Lubcz (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lubcz
Imno
Położenie
Państwo

 Polska

Region

Równina Gryficka

Morfometria
Powierzchnia

4,14 ha

Położenie na mapie gminy Golczewo
Mapa konturowa gminy Golczewo, na dole po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lubcz”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lubcz”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lubcz”
Położenie na mapie powiatu kamieńskiego
Mapa konturowa powiatu kamieńskiego, blisko prawej krawiędzi na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lubcz”
Ziemia53°48′05″N 15°03′44″E/53,801389 15,062222

Lubczjezioro na Równinie Gryfickiej, położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Golczewo. Powierzchnia jeziora wynosi 4,14 ha[1]. Według typologii rybackiej jest to jezioro karasiowe[1][2].

Jezioro położone jest 1,3 km na północny zachód od wsi Imno.

Lubcz otaczają z każdej strony lasy, który zostały wyznaczone jako lasy wodochronne[3]. Od strony północnej oraz zachodniej las występuje nad brzegiem.

Nazwę Lubcz wprowadzono urzędowo w 1949 roku, zmieniając poprzednią niemiecką jeziora – Gross Lubs See[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

  • inne znaczenia słowa Lubcz

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b NB-2 Wody powierzchniowe przeznaczone do bytowania ryb karpiowatych w warunkach naturalnych oraz umożliwiające migrację ryb. Szczecin: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
  2. 5.1. Funkcje gospodarcze. W: MK S.C. Raciborski, Rączka: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Golczewo. Golczewo: Urząd Miejski w Golczewie, 2002, s. 56.
  3. Plan Gospodarczego urządzenia lasu Nadleśnictwa Rokita
  4. Rozporządzenie Ministra Administracji Publicznej z dnia 2 kwietnia 1949 r. (M.P. z 1949 r. nr 29, poz. 445, s. 13)