Przejdź do zawartości

Iagorlîc (rezerwat przyrody)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Naukowy rezerwat przyrody „Iagorlîc”
ilustracja
rezerwat wodny, stepowy
Państwo

 Mołdawia

Mezoregion

Wyżyna Podolska

Data utworzenia

1988

Powierzchnia

863 ha

Ochrona

ścisła

Położenie na mapie Mołdawii
Mapa konturowa Mołdawii, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Iagorlâc”
Ziemia47°22′40″N 29°09′45″E/47,377778 29,162500

Naukowy rezerwat przyrody „Iagorlîc” (rum. Rezervația științifică „Iagorlîc”, można też spotkać zapis Iagorlâc; ukr. Науковий заповідник «Ягорлик»; ros. Государственный заповедник «Ягорлык») – obszar chroniony w Mołdawii, w rejonie Dubosary, na terenie nieuznawanej Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej. Zajmuje 863 ha, w tym 223 ha wód[1]. Rezerwatem zarządza państwowa agencja „Państwowy rezerwat przyrody «Iagorlîc»” (ros. Государственное учреждение „Государственный заповедник «Ягорлык»”) powołana przez parlament Naddniestrza w 1994 roku[1]. Jego celem jest ochrona cennych ekosystemów wodnych i nadbrzeżnych w ujściowym odcinku rzeki Jahorłyk do Dniestru, spiętrzonego przez zaporę w Dubosarach. W agencji zatrudnionych jest 13 osób (4 w administracji, 5 w wydziale badawczym i 4 w służbach ochronnych)[1].

Rezerwat naukowy (ros. заповедник, zapowiednik) powołano jako drugi w granicach współczesnej Mołdawii i objął obszar utworzonego w 1972 roku na powierzchni 270 ha rezerwatu przyrody (ros. заказник, zakaznik) „Golful Goianei”, otaczające skarpy oraz 250 ha przyległych gruntów, łącznie 1044,41 ha[1]. W 1990 roku część gruntów oddano pod zarząd sąsiednim sowchozom ograniczając jego rozmiar do dzisiejszych 863 ha[1]. Mimo to w naddniestrzańskim prawodawstwie funkcjonuje pierwotna wartość. Ze względu na konflikt naddniestrzański i trudności gospodarcze badania naukowe rozpoczęto dopiero w 2000 roku[2].

Rezerwat utworzono w celu ochrony zasobów przyrodniczych, prowadzenia badań naukowych (szczególnie dotyczących sukcesji wtórnej[2]) i edukacji w zakresie ochrony środowiska. Na terenie rezerwatu rozróżnia się siedliska lasów naturalnych, lasów z nasadzeń sztucznych (powstałych przede wszystkim w ramach umacniania brzegów zbiornika wodnego), formacji stepowych, podmokłych łąk i ruderalnych oraz tereny wodne[3]. Na terenie rezerwatu odnaleziono 101 gatunków rzadkich roślin chronionych, z czego 16 z Czerwonej Księgi Roślin (zarówno mołdawskiej, jak i ukraińskiej), w tym endemiczną dla lewobrzeża Dniestru strzęplicę mołdawską (koeleria moldavica)[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]