Alastair Gordon (markiz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Alastair Ninian John Gordon, (20 lipca 1920 - 19 sierpnia 2002) – brytyjski arystokrata, najmłodszy syn Dudleya Gordona, 3. markiza Aberdeen i Temair, oraz Cécile Drummond, córki George’a Drummonda. Jako najmłodszy syn markiza nie był przewidziany do dziedziczenia tytułu.

Wykształcenie odebrał w Harrow School. Interesował się fotografią. Jak sam przyznawał, jego ulubionymi obiektami były pędzące lokomotywy. Sześć lat służył w Gwardii Szkockiej (Scots Guards) walcząc na bliskowschodnim i północnoafrykańskim teatrze II wojny światowej. Po demobilizacji ukończył szkołę artystyczną (będąc już od 1939 r. członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki). Wybrał się następnie w podróż do Afryki Wschodniej, którą opisał w książce The Slight Touch of Safari, wydanej w 1952 r., którą osobiście opatrzył rysunkami.

Tytuł markiza odziedziczył po śmierci swojego starszego brata, Archibalda, w 1984 r. Jego przemówienia w Izbie Lordów dotyczyły głównie spraw związanych ze sztuką. Występował również w obronie narodowych kolei. W 1999 r. wydał The Good Whore Guide, w której opisał swoje przygody miłosne [1]. Pod koniec życia mieszkał w Quicks Green w Berkshire.

24 lutego 1950 r. poślubił Anne Barry (ur. 28 kwietnia 1924), córkę podpułkownika Geralda Barry'ego i lady Margaret Pleydell-Bouverie, córki 6. hrabiego Radnor. Alastair i Anne mieli razem syna i dwie córki:


Poprzednik
Archibald Gordon, 5. markiz Aberdeen i Temair
Markiz Aberdeen i Temair
1984-2002
Następca
Alexander Gordon, 7. markiz Aberdeen i Temair