Krypty pod kościołem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Rawie Mazowieckiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Krypty pod kościołem Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej – pod rawskim kościołem przy placu Marszałka Józefa Piłsudskiego 9, znajdują się okazałe krypty, w których pochowani są mieszkający tam przed laty ojcowie jezuici, dobroczyńcy kościoła, a także zacne osobistości.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze krypt pod kościołem NPNMP w Rawie Mazowieckiej

Choć kościół swoją obecną formę przybrał dopiero na początku XVIII wieku, pod jego prezbiterium znajdują się krypty, w których zmarli chowani byli już w wieku XVII (najstarsza odkryta dotychczas trumna nosi inskrypcję roku 1650). Spoczywają tam zarówno dawniej posługujący na ziemi rawskiej jezuici, jak i zasłużeni mieszkańcy Rawy Mazowieckiej[1]. W podziemiach zachowało się około 60 trumien. Kilka z nich pozostaje odkrytych, eksponując ciała zmarłych. Dzięki specyficznemu mikroklimatowi, który panuje w podziemiach kościoła, ciała te zachowane są w bardzo dobrym stanie (pomimo braku mumifikacji). Istotnym jest także fakt, że w kryptach tych spoczywa ostatni z rodu Kostków, z którego pochodzi patron młodzieży – święty Stanisław Kostka.

Przedsionek krypt dostępny jest dla zwiedzających przez cały rok, natomiast całość pomieszczenia ukryta za szklaną ścianą, otwierana jest jedynie w ostatni piątek każdego miesiąca (dla maksymalnie 20 osobowych grup, wraz z przewodnikiem)[2].

Rewitalizacja[edytuj | edytuj kod]

Krypty, wraz z muzeum parafialnym, zostały udostępnione zwiedzającym w roku 2019 jako integralna część projektu pt.: „Rewitalizacja zespołu obiektów sakralnych pod wezwaniem NPNMP w Rawie Mazowieckiej w celu rozszerzenia oferty kulturalnej Parafii”, zainicjowanego i realizowanego przez ks. Bogumiła Karpa. Inicjatywa ta spotkała się uznaniem i została wyróżniona „Nagrodą Sejmiku Województwa Łódzkiego w dziedzinie kultury”. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 15 listopada 2019 roku w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi podczas specjalnej gali[3].

Trumna z roku 1650

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zbroja z rawskiej legendy w kościelnej krypcie [online], kochamrawe, 17 stycznia 2019 [dostęp 2020-02-18] (pol.).
  2. Rawskie krypty. ZOBACZ, co przez wieki było niedostępne [online], eglos.pl [dostęp 2020-02-18] (pol.).
  3. Rawski dziekan z nagrodą Sejmiku Województwa Łódzkiego. Ks. Bogumił Karp otrzymał wyróżnienie w dziedzinie kultury [online], eRawa.pl, 26 listopada 2019 [dostęp 2020-02-18] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]