James Connolly (sportowiec)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
James Connolly
Ilustracja
James Connolly w 1906
Data i miejsce urodzenia 28 października 1868
Boston
Data i miejsce śmierci 20 stycznia 1957
Brookline
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Stany Zjednoczone
Igrzyska olimpijskie
złoto Ateny 1896 lekkoatletyka
(trójskok)
srebro Ateny 1896 lekkoatletyka
(skok wzwyż)
srebro Paryż 1900 lekkoatletyka
(trójskok)
brąz Ateny 1896 lekkoatletyka
(skok w dal)

James Brendan Bennet Connolly (ur. 28 października 1868 w Bostonie, zm. 20 stycznia 1957 w Brookline w stanie Massachusetts) – amerykański lekkoatleta, pierwszy zwycięzca igrzysk olimpijskich ery nowożytnej.

Urodził się w ubogiej rodzinie irlandzkich imigrantów jako jedno z 12 dzieci. Ukończył szkołę podstawową i zawodową, po czym poszedł do pracy. Był utalentowanym sportowcem, organizatorem drużyny futbolu amerykańskiego oraz kapitanem drużyny kolarskiej i propagatorem tego sportu. W 1895 pomimo nieukończenia szkoły średniej został przyjęty na Harvard University, jednakże go nie ukończył, ponieważ udał się pomimo braku urlopu na pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie w 1896 w Atenach.

Pierwszym finałem igrzysk, rozgrywanym w dniu otwarcia (6 kwietnia 1896) był trójskok. Connolly zwyciężył w tej konkurencji rezultatem 13,71 m, pokonując następnego zawodnika Alexandre Tuffèri'ego o ponad metr. W ten sposób stał się pierwszym mistrzem nowożytnych igrzysk olimpijskich. W Atenach startował również w skoku wzwyż w którym zajął 2. miejsce ex aequo z Robertem Garrettem (zwyciężył Ellery Clark) oraz w skoku w dal, gdzie był trzeci za Clarkiem i Garrettem.

James Connolly w 1896

Jako jeden z nielicznych bohaterów igrzysk w Atenach potwierdził swą klasę także na igrzyskach olimpijskich w 1900 w Paryżu. Został wicemistrzem olimpijskim w trójskoku. Poprawił swój najlepszy wynik z Aten (osiągnął 13,97 m), ale przegrał o pół metra z Myerem Prinsteinem.

Nie wystąpił na igrzyskach olimpijskich w 1904 w Saint Louis, ale był podczas nich sprawozdawcą sportowym. Pojechał natomiast na igrzyska międzyolimpijskie w 1906 w Atenach, gdzie wystąpił w trójskoku i skoku w dal, ale w żadnej z tych konkurencji nie oddał ważnego skoku.

W późniejszych latach Connolly został pisarzem specjalizującym się w literaturze marynistycznej. Opublikował 25 powieści i ponad 200 opowiadań.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]