Przejdź do zawartości

Ścieg igłowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Naalbinding)
Para wełnianych skarpet pochodząca z Egiptu, 300-500 r.n.e.

Ścieg igłowy – technika włókiennicza pozwalająca wytwarzać rzędy łączących się pętelek z nieograniczonej długości nici lub przędzy. Praca tą techniką przebiega przy pomocy długiej igły trzymanej w jednej ręce i palców drugiej ręki. Formowanie wyrobu polega na wykonywaniu półkolistych pętelek, które łączą się ze sobą w szeregu i w każdym następnym rzędzie. W efekcie otrzymuje się strukturę przypominająca dzianinę, lecz bardziej od niej gładką, ścisłą i trwałą. Wyroby ściegu igłowego mogą być jednorodne, płaskie albo lekko wypukłe lub też o zróżnicowanej fakturze.

Najstarsze duńskie produkty wykonane tą techniką datowane są na epokę brązu, ścieg igłowy znany był także wśród egipskich Koptów w pierwszych wiekach naszej ery, a co najmniej od wczesnego średniowiecza na Bliskim Wschodzie, w krajach bałtyckich i skandynawskich. Ze względu na duże podobieństwo do dzianiny możliwe jest, że zabytkowe wyroby opisywane w publikacjach jako dziane wykonane są za pomocą ściegu igłowego, a ich prawidłowa identyfikacja wymaga szczegółowych badań technologicznych[1][2].

Wyroby ściegu igłowego służyły jako elastyczne i dobrze przylegające okrycia głowy, nóg i rąk. Czasochłonność ściegu igłowego przesądziła o tym, że został stopniowo wyparty przez, początkowo dwa, a potem większą ilość drutów stosowanych w dziewiarstwie. Niższa trwałość produktów dzianych została zaakceptowana ze względu na ich zdecydowanie szybszą produkcję. Do czasów współczesnych ścieg igłowy używany jest we włókiennictwie ludowym Skandynawii i Iranu[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Irena Turnau, Historia dziewiarstwa europejskiego do początku XIX wieku, Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1979, s. 17–21, ISBN 83-04-00088-1, OCLC 14188337.
  2. a b Marta Michałowska, Leksykon włókiennictwa. Surowce i barwniki, narzędzia i maszyny, techniki i technologie, wyroby i dziedziny, Warszawa: Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków, 2006, s. 387–389, ISBN 83-922906-5-8, OCLC 74989692.