Przejdź do zawartości

Jean d'Arbois

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jean d'Arbois
Narodowość

francuska

Dziedzina sztuki

malarstwo

Epoka

gotyk międzynarodowy

Jean d'Arbois – francuski malarz nadworny, czynny w latach 1365–1399 m.in. w Paryżu.

Życie i służba u Filipa II

[edytuj | edytuj kod]

Prawdopodobnie pochodził z Arbois w Jurze. W 1373 roku został sprowadzony przez Filipa II Śmiałego z dworu Galeazzo II w Lombardii do Paryża. Filip znał prawdopodobnie malarza za sprawą biskupa Tournai Philippe'a d'Arbois, który był spokrewniony z Jeanem d'Arbois. Prawdopodobne jest również, iż książę słyszał o artyście od swojej młodszej siostry Isabelle de Valois, która była żoną Giana Galeazza Viscontiego, syna Galeazza II[1].

Informacje o działalności Jeana d'Arbois na rzecz księcia pochodzą głównie z ksiąg rachunkowych, gdzie wymienia się sumy, jakie wypłacono malarzowi za jego prace. W okresie pomiędzy czerwcem 1373 a marcem 1375 mieszkał w Paryżu. W międzyczasie towarzyszył księciu w jego podróżach, m.in. do Brugii. Ostatnia wzmianka w księgach rachunkowych wymienia jego nazwisko w październiku 1375 roku[2].

Identyfikacja artysty

[edytuj | edytuj kod]

Po 1375 roku nazwisko Jeana d'Arbois nie występuje w żadnych znanych dokumentach. Historycy utożsamiają go z kilkoma innymi artystami aktywnymi pod koniec XIV wieku. Lombardzki humanista, Uberto Deccembria, w swojej pracy pt. De republica wymienia obok nazwisk malarzy Michelina da Besozzo i Gentilego da Fabriano, nazwisko Ioanne Arbosio, którego uważa za najbardziej wziętego malarza tego okresu. Jeana d'Arbois identyfikuje się również z malarzem czynnym w Pawii, Giovannim degli Erbosi, zmarłym ok. 1399 roku. Wraz z Besozzo pracował nad dekoracjami w kościele augustianów San Pietro in Ciel d'Oro[1]. Hipotetycznie utożsamia się go także z Mistrzem Guiron, który miał wykonać dekoracje na Zamku w Pawii, w tym m.in. fresk Błogosławieństwo Chrystusa na stropie wewnętrznego portalu kaplicy[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Antoni Ziemba: Sztuka Burgundii i Niderlandów 1380–1500. Niderlandzkie malarstwo tablicowe. Tom II. Warszawa: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, 2008. ISBN 978-83-235-0443-6.
  • Colum Hourihane: The Grove Encyclopedia of Medieval Art and Architecture. T. II. Oxford University Press, 2012. ISBN 978-0195395365.