Przejdź do zawartości

Plik:Lublin 43 prototyp.jpg

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Ten plik jest umieszczony w Wikimedia Commons
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Rozmiar pierwotny(683 × 1024 pikseli, rozmiar pliku: 773 KB, typ MIME: image/jpeg)

Opis

Opis
To zdjęcie zostało wykonane podczas polskiej Wikiekspedycji motoryzacyjnej 2016 zorganizowanej przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska.
Wszystkie zdjęcia z wyprawy możesz zobaczyć w kategorii Wikiekspedycja motoryzacyjna 2016.

English  polski  русский  +/−

Polski: Lublin 43 prototyp
Data
Źródło Praca własna
Autor Anwar2
Pozycja fotografa51° 14′ 45,35″ N, 20° 45′ 47,12″ E Kartographer map based on OpenStreetMap.To i inne zdjęcia na: OpenStreetMapinfo

Rodzina 40

Pracownicy Lubelskiej Fabryki Samochodów Ciężarowych przy współpracy z inzynierami BKPMot z Warszawy, bazując na doświadczeniach zdobytych podczas projektowania i testowania modeli A40 i B40, opracowali w 1968 roku nową wersje samochodu dostawczego. Zespołem kierował inż. E. Lotha. Projekt zakładał unifikacje nowego lekkiego samochodu ciężarowego, z produkowanymi w kraju pojazdami i detalami do nich.

Powstały dwie odmiany samochodu - zamknięty furgon o ładowności 1700 kg oraz otwarty furgon, mogący przewieźć 1800 kg. Samochody miały napęd na koła przednie, niezależne zawieszenie wszystkich kół, wyposażone mogły byc w silnik S-21M albo Fiatowski silnik 1500 ccm. W latach 1968-1973 wyprodukowano i przetestowano łącznie około 50 prototypowych egzemplarzy, w różnych wersjach. Modele podstawowe, a więc 40-furgon oraz 42-skrzyniowy zbudowano w Lublinie, natomiast modele 41-mikrobus oraz 45-sanitarkę - w fabryce w Nysie. Niestety, żaaden z modeli nie wszedł do produkcji seryjnej, pomimo iż produkowane od lat pięćdziesiątych Żuki i Nysy, były autami mocno już przestarzałymi. Przyczyny nie uruchomienia produkcji były natury ekonomicznej - należało zainwestować w lubelską fabrykę, aby ta mogła produkowac nowoczesne, samochody z przednim napędem i niezależnym zawieszeniem kół.

Modele rodziny 40, można uznać za pra-przodków, produkowanego na przełomie wieków Lublina.

Licencja

Ja, właściciel praw autorskich do tego dzieła, udostępniam je na poniższej licencji
w:pl:Licencje Creative Commons
uznanie autorstwa na tych samych warunkach
Wolno:
  • dzielić się – kopiować, rozpowszechniać, odtwarzać i wykonywać utwór
  • modyfikować – tworzyć utwory zależne
Na następujących warunkach:
  • uznanie autorstwa – musisz określić autorstwo utworu, podać link do licencji, a także wskazać czy utwór został zmieniony. Możesz to zrobić w każdy rozsądny sposób, o ile nie będzie to sugerować, że licencjodawca popiera Ciebie lub Twoje użycie utworu.
  • na tych samych warunkach – Jeśli zmienia się lub przekształca niniejszy utwór, lub tworzy inny na jego podstawie, można rozpowszechniać powstały w ten sposób nowy utwór tylko na podstawie tej samej lub podobnej licencji.

Podpisy

Dodaj jednolinijkowe objaśnienie tego, co ten plik pokazuje

Obiekty przedstawione na tym zdjęciu

przedstawia

51°14'45.348"N, 20°45'47.117"E

0,004 sekunda

18 milimetr

image/jpeg

Historia pliku

Kliknij na datę/czas, aby zobaczyć, jak plik wyglądał w tym czasie.

Data i czasMiniaturaWymiaryUżytkownikOpis
aktualny19:41, 8 paź 2016Miniatura wersji z 19:41, 8 paź 2016683 × 1024 (773 KB)Anwar2User created page with UploadWizard

Poniższa strona korzysta z tego pliku:

Globalne wykorzystanie pliku

Ten plik jest wykorzystywany także w innych projektach wiki:

Metadane