John Middleton Clayton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
John Middleton Clayton
John Clayton.jpg
Data i miejsce urodzenia 24 lipca 1796
Dagsboro, Delaware
Data i miejsce śmierci 9 listopada 1856
Dover, Delaware
18. Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych
Okres od 8 marca 1849
do 22 lipca 1850
Poprzednik James Buchanan
Następca Daniel Webster
John M. Clayton signature.png

John Middleton Clayton (ur. 24 lipca 1796 w Dagsboro, zm. 9 listopada 1856 w Dover) – amerykański prawnik i polityk z Dover w hrabstwie Kent, członek Partii Wigów, senator z Delaware i sekretarz stanu USA.

Życiorys[edytuj]

Clayton urodził się w Dagsboro, Delaware, jako syn Jakuba i Sarah Middleton Clayton. Jego wuj Joshua Clayton był gubernatorem stanu Delaware oraz amerykańskim senatorem. Jego kuzyn, Thomas Clayton, był znanym amerykańskim prawnikiem i senatorem. John M. Clayton studiował w Berlinie w stanie Maryland i w Milford w stanie Delaware, kiedy jego rodzice przenieśli się tam. Ukończył studia na Uniwersytecie Yale w 1815 roku, studiował prawo na Litchfield Law School, w 1819 rozpoczął praktykę prawniczą w Dover w stanie Delaware.

Po śmierci ojca Claytona, mężczyzna stał się jedynym zwolennikiem jego najbliższej rodziny. W konsekwencji co tydzień przemierzał pieszo odległość z Dover do Milford. W 1822 roku ożenił się z Sally Ann Fisher. Była wnuczką byłego gubernatora George’a Truitta. Mieli dwóch synów: Jakuba i Karola, ale zmarł po dwóch tygodniach od urodzenia Karola. Clayton nigdy nie wyszła ponownie za mąż i wychowała dwóch chłopców. Od 1844 Clayton uprawiał ziemię w pobliżu New Castle, Delaware. Nazwał ją Buena Vista. Tutaj, w kilka lat zbudował pałac i jako jeden z najbardziej owocnych osiedli w tym regionie.

Linki zewnętrzne[edytuj]