Przejdź do zawartości

Loch Awe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Loch Awe
Loch Obha
Ilustracja
Położenie
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Szkocja

Morfometria
Powierzchnia

38,5 km²

Głębokość
• średnia
• maksymalna


32 m
93,6 m

Długość linii brzegowej

129 km

Objętość

1,2 km³

Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Loch Awe”
Położenie na mapie Szkocji
Mapa konturowa Szkocji, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Loch Awe”
Położenie na mapie Argyll and Bute
Mapa konturowa Argyll and Bute, po prawej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Loch Awe”
Ziemia56°17′52″N 5°14′06″W/56,297778 -5,235000

Loch Awe (gael. Loch Obha) – jezioro w Szkocji w hrabstwie Argyll and Bute. Leży w Grampianach Zachodnich. Nad jego północnym krańcem wznosi się masyw Ben Cruachan (1126 m n.p.m.), najwyższy w grupie Cruachan[1].

Jest najdłuższym słodkowodnym jeziorem w Szkocji (41 km) o powierzchni 38,5 km², ze średnią szerokością ok. 1 km. Przez akwen przepływa rzeka o tej samej nazwie Awe. W jej dolnym biegu, przy ujściu do zatoki Loch Etive, znajduje się elektrownia wodna Inverawe o mocy 25 MW[1].

Na jeziorze znajduje się wyspa Innis Chonnell. Na jednym z wąskich, skalistych półwyspów na jeziorze wznoszą się ruiny średniowiecznego zamku Kilhurn[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Jerzy Ostrowski. Na wschód od Obanu. „Poznaj Świat”. R. XX (nr 9 (238)), s. 3-7, 48, wrzesień 1972. Polskie Towarzystwo Geograficzne. (pol.). 

Galeria

[edytuj | edytuj kod]