Przejdź do zawartości

Maria Kuśnierz (Kuśnierzówna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Maria Kuśnierz (Kuśnierzówna) (ur. 13 lutego 1916 w Prusach, zm. 9 października 1942)[1] – nauczycielka, łączniczka Związku Walki Zbrojnej.

Zatrudniona w szkolnictwie powszechnym, nauczycielka PSP w Częstochowie oraz krakowskim PCK[2]. Uczestniczyła w licznych działaniach konspiracyjnych w Krakowie oraz Częstochowie (podziemne nauczanie, drukowanie ulotek). W maju 1942 roku, podczas przeszukiwania jej mieszkania, gestapo odnalazło dowody działalności konspiracyjnej, przez co wraz z siostrą Wiktorią Kuśnierz została osadzona w więzieniu w Krakowie, przy ulicy Montelupich. Poddawana torturom, nie ujawniła nikogo. W sierpniu 1942 wywieziona do Auschwitz-Birkenau (numer więźniarski 17146), gdzie najprawdopodobniej zachorowała na tyfus (w zeznaniach Wandy Marossanyi podaje, że w dniu zamordowania Maria była zdrowa). Została zamordowana przez podanie zastrzyku fenolu do serca w październiku 1942.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. https://www.auschwitz.org/muzeum/informacja-o-wiezniach/
  2. Jacek Chrobaczyński: Nauczyciele w okupowanym Krakowie. 1939-1945. Kraków: Wydawnictwo Naukowe Wyższej Szkoły Pedagogiczne, 1989, s. 165.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]