Karton (kartografia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mapa Europy z zaznaczeniem Polski, z kartonem w prawym górnym rogu, prezentującym położenie zasięg mapy głównej na mapie świata
Mapa gęstości dróg w Unii Europejskiej, z kartonami obejmującymi odległe terytoria Francji, Hiszpanii i Portugalii (przy prawej krawędzi mapy) oraz Maltę (na nieistotnej dla prezentowanego zjawiska części Morza Śródziemnego)

Karton – niewielka mapa zamieszczona na mapie głównej, przy krawędzi bocznej, górnej lub dolnej, gdzie najmniej przesłania treść mapy głównej[1]. Na kartonie prezentuje się zwykle treść niemieszczącą się na mapie głównej, ale istotną dla prezentowanego zjawiska, albo powiększenie ważnej części prezentowanego obszaru.

Przykłady:

  • na wielu planach miast na kartonie przedstawia się Stare Miasto
  • na niektórych mapach Polski, szczególnie społecznych i gospodarczych, na kartonie prezentuje się Górny Śląsk
  • na mapie Unii Europejskiej, gdy zasięg tej mapy jest ograniczony na wschodzie, na kartonie zamieszcza się Cypr, a na kolejnym kartonie można zamieścić też Maltę (w celu pokazania jej w większej skali)[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Marek Pieniążek, Maciej Zych: Mapy statystyczne. Opracowanie i prezentacja danych. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2016, s. 55–56. ISBN 978-83-7027-613-3.