Bidżan (wyspa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Bidżan (Bijan) – wyspa na Eufracie, w obrębie historycznej krainy Suhu. Jest jedną z zespołu trzech wysp zlokalizowanych w środkowym biegu Eufratu, na których zidentyfikowano stanowiska archeologiczne[1].

Badania archeologiczne[edytuj | edytuj kod]

Badania archeologiczne na wyspie Bidżan miały charakter ratunkowy, przeprowadzone zostały w ramach międzynarodowego projektu Haditha (Qadisiya) Dam Salvage Project. Projekt powstał w związku z budową tamy na Eufracie, efektem czego było zalanie tego obszaru wodami sztucznego zbiornika, obecnie jest to jezioro Qadisiya[2]. Na prośbę Irackiego Departamentu Starożytności w latach 1979–1983 pracowało tu kilka irackich oraz zagranicznych ekspedycji archeologicznych. Jedną z pierwszych i prowadzących najintensywniejsze działania była polska ekspedycja Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW (ówcześnie jako Stacja Badawcza Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Kairze) pod kierunkiem Michała Gawlikowskiego, a następnie Marii Krogulskiej. W ciągu pięciu lat badań przeprowadzono osiem kampanii wykopaliskowych[1].

Opis stanowiska[edytuj | edytuj kod]

Najstarszymi zadokumentowanymi strukturami są mury o grubości 5–6 metrów, zbudowane dużych bloków wapienia. Wydatowano je na początek I tysiąclecia p.n.e. W okresie nowoasyryjskim (VII wiek p.n.e.) wzniesiono tu, a następnie rozbudowano fortecę z suszonej cegły. Po trwającym prawie 600 lat hiatusie osadniczym pojawiają się kolejno warstwy z okresu partyjskiego, rzymskiego i wczesnoislamskiego[3]. Do najważniejszych znalezisk należą: wykonana z brązu partyjska kadzielnica z uchwytem w kształcie figurki konia, misa ceramiczna z inskrypcją aramejską o charakterze magicznym, monety i lampki z okresu rzymskiego, a także ceramika i szkło datowane na okres abbasydzki (wczesnoislamski)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Maria Krogulska, Bijan, „Polish Archaeology in the Mediterranean”, 1, 1990.
  2. a b Bijan [online], pcma.uw.edu.pl [dostęp 2019-07-08].
  3. Zsolt Kiss, 50 lat polskich wykopalisk w Egipcie i na Bliskim Wschodzie, 1986.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Krogulska, M. (1990). Bijan. Polish Archaeology in the Mediterranean, 1, 10–13
  • Kiss, Z. (ed) (1986). 50 lat polskich wykopalisk w Egipcie i na Bliskim Wschodzie, Warszawa, Uniwersytet Warszawski, Stacja Archeologii Śródziemnomorskiej im. prof. Kazimierza Michałowskiego

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Bidżan – opis na stronie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego Uniwersytetu Warszawskiego