Przejdź do zawartości

Długoszpar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez SpBot (dyskusja | edycje) o 15:38, 25 wrz 2008. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
{{{nazwa łacińska}}}[1]
{{{zoolog}}}
[[Plik:{{{grafika}}}|240x240px|alt=Ilustracja|]]
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Długoszpar, rekin olbrzymi (Cetorhinus maximus, syn. Squalus maximus) – duża ryba morska, jedyny gatunek rodziny długoszparowatych (Cetorhinidae) zaliczanej do lamnokształtnych. Nazywany czasami rekinem słonecznym z powodu skłonności do wygrzewania się na słońcu tuż pod powierzchnią wody.

Największy zanotowany osobnik mierzył 15,2 m i ważył 6 ton. Większy od niego jest jedynie rekin wielorybi, wraz z którym należą do grona trzech znanych nam gatunków rekinów planktonożernych. Trzecim jest Megachasma pelagios.

Występowanie: Długoszpar jest gatunkiem kosmopolitycznym, występuje w chłodnych i umiarkowanie ciepłych wodach oceanicznych półkuli północnej i południowej. Pływają pojedynczo, parami lub w grupach 20-30 osobników.

Cechy charakterystyczne

  • ciało masywne, wrzecionowate, długie, szarobrązowe do ciemnoszarego; grzbiet prawie czarny, spód jaśniejszy, zwykle biały
  • pysk krótki, z szerokim otworem gębowym wyposażonym w 4-7 rzędów drobnych zębów
  • 5 bardzo długich szczelin skrzelowych zachodzących na brzuszną stronę ciała (stąd nazwa długoszpar)
  • łuki skrzelowe wyposażone w wyrostki filtracyjne służące do filtrowania planktonu, na każdym łuku jest ponad tysiąc wyrostków
  • jajożyworodne

Przeciętne okazy osiągają długość 10-12 m i ciężar ok. 4 ton. Pomimo olbrzymich rozmiarów i groźnie brzmiącej nazwy rekin olbrzymi jest spokojny, łagodnie usposobiony i niegroźny dla człowieka, jeśli nie zostanie zaatakowany. Długoszpary żyją do 50 lat. Biologia rozrodu długoszparów nie została do tej pory dobrze poznana.

Żerujące długoszpary pływają powoli z szeroko rozwartym otworem gębowym pobierając w ciągu godziny do 2 ton wody zawierającej drobne organizmy, głównie widłonogi. Potrafią jednak rozwijać znaczne prędkości i wyskakiwać ponad powierzchnię wody.

Linki zewnętrzne

Zdjęcia i opisy w j.angielskim

  1. {{{nazwa łacińska}}}, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).