Jarosław Sumiszewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jarosław Sumiszewski
Ярослав Сумишевский
Ilustracja
Jarosław Sumiszewski (2014)
Data i miejsce urodzenia

18 października 1983
Szachtiorsk

Zawód

piosenkarz

Aktywność

od 2009

Faksymile
Strona internetowa

Jarosław Sumiszewski (ros. Ярослав Сумишевский; ur. 18 października 1983 w Szachtiorsku[1]) – rosyjski piosenkarz, autor tekstów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Młodość i wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 18 października 1983 roku w Szachtiorsku i wychował na Sachalinie[2]. Ukończył szkołę muzyczną w klasie akordeonu, a następnie wstąpił do szkoły artystycznej w Jużno-Sachalińsku ze specjalizacją w zakresie dyrygentury chóralnej. Podczas nauki w szkole Jarosław brał udział w miejskich i regionalnych festiwalach, konkursach i koncertach. Po otrzymaniu dyplomu przeniósł się do Moskwy, aby studiować na wydziale wokalnym Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki. W tym czasie przeszedł casting do udziału w konkursie wokalnym „Artysta Ludu”, ale nie udało mu się dostać do finału[3]. Później w wywiadzie Jarosław powiedział, że ten czas był naprawdę trudny, ponieważ musiał występować do rana, zabawiając pijanych gości restauracji[4]. Uczelnię skończył w 2009 roku[4].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Jarosław Sumiszewski (2015)

W Moskwie Sumishevsky zarabiał na życie występując w restauracjach, śpiewając na uroczystościach i prowadząc imprezy, w czym pomagali mu ojciec z bratem. W tym czasie zaczął zamieszczać filmy z występów na swoim kanale na YouTube[3]. Po pewnym czasie zaczęli mówić o utalentowanym piosenkarzu, a każdego dnia liczba subskrybentów i fanów jego twórczości zaczęła rosnąć[4]. Wtedy Jarosław zdał sobie sprawę, że wielka scena, o której tak marzył, nie jest jedynym sposobem, aby się wypowiedzieć. Ponadto w tym samym czasie poznał Aleksandra Kuźmina, z którym ścisła współpraca trwała 2 lata[4].

W 2013 roku Jarosław założył projekt internetowy „Народный Махор”, będący w istocie konkursem wokalnym, którego zwycięzców wyłania się w drodze głosowania widzów w internecie. Większość uczestników to śpiewacy restauracyjni, którzy mają okazję zaśpiewać jedną piosenkę solo, a drugą w duecie z Sumiszewskim. Konkurs spotkał się z dużym uznaniem internautów, a w 2016 roku otrzymał Runet Prize. Ponadto Sumiszewski regularnie koncertuje w całej Rosji. Będąc dość znanym piosenkarzem, Jarosław zdecydował, że musi pomóc innym wykonawcom w ujawnieniu się[4].

Jarosław zaczął podróżować po miastach Rosji swoimi występami, a jednocześnie kręcić występy innych utalentowanych śpiewaków. Nakręcił także kilka kolaboracji z mało znanymi wykonawcami, aby zwrócić na nich uwagę i pomóc im znaleźć własną publiczność[4]. Spektakl szybko zyskał popularność, a teraz widzowie czekają na premierę nowego sezonu. Zwycięzca pierwszego sezonu, Alena Vedenina, pomaga teraz Jarosławowi w prowadzeniu pokazu. Publiczność zakochała się także w innej uczestniczce pokazu - Galinie Pakhomovej[4].

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

Z pierwszego małżeństwa, ze Swietłaną, ma córkę Ksenię. Z drugiego małżeństwa, z Natalią Borodkiną, ma syna Mirosława[3].

29 stycznia 2021 roku Jarosław i Natalia mieli wypadek na autostradzie. Piosenkarz doznał wstrząsu mózgu, jadący z nimi organizator koncertu zmarł na miejscu[5], a żona zapadła w śpiączkę i zmarła 6 lutego 2021 roku. On sam nadal poświęca swoje występy żonie[3].

Dyskografia[2][edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł
2018 Мама
Исповедь
Спокойной ночи, господа
2019 Сумишествие
2020 Я всю жизнь шел к тебе
Ступени

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ярослав Сумишевский – певец и музыкант.. [dostęp 2021-05-25].
  2. a b Ярослав Сумишевский. 24smi.org. [dostęp 2021-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ros.).
  3. a b c d Ярослав Сумишевский. vokrug.tv. [dostęp 2021-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ros.).
  4. a b c d e f g Биография Ярослава Сумишевского. stories-of-success.ru. [dostęp 2021-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ros.).
  5. В доме, где жила дочь Ярослава Сумишевского, взорвался газ. tvk6.ru, 2021-03-22. [dostęp 2021-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ros.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]