Przejdź do zawartości

Budynek Greckokatolickiego Seminarium Duchownego w Przemyślu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Karol Virgin (dyskusja | edycje) o 20:38, 28 lis 2019. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Budynek Greckokatolickiego Seminarium Duchownego w Przemyślu
Zabytek: nr rej. A-691 z 20 lutego 1987
Ilustracja
Wejście główne
Państwo

 Polska

Miejscowość

Przemyśl

Adres

Basztowa 13

Architekt

Jan Lewiński

Ukończenie budowy

1912

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Budynek Greckokatolickiego Seminarium Duchownego w Przemyślu”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Budynek Greckokatolickiego Seminarium Duchownego w Przemyślu”
Położenie na mapie Przemyśla
Mapa konturowa Przemyśla, w centrum znajduje się punkt z opisem „Budynek Greckokatolickiego Seminarium Duchownego w Przemyślu”
Ziemia49°46′47″N 22°46′27″E/49,779722 22,774167

Budynek Greckokatolickiego Seminarium Duchownego w Przemyśluneoklasycystyczny budynek, znajdujący się w Przemyślu przy ulicy Basztowej.

Budynek został zbudowany w 1912, staraniem biskupa Kostiantyna Czechowycza, według projektu Jana Lewińskiego, przez firmę budowlaną Meisner i Damaszko, na planie podwójnej litery „T”, z przylegającą z tyłu (od wschodu) kaplicą na planie krzyża greckiego.

Do końca II wojny światowej budynek pełnił funkcję seminarium duchownego przemyskiej diecezji greckokatolickiej. W okresie I wojny światowej mieścił się tu szpital wojskowy. Kaplica została częściowo zniszczona wskutek wysadzenia w 1915, a odbudowana w 1918.

Po wysiedleniu ludności ukraińskiej do ZSRR w 1945 budynek został przejęty przez Skarb Państwa i przeznaczony na cele dydaktyczne. Kaplica w latach 1962-1964 została przedzielona żelbetonowym stropem, i przeznaczona na salę gimnastyczną i szatnię (parter), oraz aulę (piętro). Początkowo mieściło się tu Studium Nauczycielskie, a od 1979 II Liceum Ogólnokształcące i bursa.

W 1992 budynek został zwrócony Kurii Metropolitalnej obrządku greckokatolickiego, znajduje się w nim siedziba Kurii wraz z Archidiecezjalną Biblioteką im. biskupa Konstantego Czechowicza oraz Wydawnictwo Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej. Część budynku jest wynajmowana na siedziby różnych firm i instytucji. W 1997 przeprowadzano restaurację kaplicy, usuwając dzielący ją strop, i przystosowując ją ponownie do celów sakralnych.

Budynek otoczony jest kamienno-ceglanym murem z dwiema bramami wjazdowymi i jedną wejściową, na tyłach budynku znajduje się ogród.

Linki zewnętrzne