James Connolly (sportowiec)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
James Connolly
James Brendan Connolly, 1906 1.JPG
James Connolly w 1906
Data i miejsce urodzenia 28 października 1868
Boston
Data i miejsce śmierci 20 stycznia 1957
Brookline
Dyscypliny lekkoatletyka
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Stany Zjednoczone
Igrzyska olimpijskie
I miejsce Ateny 1896 lekkoatletyka
(trójskok)
II miejsce Ateny 1896 lekkoatletyka
(skok wzwyż)
II miejsce Paryż 1900 lekkoatletyka
(trójskok)
III miejsce Ateny 1896 lekkoatletyka
(skok w dal)

James Brendan Bennet Connolly (ur. 28 października 1868 w Bostonie, zm. 20 stycznia 1957 w Brookline w stanie Massachusetts) – amerykański lekkoatleta, pierwszy zwycięzca igrzysk olimpijskich ery nowożytnej.

Urodził się w ubogiej rodzinie irlandzkich imigrantów jako jedno z 12 dzieci. Ukończył szkołę podstawową i zawodową, po czym poszedł do pracy. Był utalentowanym sportowcem, organizatorem drużyny futbolu amerykańskiego oraz kapitanem drużyny kolarskiej i propagatorem tego sportu. W 1895 pomimo nieukończenia szkoły średniej został przyjęty na Harvard University, jednakże go nie ukończył, ponieważ udał się pomimo braku urlopu na pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie w 1896 w Atenach.

Pierwszym finałem igrzysk, rozgrywanym w dniu otwarcia (6 kwietnia 1896) był trójskok. Connolly zwyciężył w tej konkurencji rezultatem 13,71 m, pokonując następnego zawodnika Alexandre Tuffèri'ego o ponad metr. W ten sposób stał się pierwszym mistrzem nowożytnych igrzysk olimpijskich. W Atenach startował również w skoku wzwyż w którym zajął 2. miejsce ex aequo z Robertem Garrettem (zwyciężył Ellery Clark) oraz w skoku w dal, gdzie był trzeci za Clarkiem i Garrettem.

James Connolly w 1896

Jako jeden z nielicznych bohaterów igrzysk w Atenach potwierdził swą klasę także na igrzyskach olimpijskich w 1900 w Paryżu. Został wicemistrzem olimpijskim w trójskoku. Poprawił swój najlepszy wynik z Aten (osiągnął 13,97 m), ale przegrał o pół metra z Myerem Prinsteinem.

Nie wystąpił na igrzyskach olimpijskich w 1904 w Saint Louis, ale był podczas nich sprawozdawcą sportowym. Pojechał natomiast na igrzyska międzyolimpijskie w 1906 w Atenach, gdzie wystąpił w trójskoku i skoku w dal, ale w żadnej z tych konkurencji nie oddał ważnego skoku.

W późniejszych latach Connolly został pisarzem specjalizującym się w literaturze marynistycznej. Opublikował 25 powieści i ponad 200 opowiadań.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]