Bitwa pod Nikiou

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bitwa pod Nikiou
Walki bizantyjsko-arabskie
Czas 646
Miejsce Nikiou
Terytorium Egipt
Wynik Zwycięstwo Arabów
Strony konfliktu
Bizancjum Arabowie
Dowódcy
Manuel Amr Ibn al-As
Siły
nieznane 15 000
Straty
nieznane nieznane

Bitwa pod Nikiou – starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 646 w trakcie walk bizantyjsko-arabskich.

Po zwycięstwie w bitwie pod Heliopolis i kapitulacji Aleksandrii w listopadzie roku 641, wojska arabskie zajęły Egipt. Cesarz bizantyjski Konstans II podjął próby odzyskania utraconej prowincji. W roku 645 generał bizantyjski Manuel na czele niewielkiej armii wylądował w pobliżu Aleksandrii, zmuszając do ucieczki Arabów z miejscowego garnizonu. Na wieść o zdobyciu Aleksandrii przez Bizantyjczyków, dowodzący siłami arabskimi Amr Ibn al-As skierował się z Mekki do Egiptu.

Do spotkania obu armii doszło w połowie drogi z Aleksandrii do Fustat, w rejonie twierdzy Nikiou. Po długich i krwawych walkach, Arabom udało się rozbić przeciwnika i zmusić go do odwrotu. Resztki armii bizantyjskiej oszańcowały się w Aleksandrii, która została oblężona przez Arabów. Latem 646 r. miasto wpadło ostatecznie w ręce Amr Ibn al-Asa.

Zajęcie Egiptu przez Arabów, zakończyło trwające od roku 30 p.n.e. panowanie Cesarstwa Rzymskiego na tych terenach. 500 lat później równie nieudanej próby odzyskania Egiptu podjął się Manuel I Komnen.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Charles, R. H. The Chronicle of John, Bishop of Nikiu: Translated from Zotenberg's Ethiopic Text, 1916. Reprinted 2007. Evolution Publishing, ISBN 978-1-889758-87-9. [1]
  • Alfred J. Butler: The Arab Conquest of Egypt and the Last Thirty years of Roman Dominion. 2. edition. Clarendon Press, Oxford 1978, ISBN 0-19-821678-5.