. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
{{{nazwa łacińska}}}[1]
{{{zoolog}}}
[[Plik:{{{grafika}}}|240x240px|alt=Ilustracja|]]
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Świergotek drzewny (Anthus trivialis) - mały ptak z rodziny pliszkowatych, zamieszkujący większość Europy oraz zachodnią i środkową Azję. Wędrowny (przeloty IV-V i VIII-X), zimuje w Afryce i południowej Azji. W Polsce średnio liczny, szeroko rozpowszechniony ptak lęgowy, liczniejszy na obszarach zalesionych.

Cechy gatunku
Obie płci ubarwione jednakowo. Ogólna kolorystyka upierzenia szarobrązowa, z ciemniejszym wierzchem i jaśniejszym spodem. Skrzydła ciemne, z piórami kremowo obrzeżonymi. Ogon ciemny z białymi brzegami. Pierś jasnokremowa z ciemniejszym kreskowaniem. Brzuch i kuper białoszare. Wokół oka żółtawa obrączka; przez nie przechodzi ciemniejszy pasek, a nad nim - jasna brew. Podgardle kremowobiałe. Nogi czerwonawe.
Podobnie ubarwiony drozd śpiewak ma pomarańczowobrązowy ton upierzenia oraz liczniejsze i wyraźniejsze ciemne plamki na piersi.
Wymiary średnie
dł. ciała ok. 16 cm
rozpiętość skrzydeł ok. 25-27 cm
waga ok. 24 g
Biotop
Suche obrzeża wszelkiego typu lasów, poręby i polany, w górach w kosodrzewinie. Także zadrzewienia śródpolne i laski podmiejskie.
Gniazdo
Zawsze na ziemi w wygrzebanym dołku, pod osłoną nawisłej kępy traw, dobrze osłonięte, często na skarpie rowu lub wykopu.
Jaja
W maju składa 5-6 jaj o ubarwieniu bardzo zmiennym od wiśniowego poprzez szarobrązowy i popielaty do niebieskawego, o średnich wymiarach 20x15 mm.
Wysiadywanie
Od złożenia ostatniego jaja trwa przez okres ok. 13 dni. Często wysiadują jajo kukułki. Pisklęta przebywają w gnieździe przez okres 12-14 dni.
Pożywienie
Drobne owady zbierane na ziemi.
Ochrona
Objęty ochroną gatunkową.

Zobacz też: przegląd zagadnień z zakresu biologii, fauna Polski, ptaki Polski

Linki zewnętrzne

Szablon:Link FA

  1. {{{nazwa łacińska}}}, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).