NOD32

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
NOD32
antywirus
Logo NOD32
Logo programu
Autor ESET s. r. o.
System operacyjny Microsoft Windows/Linux/DOS
Aktualna wersja stabilna 9.0.318.20 / 13 października 2016; 8 dni temu
Licencja Zamknięte oprogramowanie
Strona internetowa

NOD32program antywirusowy pisany przez słowacką firmę Eset. Istnieją wersje serwerowe dla Windows, Linux, FreeBSD i innych systemów. W ramach licencji biznesowych dostępne są programy do zdalnego zarządzania w środowiskach wieloużytkownikowych.

NOD32 używa do wykrywania wirusów zarówno regularnie aktualizowanych sygnatur binarnych jak i heurystyk. Nowsze wersje wykrywają robaki, trojany i inne programy zaliczane do złośliwego oprogramowania.

Virus Bulletin w swoich testach z 2005 r. ocenił, że NOD32 skanuje pięciokrotnie szybciej niż konkurencyjne programy[1][2].

NOD32 używa kilka skanerów o różnym przeznaczeniu np. AMON to skaner rezydentny. DMON służy do skanowania dokumentów MS Office, a EMON i IMON służą do skanowania poczty (MAPI i POP3). Ten ostatni skanuje również ruch HTTP.

Nazwa NOD pierwotnie była skrótem słów Nemocnica na okraji disku, w przetłumaczeniu Szpital na peryferiach dysku, co nawiązuje do czeskiego serialu Nemocnice na kraji města, po słowacku Nemocnica na okraji mesta (w polskiej wersji Szpital na peryferiach)[3].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]