Plażowa piłka ręczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Piłka ręczna plażowa)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Atak
Plażowa piłka ręczna

Plażowa piłka ręczna jest odmianą piłki ręcznej.

Pierwszy turniej rozegrano 20 lipca 1992 roku na plaży św. Antoniego w Ponza, co stanowi oficjalną datę narodzin tej dyscypliny sportu. W założeniu miała być połączeniem sportu i zabawy. Z biegiem czasu została jednak zauważona przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej, która w 1994 roku stworzyła pierwszą "oficjalną" wersję przepisów gry. Od tego czasu plażowa piłka ręczna dynamicznie rozwija się na całym świecie zdobywając coraz większą popularność. Stała się oficjalną dyscypliną sportową z własnymi zasadami i mistrzostwami.

Rywalizacja toczy się między dwoma zespołami, z których każdy składa się z 3 zawodników i 1 bramkarza. Mecz trwa 2 połowy po 10 minut każda, a w każdej z nich trzeba wyłonić zwycięzcę. Gra się używając rąk, dozwolone jest "rzucanie się" na piłkę. Boisko do gry ma wymiary 27 x 12 metrów, a jego nawierzchnię stanowi piasek. W trakcie meczu zdobywa się bramki, z których "zwykła bramka" to 1 punkt, a "spektakularna bramka" to 2 punkty. Te bramki decydują, która drużyna wygra konkretną połowę meczu. Mecz natomiast wygrywa ta drużyna, która zdobędzie więcej tzw. "punktów meczowych" (wygranie połowy meczu = 1 punkt meczowy ; wygranie dwóch połówek = 2 punkty meczowe). Dogrywki odbywają się w tzw. systemie "SHOOT-OUT".

W Polsce od kilku lat rozgrywane są oficjalne Mistrzostwa Polski pod patronatem Związku Piłki Ręcznej. Aktualnym Mistrzem Polski w tej dyscyplinie jest zespół BHT Auto Forum Petra Płock (mężczyźni) oraz BHT Piotrkowianin Juko Piotrków Trybunalski (kobiety). Obok Mistrzostw Polski rozgrywany jest także turniej o Puchar Polski. Zdobywcami Pucharu Polski 2015 są aktualni mistrzowie BHT Auto Forum Petra Płock (mężczyźni) oraz BHT Piotrkowianin Juko Piotrków Trybunalski (kobiety)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jolanta Diaczuk, Marek Góralczyk Plażowa piłka ręczna - poznaj przepisy gry, AWF Katowice, Katowice 2004

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]